کارشناسی رنگ و بدنه خودرو | مجوز کارشناسی رنگ اتومبیل

گرفتن مجوز و قوانین کارشناسی خودرو

گرفتن مجوز کارشناسی رنگ خودرو

گرفتن مجوز و قوانین کارشناسی رنگ خودرو: امروزه یکی از موضوعاتی که در حوزه خودرو مورد استقبال قرار گرفته است و از جایگاه خوبی برخوردار است؛ کارشناسی رنگ ماشین است. در واقع کارشناسی رنگ اتومبیل را می توان یکی از موضوعات مهم و حیاتی دانست که از قضا جزو پردرامد ترین مشاغل هم می باشد.

خرید و فروش خودرو بین مردم رواج زیادی پیدا کرده است. بیشتر افرادی که قصد خرید خودرو اعم از خودرو دست دوم و یا حتی صفر کیلومتر را دارند، برای اطمینان از سلامت خودرو مورد نظر احتیاج به کارشناسی رنگ و بدنه خودرو دارند. بیشترین میزان درخواست افراد برای کارشناسی خودرو در خصوص خرید خودرو دست دوم است. خرید خودرو دست دوم بدون مشورت در مورد صحت و سلامت خودرو با یک فرد متخصص می تواند ضررهای مالی زیادی را برای شما داشته باشد.

برای بازگشایی مرکز کارشناسی رنگ ماشین به داشتن مجوز و دانش مربوطه نیاز دارید، که سایت رادان کیوسی سعی کرده تا در این راستا مقاله ای را تحت عنوان گرفتن مجوز کارشناسی رنگ اتومبیل در اختیارتان قرار دهد.

کارشناسی رنگ خودرو

کارشناسی رنگ خودرو، شامل بررسی و بازرسی کامل ماشین برای اطمینان بیشتر از صحت و سلامت خودرو از :

  • کارشناسی رنگ و بدنه خودرو : شامل شاسی، ستون ها و تعویض قطعات خودرو میشود.
  • فنی : دربردارنده تمام قسمت های فنی و موتوری می باشد.
  • تست آپشن های موجود برای هر مدل ماشین
  • تست رانندگی : تمامی عیب و ایرادهای مشخص شده هنگامی است که رانندگی بررسی و سپس تایید میشود.
  • قیمت گذاری و ارزش گذاری خودرو بر اساس بررسی ها و کارشناسی های انجام گرفته.
  • ارائه گزارش یا برگه معتبر کارشناسی به طرفین ( هم خریدار و هم فروشنده)

به نقل از ویکی پدیا:

کارشناسی خودرو به بررسی کامل خودرو از نظر بدنه، فنی و موتور به منظور تعیین میزان سلامت خودرو و ارزش واقعی آن گفته می‌شود. بسیاری از افرادی که به دنبال خرید خودروی دست دوم یا حتی صفر هستند برای اطمینان از سلامت خودرو نیازمند استفاده از کارشناسی تخصصی خودرو هستند. این مقوله با معاینه فنی خودرو متفاوت است. چون در معاینه فنی ارزش واقعی خودرو تعیین نمی‌شود. کارشناس فردی است که در تمامی قسمت‌های خودرو سررشته کلی در زمینه موتوری گیربکسی رنگ و بدنه، جلوبندی… دارد.

کارشناسی رنگ و بدنه خودرو

شاسی و ستون ها

مهم ترین و اساسی ترین بخش کارشناسی خودرو، کارشناسی رنگ و بدنه اتومبیل است. هر گونه رنگ شدگی بخش های مختلف بدنه خودرو بررسی میشود و میزان تاثیرات آن را بر روی بخش های مختلف مشخص می کند.

به عنوان مثال رنگ زدگی هایی که بر اثر تصادفات سنگین برای خودرو ایجاد میشود، باعث خسارات بسیار زیاد و جبران ناپذیری برای قسمت های مهم خودرو میشود، که وظیفه امنیت سرنشین را برعهده دارد. این بخش ها شاسی و ستون اتومبیل را در بر می گیرد.

عوض کردن قطعات خودرو

دلایل تعویض قطعات به دقت مورد بررسی قرار می گیرد. زیرا علاوه بر فرسودگی قطعه که می تواند علت مهمی برای عوض کردن آن باشد، تعصادفات و برخوردهای شدید از جمله مهم ترین دلایل است.

کارشناسی فنی

مهم ترین و دشوارترین بخش های کارشناسی ماشین است، زیرا کارشناسان باید در این زمینه مهات و دانش بسیار زیادی داشته باشند. در این بخش از کارشناسی از ابزارآلات پیشرفته ای چون دیاگ و ویدیوبروسکوپ استفاده میشود.

تست آپشن های موجود برای هر نوع خودرو

همه ی آپشن های موجود یک خودرو مورد بررسی قرار می گیرد. وجود امکانات ویژه خودرو بر رو قیمت و ارزش آن تاثیر مستقیم می گذارد.

تست رانندگی

تمام عیب های مشخص شده از سوی تست دیاگ و یا ویدیوبروسکوپ در حین رانندگی مورد بررسی و کارشناسی قرار می گیرد.

گرفتن مدرک کارشناسی رنگ خودرو

ارائه برگه کارشناسی و تعیین قیمت گذاری

پس از پایان کار کارشناسی خودرو، برگه کارشناسی ماشین مورد نظر به خریدار و فروشنده تحویل داده میشود و قیمت واقعی خودرو بر اساس بررسی های کارشناسی به دو طرف اعلام میشود.

گرفتن مدرک کارشناسی رنگ خودرو

کسانی که به حوزه کارشناسی رنگ و بدنه خودرو علاقه دارند می توانند پس از سپری کردن دوره های آموزشی مختلف و کسب دانش مربوطه نسبت به اخذ مدارک معتبر کارشناسی اقدام کنند؛ و بعد از آن به راحتی و به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت و کسب درآمد کنند.

سر فصل مراحل گرفتن مجوز کارشناسی رنگ اتومبیل:

۱- آموزش کارشناسی رنگ خودرو

۲- آموزش بازیابی رنگ خودرو

۳- آموزش ریکاوری خودرو

۴- آموزش رفع آفتاب سوختگی خودرو

۵- آموزش اجرای نانو سرامیک

۶- آموزش صفر شویی کابین و موتور با مواد نانو

۷- آموزش اجرای بولیش نانو

۸- کار با دستگاه تشخیص رنگ خودرو

 

قوانین کارشناسی رنگ ماشین؛ مجازات اجرای غیر قانونی تعویض رنگ، اتاق و یا موتور خودرو

اگر کسی بدون گرفتن مجوز کارشناسی رنگ اتومبیل  از پلیس، تغییرات اساسی را بر روی وسیله نقلیه خود اعمال کند، دو حالت بوجود می آید:

  • زمانی که در این تغییر دادن ها مورد غیرقانونی وجود نداشته باشد. به عنوان نمونه فرض کنید که خودرویی دچار واژگونی میشود و صاحب آن بدون گرفتن مجوز، یک اتاق جدید با همان مشخصات اتاق قبلی خریداری و روی ماشین نصب میشود. در این حالت مالک ماشین به کمیسیون ماده 30 راهنمایی و رانندگی در حضور دادگاه ارجاع داده میشود و قاضی می تواند به میزان یک هشتم تا یک چهارم قیمت قطعه تعویض شده، جریمه نقدی مشخص کند. پس از پرداخت این جریمه تغییرات در سامانه پلیس و برگ سبز خودرو ثبت و به رسمیت شناخته میشود.
  • حالت دوم اینکه این تغییرات علاوه بر نگرفتن مجوز، غیرقانونی هستند. مثلا تعویض موتور خودرو با موتور یک ماشین قوی تر، در این دسته جا دارد. در این حالت مالک خودرو از سمت پلیس موظف است که خودرو را به همان حالت اولیه و منطبق با شرایط مشخص شده در اسناد شناسایی، برگرداند. علاوه بر آن پلیس راهور هیچگونه خدماتی را به چنین خودروهایی ارائه نمی کند.

نتیجه گیری :

امروزه قبل از خرید ماشین دست دوم، کارشناسی رنگ و بدنه خودرو امری الزامی است. اکثر مردم برای انجام این کار خودرو خود را به دست کارشناسی رنگ ماشین می سپارند. اما گاهی اوقات لازم است که خودمان این کار را انجام دهیم. ما در این قسمت از سایت رادان کیوسی درباره گرفتن مجوز و قوانین کارشناسی رنگ اتومبیل و دوره های آموزش کارشناسی رنگ خودرو توضیحاتی را در اختیارتان گذاشتیم که امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

اساسی ترین بخش کارشناسی خودرو چیست؟

مهم ترین و اساسی ترین بخش کارشناسی خودرو، کارشناسی رنگ و بدنه اتومبیل است.

کارشناسی فنی خودرو چیست؟ 

مهم ترین و دشوارترین بخش های کارشناسی ماشین است، زیرا کارشناسان باید در این زمینه مهات و دانش بسیار زیادی داشته باشند. در این بخش از کارشناسی از ابزارآلات پیشرفته ای چون دیاگ و ویدیوبروسکوپ استفاده میشود.

منبع : dekra.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *