الکومتر چیست؟

الکومتر چیست؟

الکومتر چیست؟ الکومتر یکی از انواع وسایل تشخیص رنگ شدگی ماشین و اندازه گیری ضخامت رنگ است که افراد بسیار زیادی بسته به نیازی که دارند از آن استفاده می کنند. ضخامت سنج های مختلفی برای اندازه گیری ضخامت رنگ ماشین وجود دارند و مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از وسایلی که از آن برای اندازه گیری ضخامت رنگ تر استفاده می شود، ضخامت سنج رنگ الکومتر است که از آن به روش خاصی برای اندازه گیری ضخامت رنگ تری که قرار است روی بدنه ماشین یا هر سطح دیگری زده شود استفاده می شود.

این دستگاه بیشتر به درد افرادی که صافکاری انجام میدهند یا نقاشی های منازل را به عهده می گیرند کاربرد دارد. آنها باید ضخامت رنگی که به سطوح می زنند را بدانند که تا اندازه آن را به طور دلخواه اندازه گیری کنند.

در این مقاله در وب سایت رادان کیو سی قصد داریم تا شما را به طور کامل با الکومتر آشنا کنیم.

 

ضخامت سنج چیست؟

یکی از مهم ترین دستگاه هایی که همه تعمیرکار ها، صافکار ها، نقاش های ماشین و مخصوصا ماشین فروش ها دارند، یک ضخامت سنج رنگ الکومتر خودرو است تا بتوانند به کمک آن ضخامت رنگ ماشین را اندازه گیری کنند. دستگاه تشخیص رنگ الکومتر برای این افراد کاربرد های متفاوتی دارد. اما در ابتدا باید اهمیت آن را توضیح دهیم.

تصور کنید که ماشین شما تصادف کرده است و آن را به تعمیر گاه می برید تا آن را برایتان درست کنند. تعمیرکار یا صافکاری که برای مثال سپر ماشین شما را تعمیر کرده است باید به آن رنگی نیز بزند که ظاهر ماشین به حالت قبل برگردد. ضخامت سنج های رنگ خودرو نشان می دهند که این ماشین آیا در گذشته رنگ شده است یا خیر؟

کاربرد دستگاه تشخیص رنگ الکومتر برای تعمیرکاران به این شکل است که به کمک آن می توانند قسمت های مورد نظر ماشین را به اندازه مناسب رنگ کنند و از رنگ زیادی استفاده نکنند. از این طریق همچنین می توانند کار خود را با کیفیت بیشتری انجام دهند.

برای ماشین فروش ها نیز ضخامت سنج از دسته مهم ترین دستگاه هایی است که همه آنها باید آن را داشته باشند. اشخاصی که قصد دارند تا ماشین دست دوم را خریداری کنند نیاز دارند تا مطمئن شوند که این ماشین در گذشته تصادف نکرده است. برای همین است که بدون رنگ بودن ماشین، یکی از مهم ترین ویژگی ماشین های کار کرده می باشد. برای همین است که ماشین فروش ها نیاز دارند که به واسطه این دستگاه این موضوع را به افراد مختلف ثابت کنند.

 

الکومتر چیست؟

ضخامت سنج رنگ الکومتر، نوعی ضخامت سنج است که در شرکت انگلستانی الکومتر تولید می شود و یک وسیله ساده فلزی با اندازه های متفاوت برای اندازه گیری ضخامت رنگ تر بر روی سطوح صاف است که در بسیاری از کار های مختلف که به رنگ کردن سطوح نیاز دارند، کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ضخامت سنج
انواع ضخامت سنج

انواع ضخامت سنج

ضخامت سنج های مختلف به دو دسته ضخامت سنج های غیر دیجیتال (ساده) و ضخامت سنج های دیجیتالی تقسیم بندی می شوند. در ادامه کمی بیشتر با این دو دسته ضخامت سنج آشنا می شویم.

ضخامت سنج های غیر دیجیتال

ضخامت سنج های غیر دیجیتال به دو دسته از الکومتر ها و ضخامت سنج های مغناطیسی ساده هستند. الکومتر ها برای اندازه گیری ضخامت رنگ تر است که بیشتر برای صافکار ها و تعمیرکار ها کاربرد دارد و توسط آنها مورد استفاده قرار میگیرد. ضخامت سنج های مغناطیسی ساده نیز در واقع همان قلم های کارشناسی خودرو هستند که برای اندازه گیری ضخامت رنگ روی خودرو و تشخیص رنگ شدگی ماشین مورد استفاده قرار می گیرند.

ضخامت سنج های دیجیتال

ضخامت سنج های دیجیتال دسته ای از ضخامت سنج ها هستند که در تشخیص رنگ شدگی و اندازه گیری دقیق ضخامت رنگ خودرو به کار می روند و به دو دسته ضخامت سنج های مغناطیسی و التراسونیک تقسیم بندی می شوند. دستگاه تشخیص رنگ الکومتر را به راحتی روی سطوح فلزی رنگ شده مثل بدنه ماشین قرار می دهند و به راحتی ضخامت رنگ آن را اندازه می گیرند.

 

اندازه گیری رنگ تر به وسیله الکومتر

ضخامت رنگ تر روی سطوح یکی از مقادیری است که به کمک آن می توانید به اندازه ضخامت رنگ خشک روی سطح برسید و برای این کار فقط یک محاسبه ساده انجام دهید. اگر شما چند بار اندازه ضخامت رنگ تر را بگیرید و میانگین بیشترین و کمترین ضخامت گفته شده را در ضریب جامد شدن که طبق استاندارد های شرکت رنگ تعیین می شود، ضرب کنید، به ضخامت رنگ خشک می رسید که این می تواند برای صاف کار ها اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

اندازه گیری ضخامت رنگ تر با الکومتر
اندازه گیری ضخامت رنگ تر با الکومتر

روش اندازه گیری ضخامت رنگ تر به وسیله الکومتر

الکومتر یک نوع ضخامت سنج ساده است که در اصل یک ورق فلزی اندازه گیری شده و مسطح است که روی آن اندازه های مختلفی به میکرون نوشته شده است. هر 1000 میکرون یک میلی متر می شود و ضخامت رنگ بر طبق آن اندازه گیری می شود. روش اندازه گیری ضخامت رنگ نیز به وسیله آن بسیار راحت است.

برای اندازه گیری ضحامت رنگ توسط یک الکومتر، برای مثال الکومتر 12 باید اول رنگ را روی یک سطح صاف بکشید و سپس طرفی از الکومتر را روی آن قرار دهید. الکومتر 12 از 25 تا 3000 میکرون را می تواند اندازه بگیرد. شما باید از طرف هر ضلعی که می خواهید، الکومتر را در رنگ فرو برده و سپس به رنگی شدن آن دقت کنید. بزرگترین اندازه ای که روی الکومتر رنگ می شود و بقیه بخش ها رنگ نشده باقی می مانند، ضخامت رنگ تر شماست.

 

در این مقاله در سایت فروش لوازم کارشناسی خودرو رادان، تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل با ضخامت سنج رنگ الکومتر
بیشتر آشنا کنیم تا این دستگاه و وسیله کاربردی را به طور کامل بشناسید.

سوالات متداول

دستگاه تشخیص رنگ الکومتر چه کاربردی دارد؟ کاربرد این دستگاه برای تعمیرکاران به این شکل است که به کمک آن می توانند قسمت های مورد نظر ماشین را به اندازه مناسب رنگ کنند و از رنگ زیادی استفاده نکنند.

چند نوع ضخامت سنج رنگ الکومتر داریم؟ ضخامت سنج های غیر دیجیتال و ضخامت سنج های دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *