کارشناسی رنگ خودرو چیست؟

کارشناسی رنگ خودرو

کارشناسی رنگ خودرو چیست؟

در این مقاله از سایت رادان کیوسی می خواهیم درمورد کارشناسی رنگ خودرو و نکات کاربردی برای درخواست کارشناس با شما صبحت کنیم؛ البته پیش از آن لازم است بگوییم که موضوع رنگ شدگی و تشخیص رنگ بدنه یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید در هنگام خرید و فروش خودرو به آن توجه داشته باشید. فرض کنید که شما می خواهید یک ماشین دست دوم بخرید، اما در هنگام خرید از طرف فروشنده به شما گفته میشود که خودرو رنگ شدگی ندارد و به همین دلیل ماشین را به قیمت یک اتومبیل رنگ نشده خریداری می کنید. پس از قرارداد و گذشت زمان اندکی متوجه میشوید که قسمت هایی از خودرو مورد نظر شما رنگ شده است و شما به دلیل اینکه از ظاهر خودرو نتوانستید این رنگ شدگی را تشخیص دهید، خودرو را باید بیشتر خریداری کرده اید!

در واقع یعنی اینکه شما خودرو را چند میلیون گران تر خریده اید و زمان فروش هم باید وسیله خود را به نام خودرو رنگ شده و با قیمت خیلی پایین تر به فروش برسانید، و این یعنی یک ضرر چند میلیون تومااانی!! تنها به دلیل عدم تشخیص رنگ خودرو!

در چنین شرایطی است که اهمیت کارشناسی رنگ خودرو مشخص میشود. کارشناسان ماهر و حرفه ای می توانند با استفاده از تجربه خود و ابزارهایی که در اختیار دارند، تشخیص درستی از رنگ شدگی و یا بدون رنگ بودن آن داشته باشند و با خیالی آسوده اطلاعات درستی از خودرو مورد نظر را در اختیارتان قرار دهند.

انواع کارشناسی رنگ خودرو به همران میزان اهمیت آنها

تا اینجای این مطلب از سایت رادان درمورد تشخیص رنگ شدگی خودرو با شما صحبت کردیم؛ حال قصد داریم تا انواع رنگ شدگی ها را در قسمت های مختلف بدنه و اینکه هر کدام از آنها چقدر اهمیت دارند با شما به گفتگو بپردازیم. در واقع کارشناسی رنگ خودرو به چند بخش مهم تقسیم میشود :

  1. کارشناسی برای قسمت های اصلی مانند ستون ها، سقف و شاسی

مهم ترین بخش بدنه خودرو شاسی و ستون های سقف خودرو است؛ که با وجود آسیب هایی که به این قسمت وارد می شود، نشانه تصادفات شدید می باشد. همچنین وجود آسیب در این بخش بیشترین تاثیر را در مقایسه با قسمت های دیگر دارد؛ از معایب این بخش اینکه معمولا با افت قیمت محسوسی همراه است. بنابراین در هنگام خرید خودرو باید سالم بودن وسیله خود را بیشتر مورد بررسی قرار دهید.

آسیب ها و رنگ شدگی سقف به این معنی است که خودرو چپ کرده است و یا تصادف خیلی شدید بوده که باعث شده سقف موج بردارد. نشانه هایی از ضربه در شاسی به معنای تصادف و ضربه خوردگی شدید است. در ماشین های آفرودی و یا خودروهایی که در مناطق مرطوب رفت و آمد دارند، احتمال پوسیدگی در شاسی وجود دارد و از مقاومت شاسی کم می کند و این خود می تواند آسیب جدی باشد.

آسیب در ستون به معنی تصادف شدید در خودرو است. تشخیص ضربه، آسیب و رنگ شدگی در این قسمت ها معمولا از عهده یک فرد معمولی خارج است و نیاز به تشخیص کارشناسان خبره دارد.

  1. کارشناسی قطعات خارجی خودرو مثل گلگیر ها، درب های کناری، درب صندوق عقب و کاپوت

قسمت های بیرونی ماشین شامل درب ها و گلگیر است؛ که شامل قسمت هایی است که بیشتر در معرض دید قرار دارد. فروشندگان خودرو درمورد اصلاح آسیب دیدگی آنها وسواس بیشتری خرج می دهند. البته صافکاری و نقاشی قسمت های آسیب دیده، تشخیص رنگ شدگی را دشوار تر می کنند. زیرا برخی از صافکارهای ماهر به طوری بدنه را صاف می کنند که زمانی که شما به عنوان یک فرد بدنه آن را با یک خودرو صفر مقایسه می کنند؛ هیچ تفاوتی را حس نمی کنند. پس در اینجا تجربه یک کارشناس رنگ خودرو می تواند گره گشا باشد.

  1. کارشناسی و تشخیص قطعات تعویضی بدنه خودرو

گاهی اوقات تصادف آنقدر شدید است که قسمت های آسیب دیده کارشان از صافکاری و نقاشی گذشته است و باید قطعه خراب شده تعویض شود و یا قطعه نو خریداری شود. بعضی وقت ها هم برخی از صاحبان خودرو به جای خرید قطعه نو و رنگ کردن آن، قطعه دست دوم میخرند. یعنی قطعه ای مانند درب را از فروشندگان دست دوم خریداری می کنند که در حقیقت رنگ کارخانه ای دارد و نقاشی نشده است. تشخیص تعویضی بودن این قطعه تنها مختص کارشناس حرفه ای می باشد.

هزینه کارشناسی رنگ خودرو

کارشناسی رنگ خودرو، یکی از موضوعاتی است که در قیمت ماشین تاثیر مستقیم دارد و معمولا این کار از عهده افراد معمولی خارج می باشد. پس پیشنهاد میشود که اگر قصد خرید اتومبیل نو و یا دست دوم دارید؛ حتما از تجربیات یک کارشناس معتبر و با تجربه برای کارشناسی رنگ اتومبیل مورد نظر بهره مند شوید.

یکی از مهم ترین بخش های کارشناسی، استفاده از ابزارآلات مناسب و کاربردی است. شما می توانید با خرید دستگاه تشخیص رنگ خودرو و یا دستگاه تست رنگ دیجیتال به روند این کار کمک کنید. اگر هم در زمینه هزینه کارشناسی رنگ خودرو سوالی دارید می توانید با تیم کارشناسی سایت رادان کیوسی درمیان بگذارید.

منبع : study.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *