قلم کارشناسی خودرو و کاربرد آن

مداد تشخیص رنگ شدگی ماشین

قلم کارشناسی خودرو

قلم کارشناسی خودرو یا مداد های تشخیص رنگ شدگی ماشین، یکی از حساس ترین دستگاه هایی هستند که برای تشخیص رنگ شدگی استفاده می شوند. این دستگاه، یکی از پر کاربرد ترین دستگاه ها در ایران است. اما، واقعا به چه دلیل انقدر از آن استفاده می شود؟ در ادامه این مقاله در وب سایت رادان؛ قصد داریم تا این موضوع را بیشتر باز کنیم و درباره قلم های کارشناسی خودرو بیشتر صحبت کنیم.

 

تشخیص رنگ شدگی خودرو و کاربرد آن

یکی از تست هایی که فروشندگان خودرو، قبل از خرید یک ماشین آن را بررسی می کنند این است که آیا ماشین رنگ شده یا نه؟ این که یک ماشین رنگ شده باشد به این معناست که احتمال دارد که ماشین تصادف کرده باشد و معمولا ماشین های رنگ شده؛ با قیمت پایین تری خریداری می شوند. دانستن رنگ شدگی ماشین، قبل از خریدن آن، یکی از مهم ترین معیار های خرید ماشین است و در تمامی نقاط دنیا، این تست رو روی یک اتومبیل انجام می دهند.

روش ها و دستگاه های مختلفی برای تشخیص رنگ شدگی ماشین وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

قلم تشخیص رنگ شدگی آهنربایی

مشخصات مختلف قلم های کارشناسی رنگ ماشین

هر قلم کارشناسی خودرو که آن را در دست خود می گیرید و قصد استفاده از آن را دارید، یک ویژگی بسیار مهم دارند که باید آنها را بشناسید و در هنگام خرید انواع قلم کارشناسی، باید به طول و تعداد عدد های آن دقت کنید. هر چه اندازه قلم کارشناسی شما بلند تر باشد، تعداد عدد های آن نیز بیشتر می شود و این موضوع باعث می شود که دقت قلم کارشناسی شما بالاتر برود و این می تواند به شما در تشخیص رنگ شدگی ماشین کمک کند.

 

روش های تشخیص رنگ شدگی ماشین:

1: نحوه تشخیص رنگ خودرو با چشم و دقت به بدنه ماشین

یکی از ابتدایی ترین و سخت ترین روش های تشخیص رنگ شدگی خودرو، تشخیص رنگ شدگی اتومبیل از روش چشمی است. در این روش شما باید به چشم و حواس پنجگانه خود تکیه کنید. این کار تا حدودی سخت و دشوار است ولی با مهارت و تجربه می شود این کار را به راحتی انجام داد. برخی از این کار ها که می توانید در این روش از آنها استفاده کنید عبارت اند از:

 • عکس گرفتن از فاصله زیاد
 • دقت به تفاوت رنگ در بخش های مختلف بدنه ماشین
 • دقت به اثر سنباده که باعث می شود رنگ برخی از جاهای بدنه رفته باشد
 • پاشیدگی رنگ در بخش هایی که نباید رنگی باشند
 • در بدنه ماشین هایی که از کارخانه بیرون می آید، بدنه متالیک است و تصویر در آن بازتاب پیدا می کند ولی پس از رنگ شدن رنگ بدنه مات می شود و انعکاس در تصویر معلوم نخواهد بود
 • پریدگی یا پوسته شدن رنگ که این نیز مربوط به رنگ شدن بی دقت ماشین است
 • اصطلاح پوست پرتغالی که مربوط رنگ کردن بی دقت ماشین و چسبیدن اشیای ریز به بدنه که نشان دهنده رنگ شدن ماشین است.

شما می توانید توضیح کامل این روش ها را در مقاله «چطور فقط با نگاه کردن متوجه رنگ شدگی ماشین شویم؟» بخوانید.

2: تشخیص رنگ شدگی به واسطه دست کشیدن روی بدنه اتومبیل

شما در این روش نیز، به مهارت بسیار زیادی نیاز دارید. شما باید به بخش های مختلف بدنه ماشین دست کشیده و حس کنید. اگر بخشی صاف و صیقلی است و بخش دیگر زبر است، متوجه می شوید که آن بخش زبر تر، رنگ شده است. زبری آن قسمت، به خاطر سنباده کشیده شده روی آن اتفاق می افتد.

3: تشخیص به وسیله دستگاه های تشخیص رنگ شدگی خودرو

شما همچنین می توانید دستگاه های مختلف تشخیص رنگ اتومبیل را تهیه کرده و از آنها در تشخیص خود استفاده کنید. انواع دستگاه های تشخیص رنگ شدگی خودرو، در کل 3 دسته هستند.

دسته اول، الکومتر ها و دستگاه های ساده تشخیص رنگ هستند که برای رنگ های تر و خشک نشده استفاده می شوند.

دسته دوم، دستگاه های تشخیص رنگ شدگی مغناطیسی هستند که به وسیله میدان مغناطیسی و یک آهنربای ساده این کار را انجام می دهند. قلم های کارشناسی خودرو نیز از این دسته هستند که در ادامه درباره روش های استفاده از این قلم ها خواهیم گفت.

دسته سوم نیز ضخامت سنج های بدنه اتومبیل هستند که با شناخت استادارد های ضخامت رنگ ماشین و این دستگاه ها می توانید رنگ شدگی یا سالم بودن ماشین را خیلی راحت تشخیص دهید.

قلم کارشناسی اتومبیل

روش کار با قلم کارشناسی ماشین

روش کار با قلم های کارشناسی خودرو، بسیار راحت است. شما فقط لازم است که یک کار را چندین بار با ملایمت و به آرامی انجام دهید. شما باید قلم کارشناسی را در قسمت های مختلف بدنه ماشین قرار بدهید و آن را به آرامی به سمت عقب بکشید. آهنربای قلم های کارشناسی در جایی از بدنه ماشین جدا می شود و شما باید این عدد را در جایی یادداشت کنید یا آن را به ذهن بسپارید. سپس باید این کار را با باقی قسمت های بدنه نیز انجام دهید. ایجاد تغییر در این عدد در اندازه بالا و اختلاف های این شکلی، باعث می شود که شما متوجه شوید که بخشی از ماشین رنگ شده اند. اما رنگ های روی آن چه کاریردی دارند؟

تصور کنید شخصی با ماشین تصادف کوچکی دارد و سپس در زمان درست کردن ماشین، رنگ آن را به طور یک دست رنگ می کند. در زمان فروش این ممکن است که شما را به اشتباه بیاندازد، برای همین روی قلم های کارشناسی سیستمی پیدا شده تا شما از طریق این رنگ ها بتوانید تشخیص دهید که آیا ماشین رنگ شده است یا نه؟ این رنگ های مختلف روی قلم کارشناسی خودرو عبارتند از:

 1. سیاه و قرمز: معمولا تا شماره 5 قلب های کارشناسی را این رو رنگ نشان میدهند. اگر ماشین در قسمتی یا تمامی بدنه اش در این بخش رنگی جدا شد، شک نکنید که ماشین رنگ شده است.
 2. زرد: وقتی قلم در این قسمت از بدنه جدا می شود شما میتوانید به راحتی شک کنید که رنگ اتومبیل شما اصلی نیست و رنگ شده است.
 3. سبز: بخش سبز بخش امن قلم است و در واقع اگر قلم کارشناسی شما در این قسمت از بدنه جدا شد، نیازی نیست که بابت رنگ شدگی ماشین  نگران باشید.
 4. آبی: آبی نیز یکی از رنگ هایی است که مخصوص برخی از ماشین هایی است که با بنده های کلفت تری تولید می شوند و برای مثال برخی ماشین های چینی به این شکل هستند و در بخش آبی رنگ از قلم حدا می شود.

خرید قلم کارشناسی خودرو

شما می توانید این قلم کارشناسی رنگ شدگی اتومبیل را در سایت فروش لوازم کارشناسی خودرو رادان، با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری کنید. این قلم ها برای فروشندگان ماشین کاربرد های فراوانی دارد و از آنجایی که متاسفانه افراد سودجو در کشورمان زیاد شده اند و ممکن است قصد فریب شما را داشته باشند، بهتر است که حتما یکی از این قلم ها را برای خود خریداری کنید.

سوالات متداول

قلم کارشناسی خودرو چیست؟

یکی از حساس ترین دستگاه هایی هستند که برای تشخیص رنگ شدگی استفاده می شوند.

آیا تشخیص رنگ شدگی به واسطه دست کشیدن روی بدنه اتومبیل امکان دارد؟

در این روش شما باید به چشم و حواس پنجگانه خود تکیه کنید. این کار تا حدودی سخت و دشوار است ولی با مهارت و تجربه می شود این کار را به راحتی انجام داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *