قلم کارشناسی خودرو و کاربرد آن

مداد تشخیص رنگ شدگی ماشین

قلم کارشناسی خودرو

قلم کارشناسی خودرو یا مداد های تشخیص رنگ شدگی ماشین، یکی از حساس ترین دستگاه هایی هستند که برای تشخیص رنگ شدگی استفاده می شوند. این دستگاه، یکی از پر کاربرد ترین دستگاه ها در ایران است. اما، واقعا به چه دلیل انقدر از آن استفاده می شود؟ در ادامه این مقاله در وب سایت رادان؛ قصد داریم تا این موضوع را بیشتر باز کنیم و درباره قلم های کارشناسی خودرو بیشتر صحبت کنیم.

 

تشخیص رنگ شدگی خودرو و کاربرد آن

یکی از تست هایی که فروشندگان خودرو، قبل از خرید یک ماشین آن را بررسی می کنند این است که آیا ماشین رنگ شده یا نه؟ این که یک ماشین رنگ شده باشد به این معناست که احتمال دارد که ماشین تصادف کرده باشد و معمولا ماشین های رنگ شده؛ با قیمت پایین تری خریداری می شوند. دانستن رنگ شدگی ماشین، قبل از خریدن آن، یکی از مهم ترین معیار های خرید ماشین است و در تمامی نقاط دنیا، این تست رو روی یک اتومبیل انجام می دهند.

روش ها و دستگاه های مختلفی برای تشخیص رنگ شدگی ماشین وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

قلم تشخیص رنگ شدگی آهنربایی

روش های تشخیص رنگ شدگی ماشین:

1: نحوه تشخیص رنگ خودرو با چشم و دقت به بدنه ماشین

یکی از ابتدایی ترین و سخت ترین روش های تشخیص رنگ شدگی خودرو، تشخیص رنگ شدگی اتومبیل از روش چشمی است. در این روش شما باید به چشم و حواس پنجگانه خود تکیه کنید. این کار تا حدودی سخت و دشوار است ولی با مهارت و تجربه می شود این کار را به راحتی انجام داد. برخی از این کار ها که می توانید در این روش از آنها استفاده کنید عبارت اند از:

  • عکس گرفتن از فاصله زیاد
  • دقت به تفاوت رنگ در بخش های مختلف بدنه ماشین
  • دقت به اثر سنباده که باعث می شود رنگ برخی از جاهای بدنه رفته باشد
  • پاشیدگی رنگ در بخش هایی که نباید رنگی باشند
  • در بدنه ماشین هایی که از کارخانه بیرون می آید، بدنه متالیک است و تصویر در آن بازتاب پیدا می کند ولی پس از رنگ شدن رنگ بدنه مات می شود و انعکاس در تصویر معلوم نخواهد بود
  • پریدگی یا پوسته شدن رنگ که این نیز مربوط به رنگ شدن بی دقت ماشین است
  • اصطلاح پوست پرتغالی که مربوط رنگ کردن بی دقت ماشین و چسبیدن اشیای ریز به بدنه که نشان دهنده رنگ شدن ماشین است.

شما می توانید توضیح کامل این روش ها را در مقاله «چطور فقط با نگاه کردن متوجه رنگ شدگی ماشین شویم؟» بخوانید.

2: تشخیص رنگ شدگی به واسطه دست کشیدن روی بدنه اتومبیل

شما در این روش نیز، به مهارت بسیار زیادی نیاز دارید. شما باید به بخش های مختلف بدنه ماشین دست کشیده و حس کنید. اگر بخشی صاف و صیقلی است و بخش دیگر زبر است، متوجه می شوید که آن بخش زبر تر، رنگ شده است. زبری آن قسمت، به خاطر سنباده کشیده شده روی آن اتفاق می افتد.

3: تشخیص به وسیله دستگاه های تشخیص رنگ شدگی خودرو

شما همچنین می توانید دستگاه های مختلف تشخیص رنگ اتومبیل را تهیه کرده و از آنها در تشخیص خود استفاده کنید. انواع دستگاه های تشخیص رنگ شدگی خودرو، در کل 3 دسته هستند.

دسته اول، الکومتر ها و دستگاه های ساده تشخیص رنگ هستند که برای رنگ های تر و خشک نشده استفاده می شوند.

دسته دوم، دستگاه های تشخیص رنگ شدگی مغناطیسی هستند که به وسیله میدان مغناطیسی و یک آهنربای ساده این کار را انجام می دهند. قلم های کارشناسی خودرو نیز از این دسته هستند که در ادامه درباره روش های استفاده از این قلم ها خواهیم گفت.

دسته سوم نیز ضخامت سنج های بدنه اتومبیل هستند که با شناخت استادارد های ضخامت رنگ ماشین و این دستگاه ها می توانید رنگ شدگی یا سالم بودن ماشین را خیلی راحت تشخیص دهید.

قلم کارشناسی اتومبیل

روش کار با قلم کارشناسی ماشین

نحوه کار با قلم های مغناطیسی تشخیص رنگ شدگی ماشین بسیار راحت است. روی این قلم ها، یک نوار رنگی وجود دارد. این نوار از رنگ قرمز شروع شده، و کم کم زرد، سبز و پس از آن نیز آبی می شود.

برای تشخیص رنگ شدگی خودرو، شما باید قلم را روی چندین جای بدنه قرار داده و سپس آن را به آرامی به سمت خود بکشید. اگر آهنربا در بخش قرمز از بدنه ماشین جدا شد، ماشین روبروی شما قطعا رنگ شده است؛ اگر در بخش زرد رنگ از بدنه جدا شد، یعنی ممکن است رنگ شده باشد و اگر در بخش های سبز و آبی از بدنه جدا شد، یه این معناست که خودرو شما رنگ نشده است.

 

خرید قلم کارشناسی خودرو

شما می توانید این قلم کارشناسی رنگ شدگی اتومبیل را در سایت فروش لوازم کارشناسی خودرو رادان، با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری کنید. این قلم ها برای فروشندگان ماشین کاربرد های فراوانی دارد و از آنجایی که متاسفانه افراد سودجو در کشورمان زیاد شده اند و ممکن است قصد فریب شما را داشته باشند، بهتر است که حتما یکی از این قلم ها را برای خود خریداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *