گرفتن مجوز و قوانین کارشناسی خودرو

گرفتن مجوز و قوانین کارشناسی خودرو

گرفتن مجوز و قوانین کارشناسی خودرو : امروزه یکی از موضوعاتی که در حوزه خودرو مورد استقبال قرار گرفته است و از جایگاه خوبی برخوردار است؛ کارشناسی رنگ خودرو است. در واقع کارشناسی رنگ اتومبیل را می توان یکی از موضوعات مهم و حیاتی دانست که از قضا جزو پردرامد ترین مشاغل هم می باشد.

برای بازگشایی مرکز کارشناسی رنگ خودرو به داشتن مجوز و دانش مربوطه نیاز دارید، که سایت رادان کیوسی سعی کرده تا در این راستا مقاله ای را تحت عنوان گرفتن مجوز کارشناسی خودرو در اختیارتان قرار دهد.

کارشناسی رنگ خودرو

کارشناسی رنگ خودرو، شامل بررسی و بازرسی کامل ماشین برای اطمینان بیشتر از صحت و سلامت خودرو از :

  • کارشناسی رنگ و بدنه : شامل شاسی، ستون ها و تعویض قطعات خودرو میشود.
  • فنی : دربردارنده تمام قسمت های فنی و موتوری می باشد.
  • تست آپشن های موجود برای هر مدل ماشین
  • تست رانندگی : تمامی عیب و ایرادهای مشخص شده هنگامی است که رانندگی بررسی و سپس تایید میشود.
  • قیمت گذاری و ارزش گذاری خودرو بر اساس بررسی ها و کارشناسی های انجام گرفته.
  • ارائه گزارش یا برگه معتبر کارشناسی به طرفین ( هم خریدار و هم فروشنده)

کارشناسی رنگ و بدنه خودرو

شاسی و ستون ها

مهم ترین و اساسی ترین بخش کارشناسی خودرو، کارشناسی رنگ و بدنه اتومبیل است. هر گونه رنگ شدگی بخش های مختلف بدنه خودرو بررسی میشود و میزان تاثیرات آن را بر روی بخش های مختلف مشخص می کند.

به عنوان مثال رنگ زدگی هایی که بر اثر تصادفات سنگین برای خودرو ایجاد میشود، باعث خسارات بسیار زیاد و جبران ناپذیری برای قسمت های مهم خودرو میشود، که وظیفه امنیت سرنشین را برعهده دارد. این بخش ها شاسی و ستون اتومبیل را در بر می گیرد.

عوض کردن قطعات خودرو

دلایل تعویض قطعات به دقت مورد بررسی قرار می گیرد. زیرا علاوه بر فرسودگی قطعه که می تواند علت مهمی برای عوض کردن آن باشد، تعصادفات و برخوردهای شدید از جمله مهم ترین دلایل است.

کارشناسی فنی

مهم ترین و دشوارترین بخش های کارشناسی ماشین است، زیرا کارشناسان باید در این زمینه مهات و دانش بسیار زیادی داشته باشند. در این بخش از کارشناسی از ابزارآلات پیشرفته ای چون دیاگ و ویدیوبروسکوپ استفاده میشود.

تست آپشن های موجود برای هر نوع خودرو

همه ی آپشن های موجود یک خودرو مورد بررسی قرار می گیرد. وجود امکانات ویژه خودرو بر رو قیمت و ارزش آن تاثیر مستقیم می گذارد.

تست رانندگی

تمام عیب های مشخص شده از سوی تست دیاگ و یا ویدیوبروسکوپ در حین رانندگی مورد بررسی و کارشناسی قرار می گیرد.

گرفتن مدرک کارشناسی رنگ خودرو

ارائه برگه کارشناسی و تعیین قیمت گذاری

پس از پایان کار کارشناسی خودرو، برگه کارشناسی ماشین مورد نظر به خریدار و فروشنده تحویل داده میشود و قیمت واقعی خودرو بر اساس بررسی های کارشناسی به دو طرف اعلام میشود.

گرفتن مدرک کارشناسی رنگ خودرو

کسانی که به حوزه کارشناسی خودرو علاقه دارند می توانند پس از سپری کردن دوره های آموزشی مختلف و کسب دانش مربوطه نسبت به اخذ مدارک معتبر کارشناسی اقدام کنند؛ و بعد از آن به راحتی و به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت و کسب درآمد کنند.

سر فصل آموزش کارشناسی و تشخیص رنگ شدگی خودرو:

۱- آموزش کارشناسی رنگ خودرو

۲- آموزش بازیابی رنگ خودرو

۳- آموزش ریکاوری خودرو

۴- آموزش رفع آفتاب سوختگی خودرو

۵- آموزش اجرای نانو سرامیک

۶- آموزش صفر شویی کابین و موتور با مواد نانو

۷- آموزش اجرای بولیش نانو

۸- کار با دستگاه تشخیص رنگ خودرو

قوانین کارشناسی خودرو؛ مجازات اجرای غیر قانونی تعویض رنگ، اتاق و یا موتور خودرو

اگر کسی بدون گرفتن مجوز از پلیس، تغییرات اساسی را بر روی وسیله نقلیه خود اعمال کند، دو حالت بوجود می آید:

  • زمانی که در این تغییر دادن ها مورد غیرقانونی وجود نداشته باشد. به عنوان نمونه فرض کنید که خودرویی دچار واژگونی میشود و صاحب آن بدون گرفتن مجوز، یک اتاق جدید با همان مشخصات اتاق قبلی خریداری و روی ماشین نصب میشود. در این حالت مالک ماشین به کمیسیون ماده 30 راهنمایی و رانندگی در حضور دادگاه ارجاع داده میشود و قاضی می تواند به میزان یک هشتم تا یک چهارم قیمت قطعه تعویض شده، جریمه نقدی مشخص کند. پس از پرداخت این جریمه تغییرات در سامانه پلیس و برگ سبز خودرو ثبت و به رسمیت شناخته میشود.
  • حالت دوم اینکه این تغییرات علاوه بر نگرفتن مجوز، غیرقانونی هستند. مثلا تعویض موتور خودرو با موتور یک ماشین قوی تر، در این دسته جا دارد. در این حالت مالک خودرو از سمت پلیس موظف است که خودرو را به همان حالت اولیه و منطبق با شرایط مشخص شده در اسناد شناسایی، برگرداند. علاوه بر آن پلیس راهور هیچگونه خدماتی را به چنین خودروهایی ارائه نمی کند.

نتیجه گیری :

ما در این قسمت از سایت رادان کیوسی درباره گرفتن مجوز و قوانین کارشناسی خودرو و دوره های آموزش کارشناسی رنگ خودرو توضیحاتی را در اختیارتان گذاشتیم که امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.

منبع : dekra.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *