دیاگ ها چیست و چه کاربرد هایی دارند؟

دیاگ چیست و چه کاربردی دارد؟

دیاگ چیست و چه کاربردی دارد؟

دیاگ چیست: امروزه یکی از پر کاربرد ترین دستگاه هایی که در صنعت ماشین سازی و تعمیرات ماشین از آن استفاده می شود و تقریبا همه مکانیک ها به آن احتیاج دارند، دیاگ است. دیاگ یک دستگاه ساده برای عیب یابی ماشین است که به افراد، مخصوصا تعمیر کار ها کمک می کند تا بتوانند، خیلی سریع عیب یک ماشین را پیدا کرده و آن را برطرف کنند. امروزه، حتی رانندگان معمولی نیز از این دستگاه استفاده می کنند و ممکن است ه آن نیاز داشته باشند. به وسیله آن می توانند مشکل ماشین خود را متوجه شوند و از این طریق یا خودشان مشکل ماشین را حل می کنند یا مشکل را به طور کامل برای تعمیر کار توضیح دهند تا بتواند به راحتی مشکل را برطرف کند. در ادامه این مقاله در وبسایت شرکت رادان، قصد داریم تا به طور کامل درباره اینکه دیاگ چیست، ویژگی ها، کاربرد ها و موضوعات دیگر درباره این وسیله پر کاربرد صحبت کنیم.

ُسرآغاز پیدایش دیاگ خودرو
تاریخچه دیاگ خودرو

تاریخچه کوتاه دیاگ؛دیاگ برای اولین بار چگونه به وجود آمد

دیاگ ها برای اولین بار در دهه 80 میلادی وارد صنعت اتومبیل شدند. در اصل، ابتدا دیاگ، یک استاندارد بود، تعداد زیادی کد که برای هر مشکل در یک ماشین، طراحی شد. بعد از آن دستگاه آن طراحی شد و در حال حاضر، همه شرکت ها و کارخانه های خودروسازی موظف هستند که سیستم ماشین خود را بر اساس یک استاندارد خاص درست کنند تا همه دیاگ را روی آنها کار بکند. دیاگ ها به تک تک اجزای حیاتی ماشین مانند گیربکس، موتور، ترمز ها، خنک کننده ها و قطعات برقی ماشین متصل می شوند و در صورتی که قطعه ای کارکرد مناسب خود را ارائه ندهد؛ دیاگ کدی را در نمایشگر به شخص نشان می دهد و شما با دانستن کد های دیاگ، می توانید مشکل ماشین و خودرو را متوجه شوید.

اطلاعات دریافتی از دیاگ
اطلاعات دریافتی از دستگاه گیاه

انواع اطلاعات دریافتی از دیاگ

 1. کد های تشخیص عیب سیستم انژکتوری

کد های تشخیص عیوب انژکتوری یا الکتریکی برخی از کد ها هستند که در سیستم انژکتوری موتور مثل سنسور ها، انژکتور ها یا سایر عملگر ها بوجود می آیند و ECU خودرو آنها را تشخیص می دهد. این کد ها در حافظه ECU ماشین ذخیره شده و دستگاه های دیاگ اطلاعات را از روی این حافظه بر می دارند تا از آن استفاده شود.

 1. کد های عملکردی موتور

کد های عملکردی موتوری نیز کد هایی هستند که اطلاعات و پارامتر های کاملی مربوط به موتور خودرو را به شما ارائه می دهند. این پارامتر ها عبارت اند از: سرعت موتور – دمای هوا – دمای آب – آوانس جرقه – مقدار سوخت – برخی اطلاعات دیگر درباره موتور ماشین.

دسته دوم کد ها یعنی کد های عملکردی موتوری نوع خاصی از کد هستند که به ECU می روند و شما با نگاه به این کد ها متوجه می شوید که موتور ماشین شما مشکل دارد.

دستگاه های دیاگ چه کاربردی دارند؟

 1. خواندن کد های خطا در ماشین و نشان دادن مشکل ماشین
 2. خواندن مقدار لحظه ای سنسور ها (پارامتر ها)
 3. انجام تغییر در تظیمان یونیک کنترل
 4. فعال سازی برخی از عملگر ها

دستگاه دیاگ چگونه کار می کند؟

دستگاه دیاگ چیست و چگونه کار می کند: دیاگ برای پیدا کردن مشکلات خودرو باید به درگاهی به نام OBD متصل شوند که این درگاه‌ها در خودرو ها متفاوت هستند، این درگاه ها در مکان های مختلفی مانند زیر کاپوت و زیر داشبورد قرار دارند. او بی دی ها در سال‌های قبل از ۱۹۹۶ پورت مخصوص خود را داشتند و تنها با استفاده از پورت مخصوص خود قابل اتصال بود اما با گذشت زمان بیشتر خودروها به نسخه ۲ OBD ها مجهز شدند که به هر دستگاهی قابل اتصال بود،بنابر این اتصال دستگاه های دیاگ با درگاه OBD ورژن 2 به ماشین های مختلف بسیار آسان تر گشت. دستگاه‌های دیاگ پس از اتصال به پورت او بی دی شروع به خواندن کدهای کامپیوتر خودرو می‌کنند و اطلاعات را با استفاده از وای فای یا بلوتوث به کامپیوتر یا موبایل می فرستند، برای اینکه بتوان این کد‌ها را قابل خواندن کرد باید نرم افزارهای مخصوص به آن را روی گوشی موبایل و یا کامپیوتر نصب کرد با استفاده از این نرم افزار‌ها کد‌های دریافتی از خودرو قابل شناسایی و خواندن است. بنابر این به دلیل سخت و پیچیده بودن روش تبدیل این کدها عموما از دستگاه های دیاگ ساخته شده برای این کار استفاده می شود که در داخل این دستگاه ها عملیات مربوط به تبدیل کدها و خوانش اطلاعات و تبدیل آن به نتایج قابل مشاهده انجام می گیرد.

انواع دیاگ خودرو و بهترین دیاگ های ماشین
انواع دیاگ و بهترین دیاگ خودرو

چند نوع دیاگ داریم و کدام نوع آن بهتر است؟

1) دیاگ های شرکتی

دسته اول دیاگ ها، دیاگ های شرکتی هستند. هر شرکت اتومبیل سازی، می تواند یک دیاگ خاص برای خود طراحی کند که طبق استاندارد های جهانی کار کند، ولی از آنجایی که دستگاه دیاگ شرکتی، توسط خود شرکت ساخته شده است، طبیعتا بالاترین سازگاری با ماشین را خواهد داشت و نسبت به بقیه دیاگ ها خیلی برای ماشین بهتر است.

به عنوان مثال برای دیاگ های شرکتی، دیاگ GDS دیاگ مخصوص و شرکتی هیوندای و کیا می باشد. این دستگاه بالا ترین سازگاری با ماشین های هیوندای و کیا را دار د و بهترین دقت در تشخیص مشکلات این دو مدل ماشین، به این دیاگ اختصاص دارد.

دیاگ شرکتی هیوندای و کیا GDS
دیاگ شرکتی هیوندا و کیا GDS

2) دیاگ های مولتی برند

دسته دوم از دیاگ ها، دیاگ های مولتی برند هستند که بیشتر از دیاگ های شرکتی برای افراد و مخصوصا تعمیر کار ها و مکانیک ها کاربرد دارند. این نوع از دستگاه ها توسط شرکت های خاصی و بر طبق استاندارد های جهانی تولید می شوند. این نوع از دیاگ ها با تمامی ماشین ها سازگاری مناسب را دارند و شما می توانید از آنها برای عیب یابی تمام ماشین ها استفاده کنید.

یکی از بهترین مدل های دیاگ های مولتی برند، دیاگ G-Scan است. این دیاگ سازگاری بالایی با بسیاری از ماشین ها دارد و عیب یابی را تقریبا بی نقص انجام می دهد.

دیاگ مولتی برند G-Scan
دیاگ مولتی برند G-Scan

معیار های خرید دستگاه دیاگ

 • استفاده شما از دیاگ
 • میزان سرعت، عمق پوشش و تشخیص عیوب
 • قیمت آپدیت نرم افزاری
 • UI یا نرم افزار کاربر پسند و راحت
 • پردازشگر دستگاه
 • قابلیت های کدینگ، لاگین، آداپتیشن و تنظیمات اولیه
 • سازگار با CAN
 • نمایش گرافیکی
 • لمسی بودن یا نبودن
 • سیستم ارتباطی بلوتوث یا کابلی
 • حجم و وزن دستگاه

دیاگ به درد چه کسانی می خورد؟

دستگاه دیاگ در گذشته فقط توسط تعمیر کاران و مکانیک ها استفاده می شد تا بتوانند به راحتی مشکل ماشین را تشخیص دهند و آن را تعمیر کنند و بیخود و بی جهت مجبور نشوند تا اجزای ماشین را بیرون بریزند. اما امروزه، همه افراد نیز می توانند این دستگاه را برای خود تهیه کند تا بوسیله آن، مشکل ماشین خود را تشخیص دهد و کار تعمیر آن را بسیار راحت تر کند، حال چه خودش می خواهد ماشین را تعمیر کند و چه یک تعمیرکار.

امروزه دیگر استارت آپ های مختلف نیز از این دستگاه استفاده می کنند و برنامه های مختلف برای آن می نویسند و پروژه های جالب و کارآمدی را برای افراد درست می کنند.

امکان استفاده از دیاگ برای چه نوع خودروهایی می باشد؟

استفاده از دستگاه دیاگ خودرو فقط برای خودروهایی امکان پذیر است که مجهز به کامپیوتر مرکزی هوشمند یا همان ECU باشند؛ خوشبختانه در حال حاضر نیز بیشتر خودروها، کامپیوتر مرکزی دارند. وجود این قطعه در خودرو به قدری مهم و کاربردی است که برخی از سازندگان خودرو از چند  ECU در خودرویشان بهره می برند. و به یک کامپیوتر ساده در خودرو اکتفا نمی کنند.

قیمت دیاگ خودرو

یکی از معیار هایی که همیشه در خرید دیاگ ماشین، ذهن مشتریان را درگیر می کند قیمت مناسب و خرید به صرفه است. اگر قصد خرید دیاگ برای ماشین یا تعمیرگاه خود را دارید می توانید دیاگ مورد نظر را با بهترین قیمت و کیفیت و همچنین بهترین پشتیبانی در وب سایت رادان خریداری کنید.

امیدواریم که توانسته باشیم در این مقاله در سایت شرکت رادان، به شما در شناخت دیاگ ها و معیار های خود کمک کرده باشیم و شما متوجه شده باشید که دیاگ چیست و چه کاربرد هایی دارد و همچنین انواع دیاگ و خودروهایی که امکان استفاده از دیاگ در آنها می باشد را شناخته باشید.

سوالات متداول

دیاگ به درد چه کسانی می خورد؟ همه افراد نیز می توانند این دستگاه را برای خود تهیه کند تا بوسیله آن، مشکل ماشین خود را تشخیص دهد و کار تعمیر آن را بسیار راحت تر کند.

دیاگ چیست؟ دیاگ یک دستگاه ساده برای عیب یابی ماشین است که به افراد، مخصوصا تعمیر کار ها کمک می کند تا بتوانند، خیلی سریع عیب یک ماشین را پیدا کرده و آن را برطرف کنند.

یک دیدگاه برای " دیاگ ها چیست و چه کاربرد هایی دارند؟ " ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *