تشخیص رنگ خودرو چیست و چگونه است؟

تشخیص رنگ خودرو چیست و چگونه است؟

تشخیص رنگ خودرو چیست و چگونه است؟ امروزه یکی از کار هایی که حتما قبل از خرید ماشین انجام می شود، تشخیص رنگ خودرو است. همیشه یکی از مهم ترین عوامل در خرید خودرو های مختلف، ظاهر مناسبشان است که تاثیر زیادی در انتخاب افراد دارد. گاهی اوقات شخصی با اتومبیل خود تصادف می کند و مجبور است ظاهر آن را با رنگ کردن ماشین، درست کند. وجود عیب های ظاهری در خودرو طبیعی است و بسیاری از ماشین های کارکرده در بازار، دارای اشکالاتی در بخش بدنه هستند. معمولا اینطور اشکالات ظاهری در بدنه ماشین توسط یک پولیش یا رنگ کردن ساده، درست می شود ولی این باعث می شود تا قیمت فروش ماشین تا حدی پایین بیاید. به همین دلیل کارشناسی رنگ خودرو برای جلوگیری از اقدامات مختلف سودجویانه به همه عزیزان پیشنهاد می شود. در ادامه این مطلب در مرکز خرید تجهیزات کارشناسی خودرو رادان، قصد داریم با تشخیص رنگ اتومبیل و چگونگی انجام آن، دلیل لزوم انجام این کار، راهکار های مختلف کارشناسی رنگ ماشین و دستگاه های تشخیص رنگ خودرو بیشتر صحبت کنیم.

 

تشخیص رنگ خودرو چیست و چرا باید آنرا قبل از خرید انجام داد؟

اگر بخواهیم واقع نگر باشیم در همه جای جهان افراد سودجو وجود دارند که در ایران متاسفانه تعداد این افراد بسیار زیاد است. یکی از راه هایی که به ما کمک می کند تا بتوانیم متوجه شویم که یک ماشین صفر است یا کارکرده، کارشناسی رنگ اتومبیل است. توسط این تست و روند کارشناسی می توانیم بفهمیم که یک ماشین تصادف کرده و رنگ شده است یا نه؟ گاهی اوقات افراد درباره تصادف ماشین خود صحبت نمی کنند تا بتوانند خودرو خود را با قیمت بیشتر بفروشند؛ اما این تست، دست این افراد را رو می کند و به کمک خریداران می آید. در ادامه قصد داریم راهکار های مختلف انجام تست تشخیص رنگ شدگی خودرو را بررسی کنیم.

چگونه تشخیص دهیم ماشین رنگ دارد؟

برای انجام تشخیص رنگ ماشین روش ها و راهکار های بسیاری وحود دارند که امروز به برخی از معمول ترین و شناخته شده ترین آنها اشاره می کنیم. این روش های مختلف عبارت اند از:

1: روش های تشخیص رنگ خودرو با چشم و دقت به بدنه ماشین

ابتدایی ترین روش های تشخیص رنگ خودرو که رایگان ، روش چشمی است. در این روش شما باید به چشم و دقت خودتان اتکا کنید. این کار تا حدودی سخت و دشوار است ولی با مهارت و تجربه می شود این کار را به راحتی انجام داد. برخی از این کار ها که می توانید در این روش از آنها استفاده کنید عبارت اند از:

  • دقت به تفاوت رنگ در بخش های مختلف بدنه ماشین
  • عکس گرفتن از فاصله زیاد
  • پاشیدگی رنگ در بخش هایی که نباید رنگی باشند
  • اصطلاح پوست پرتغالی که مربوط رنگ کردن بی دقت ماشین و چسبیدن اشیای ریز به بدنه که نشان دهنده رنگ شدن ماشین است.
  • پریدگی یا پوسته شدن رنگ که این نیز مربوط به رنگ شدن بی دقت ماشین است
  • در بدنه ماشین هایی که از کارخانه بیرون می آید، بدنه متالیک است و تصویر در آن بازتاب پیدا می کند ولی پس از رنگ شدن رنگ بدنه مات می شود و انعکاس در تصویر معلوم نخواهد بود
  • دقت به اثر سنباده که باعث می شود رنگ برخی از جاهای بدنه رفته باشد

شما می توانید توضیح کامل این روش ها را در مقاله «چطور فقط با نگاه کردن متوجه رنگ شدگی ماشین شویم؟» بخوانید.

2: نحوه تشخیص رنگ خودرو با دست کشیدن روی بدنه

بدنه خودرو ها بعد از رنگ شدن و تعمیر، کمی زبر می شوند. در واقع بدنه خودرو وقتی از کارخانه بیرون می آید، صاف و نرم است ولی بعد از تصادف و تعمیر و رنگ شدن، سطح بدنه کمی زبر می شود که شما می توانید با دست کشیدن روی بدنه متوجه رنگ شدگی روی بدنه خودرو شوید.

3: تشخیص رنگ شدگی توسط الکومتر

الکومتر ها دسته ای از دستگاه های ضخامت سنج هستند که بسیار ساده هستند و در اصل یک شی فلزی یا استیلی شش ضلعی هستند. از این نوع از ضخامت سنج ها فقط در تست رنگ مایع و تر روی بدنه اتومبیل استفاده می شود. باید الکومتر را در رنگ فرو کرد و به بدنه چسباند و بعد بیرون آورد. تا جایی که رنگی شده باشد، عدد کنار آن، ضخامت رنگ ماشین را نشان می دهد و به تشخیص شما کمک می کند. ولی برای اینکه بتوانید تشخیص دهید باید با استاندارد های ضخامت رنگ خودرو آشنا باشید.

4: نحوه تشخیص رنگ توسط آهنربا

در این روش شما نیاز به یک آنربای ضعیف دارید. شما همچنین می توانید از آهنربا های خاص تشخیص رنگ نیز در این روش استفاده کنید. شما باید آهنربا را به بدنه خودرو بچسبانید و آن را به آرامی به سمت خود بکشید. هر چه زمان جدا شدن آهنربا از بدنه کمتر باشد، احتمال رنگ شدگی بدنه بیشتر است.

برای یادگیری کامل این روش، شما می توانید به مقاله تشخیص رنگ خودرو با آهنربا مراجعه کرده و آن را مطالعه کنید.

5: کارشناسی توسط دستگاه های تشخیص رنگ خودرو

شما همچنین می توانید در یک روش خیلی راحت تر، از دستگاه های خاص و اختصاصی تشخیص رنگ خودرو استفاده کنید و خیلی راحت کارشناسی رنگ شدگی اتومبیل را انجام دهید. بسیاری از تعمیرکاران و فروشندگان خودرو، این دستگاه ها را دارند و به راحتی از آنها استفاده می کنند. در استفاده از این دستگاه، شما باید آن را از طرف بالای دستگاه روی بدنه قرار می دهید. بعد از اینکه این کار را انجام دهید و دکمه دستگاه را بزنید، عددی را روی نمایشگر به شما نشان می دهد. اگر این عدد از 4.6 بیشتر باشد، نشان دهنده این است که لایه رنگ دیگری روی رنگ فابریک ماشین است. در تصویر پایین شما می توانید یک دستگاه کارشناسی رنگ ماشین را مشاهده کنید.

دستگاه ها تشخیص رنگ خودرو

خرید دستگاه های تشخیص رنگ اتومبیل

اگر شما یک تعمیرکار یا فروشنده ماشین هستید و  قصد خرید یک دستگاه تشخیص رنگ خودرو را دارید، می توانید این کار را در وب سایت رادان انجام دهید. شما می توانید انواع مختلف تجهیزات کارشناسی خودرو را با بهترین کیفیت و قیمت در این فروشگاه آنلاین خریداری کنید.

امیدواریم که توانسته باشیم به واسطه این مقاله، تشخیص رنگ خودرو را به طور کامل به همراه دلیل لزوم انجام آن و روش های مختلف آن توضیح داده باشیم و به شما کمک کرده باشیم تا اگر نیاز داشتید این کار را خودتان انجام دهید. همچنین امیدواریم که اگر قصد خرید یک دستگاه تشخیص رنگ شدگی ماشین را دارید، به شما در شناخت و انتخاب آن کمک کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *