Thickness gauge چیست ؟

ضخامت سنج یا thickness gauge یک دستگاه برای انجام تست های اندازه گیری ضخامت بدون تخریب در شرایطی است که به سطح جسم دسترسی داریم.

انواع ضخامت سنج

1- ضخامت سنج لیزری به صورت C Frame قرار میگیرد و با اشعه لیزر ضخامت جنس مورد نظر را اندازه گیری می نماید.
این مدل از دستگاه به صورت تک کاناله و چند کاناله ، ضخامت یک یا چند نقطه از قطعه را به صورت آنلاین اندازه گیری کرده و بر روی نمایشگر نشان می دهد.

2-ضخامت سنج پرتویی یک مدل ضخامت سنج است،که در صنایع قطعه سازی خودرو ، کارخانجات تولید فولاد، صنایع پتروشیمی، کارخنجات سیمان کاربرد فروانی دارند.
از ضخامت سنج پرتویی در آزمون های غیر تخریبی و آنالیز ترکیبات استفاده می شود
بشترین موارد مصرف این مدل ضخامت سنج پرتویی در سنجش ضخامت قطعات فولادی و آلومینیوم، لاستیک، کاغذ ،قطعات پلاستیکی است.

3- ضخامت سنج مغناطیسی یا coating thickness gauge این مدل عمدتا به ضخامت سنج رنگ خودرو و پوشش یا تستر دیجیتال رنگ خودرو معروف است. بیشترین کاربرد اين مدل در اندازه گيری پوشش بروی سطح می باشد،که پوشش آن به صورت مايع و پودر یا رنگ می باشد.

4- ضخامت سنج جریان گردابی که در مقابل سایر مدل ها دارای كاربردهای عمومی تر است، که بیشتر جهت ضخامت سنجی پوشش های استفاده می شود که شامل پوشش پودری و مایع بر روی آلومينيوم و فولاد ضد زنگ غيرمغناطيسی است.

امروزه با پیشرفته شدن تجهزات اندازه گیری بسياری از ضخامت سنج های تولید شده بر اساس تركيبی از دو سیستم جریان القای مغناطيسی و جريان گردابی كار می كنند.
این پیشرفت این امکان را فراهم ساخته که سنجش در دامنه بیشتری را بدون تغيير در مدل ضخامت سنج داشته باشیم.
شكل قطعه ای كه اندازه گيری می شود، ما را در انتخاب مدل دستگاه و نوع پراب به کار رفته محدود می کند. برای تمام قطعات با اندازه و شکلهای متفاوت نمی توان از يك مدل ضخامت سنج و پراب استفاده کرد.
برای سنجش ضخامت پوشش بر روی قطعه ها با شكل های پيچيده، پراب های مختلف و جداگانه ای عرضه می گردد که شامل موارد زیر می شود :

  • پراب سرخود
  • پراب جدا
  • پراب استاندارد
  • پراب مینیاتوری
  • پراب 45 درجه
  • پراب 90 درجه

5- ضخامت سنج اولتراسونیک –  Ultrasonic thickness gauge

تعريف : در آزمایش فراصوتی یا اولتراسونیک از موج با فرکانس فراتر از آستانه شنوایی انسان استفاده میشود. در این دستگاه تست ، با انتشار موج آلتراسونیک به درون قطعه مورد تست و مشاهده و تحلیل موج برگشتی میتوان به وجود عیب و عیوب در قطعه پی برد.
موارد استفاده ضخامت سنج اولتراسونیک در سنجش ضخامت فلزات ، سرامیک ، پلاستیک می باشد. ضخامت سنج های اولتراسونیک میتوانند ضخامت را از روی روکش و بدون برداشتن پوشش تشخیص دهند، از کاربردهای این مدل از ضخامت سنج های اولتراسونیک استفاده در صنایع کشتی سازی و تولید خطوط لوله است. روش سنتی اندازه گیری ضخامت اجسام استفاده ازکولیس است. برای استفاده از کولیس می بایست نمونه ها را برش داد،که این امر باعث تخریب نمونه می شود.امروزه بدون تخریب و با استفاده از سیستم اولتراسونیک میتوان به راحتی ضخامت همه اجسام را حتی اجسام با ابعاد بزرگ را اندازه گیری کرد.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *