ضخامت سنج چیست؟

ضخامت سنج چیست؟

ضخامت سنج چیست: احتمالا شما نیز تا به حال تلاش کرده اید که یک ماشین دست دوم یا کارکرده را خریداری کنید و به این شک داشته اید که آیا ماشینی که قصد خرید آن را دارید تصادف کرده یا نه؟ به هر حال وقتی ماشینی تصادف می کند، صاحب ماشین آن را به صافکار می برد و ظاهر ماشین را درست می کند و ماشین را تعمیر می کند.

بیشتر افراد معمولا در هنگام فروش ماشین خود به این نکته اشاره می کنند که ماشینشان در گذشته تصادف کرده است. اما مشکلی که وجود دارد این است که بعضی از افراد این موضوع را نمی گویند که بتوانند ماشین خود را به قیمت بیشتری به فروش برسانند.

برای همین است که کارشناسی خودرو پیش از خریدن آن، یکی از مهم ترین کار هایی است که باید در زمان خرید ماشین های کارکرده انجام دهید. کارشناسی خودرو از کار هایی است که افراد انجام میدهند تا متوجه شوند، ماشین کار کرده ای که قصد خرید آن را دارند، سالم است یا نه؟

تشخیص رنگ شدگی ماشین در کارشناسی رنگ بدنه خودرو بسیار اهمیت دارد؛ که به ما نشان می دهد که ماشین قبلا رنگ شده است یا نه و این احتمال تصادفی بودن ماشین را بالا می برد. گاها افراد سودجو قصد می کنند تا با نگفتن این موضوع، پول بیشتری برای فروش ماشین به دست بیاورند. در ادامه این مقاله از وب سایت رادان، قصد داریم تا شما را کمی با ضخامت سنج ها و انواع آنها آشنا کنیم.

ضخامت سنج چیست؟

ضخامت سنج چیست؟
ضخامت سنج چیست؟

ضخامت سنج یا thickness gauge یک دستگاه مهندسی دقیق برای انجام تست های اندازه گیری ضخامت بدون تخریب در شرایطی است که به سطح جسم دسترسی داریم. ضخامت سنج از جمله تجهیزات اصلی و ضروری در صنایع مختلف است.

این دستگاه بیشتر در صنعت خودرو، جهت اندازه گیری ضخامت رنگ و تشخیص رنگ شدگی خودرو مورد استفاده قرار میگیرد. ضخامت سنج برای اندازه گیری ضخامت انواع سطوح آهنی و غیرآهنی مثل پلاستیک و فلز نیز مناسب است.

راه دیگر شما این است که با استاندارد های رنگ ماشین آشنا باشید تا بتوانید برای رنگ شدگی تخمینی داشته باشید. این دستگاه ها در واقع دستگاه هایی هستند که شما میتوانید از آنها برای تشخیص ضخامت رنگ روی فلزات استفاده کنید و به واسطه این دستگاه می توان به راحتی ضخامت رنگ روی فلزات را بررسی کرد. این می تواند در دو کار مختلف برای ما سود داشته باشد.

دسته اول افرادی که می توانند از ضخامت سنج ها استفاده کنند و این دستگاه برایشان کاربرد دارد، افرادی هستند که رنگ را می سازند و با استفاده از انواع ضخامت سنج که در ادامه به آنها رسیدگی می کنیم، می توانند ضخامتی که از رنگشان روی سطح باقی می ماند را اندازه گیری کنند که این به طور مستقیم در کیفیت و قیمت رنگ تاثیر گذار است.

دسته دوم نیز همه اشخاصی هستند که یا قصد خرید ماشین کار کرده دارند و یا ماشین فروش هستند و کارشان خرید و فروش ماشین است. این افراد نیز می توانند با این دستگاه ها، رنگ شدگی بدنه ماشین را تشخیص دهند و به تصادفی بودن ماشین شک کنند.

کاربرد ضخامت سنج در صنایع

کاربرد ضخامت سنج
کاربرد ضخامت سنج

از جمله کاربردهای مهم ضخامت سنج در صنایع میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ های ساختمانی
 • رنگ های ترافیکی
 • رنگ و رزین
 • رنگ های پودری
 • آبکاری
 • آنودایزینگ آلومینیوم
 • پزشکی
 • صنعت خودرو
 • جواهرسازی
 • سیمان و لوله سازی
 • تکنولوژی هسته ای
 • پتروشیمی
 • لوازم خانگی
 • ساختمان سازی
 • و …

اجزای ضخامت سنج کدامند؟

عموما هر دستگاه ضخامت سنج از یک سنسور گیرنده و فرستنده جریان گردابی، صفحه کلید، صفحه نمایش، برد مرکزی را شامل میشود.

چه عواملی بر سنجش ضخامت یک پوشش تاثیر میگذارند؟

بعضی از عوامل وجود دارند که به ضخامت سنج اجازه نمیدهند تا ضخامت سطح را به درستی اندازه گیری کند. عواملی مثل انحناء داشتن سطح، ضخامت و زبری سطح، میزان نفوذ پذیری مغناطیسی و رسانا بودن سطح میتواند در اندازه گیری ضخامت بطور نادرست موثر باشد.

البته امروزه به وسیله ضخامت سنج های التراسونیک این مشکل رفع شده است. این وسیله، به وسیله پراب خود امواج التراسونیک را ارسال کرده و انعکاس آن از مرز پایینی دریافت میشود و بدین گونه اندازه گیری انجام میشود.

ضخامت سنج
کاربرد ضخامت سنج

 

تشخیص رنگ خودرو چیست؟

تشخیص رنگ خودرو یا تست رنگ شدگی یکی از انواع تست هایی است که از ماشین های کار کرده گرفته می شود تا بتوان متوجه شد که ماشین رنگ شده است یا نه؟ این تست نشان می دهد که یک ماشین رنگ شده است و باید به تصادف کردن آن در گذشته شک کنید و مواظب باشید که ماشینی که قصد خرید آن را دارید، همان چیزی باشد که به شما گفته می شود.

برای انجام دادن این کار نیز دو روش وجود دارد: روش چشمی که در آن شما باید با نگاه کردن دقیق و انجام آزمایش هایی خاصی با دست و غیره، متوجه شوید که ماشین رنگ شده است. این روش به تجربه و مهارت بسیار زیادی نیاز دارد. روش دوم نیز استفاده از دستگاه هایی مثل ضخامت سنج های اتومبیل است. در بخش بعد بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

ضخامت رنگ خودرو چیست؟

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین بخش های کارشناسی خودرو، تشخیص رنگ شدگی است و این کار به کمک ضخامت سنج های مخلتف انجام می شود. ضخامت رنگ خودرو مقدار ثابتی است که معمولا در استاندارد های رنگ خودرو به آن اشاره می شود. ضخامت رنگ خودرو مقدار ثابتی دارد و با هر بار رنگ شدن ماشین، این ضخامت بیشتر می شود. به همین دلیل دستگاه ضخامت سنج رنگ خودرو می توانند به شما نشان دهند که یک ماشین تصادف کرده است یا نه؟

استاندارد ضخامت رنگ خودرو
استاندارد ضخامت رنگ خودرو

استاندارد های رنگ خوردو

رنگ ماشینی که شما روزانه سوار می شوید و با آن به مکان های مختلف می روید و نقل و انتقال های شما را آسان تر کرده است، یک استاندارد به خصوص دارد که باعث می شود در صورتی که یک ماشین رنگ شده بود، شما بتوانید متوجه این موضوع شوید.

شما میتوانید با شناختن این استاندارد بدنه رنگ شده و رنگ نشده را از هم تشخیص دهید. شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با این استاندارد ها، به مقاله «استاندارد های رنگ خودرو» مراجعه کنید و با این استاندارد ها و لایه های مختلف رنگ ماشین آشنا شوید.

استاندارد ضخامت رنگ ماشین به شکل لیست زیر است:

 • بدنه ماشین: بدنه فلزی و آهنی ماشین، اولین و مهمترین بخش استاندارد ضخامت رنگ ماشین است که به طور جالبی از ضخامت رنگ ماشین، مقداری به ان تخصص ندارد. اهمیت آن به این دلیل است که لایه اول است و به تشخیص رنگ شدگی کمک می کند.
 • لایه Primer: این لایه، لایه اول رنگ و لایه دوم ضخامت رنگ بدنه خودرو شماست که برای محکم تر شدن بدنه روی آن زده می شود و از 40 تا 55 میکرون ضخامت دارد. این لایه همان لایه نقره ای رنگ و براق رنگ است که وقتی رنگ ماشین به طور کامل میرود آن را می بینیم.
 • لایه رنگ Basecoat: بیس کت لایه دوم رنگ بدنه است که در کارخانه روی بدنه ماشین زده می شود و به طوری نازک روی و روی لایه پرایمر قرار می گیرد. ضخامت این لایه نیز از 10 تا 20 میکرون است.
 • لایه Clearcoat: این لایه نیز لایه آخر رنگ است که همان رنگی است که ما روی ماشین می بینیم و کارخانه در مرحله آخر این رنگ را روی ماشین می زند. این لایه از رنگ نیز معمولا از 30 تا 50 میکرون ضخامت دارد.

انواع ضخامت سنج

انواع ضخامت سنج چیست؟
انواع ضخامت سنج چیست؟

روش سنتی اندازه گیری ضخامت اجسام استفاده ازکولیس است. برای استفاده از کولیس می بایست نمونه ها را برش داد، که این امر باعث تخریب نمونه می شود.امروزه بدون تخریب و با استفاده از سیستم اولتراسونیک میتوان به راحتی ضخامت همه اجسام را حتی اجسام با ابعاد بزرگ را اندازه گیری کرد.

قلم های کارشناسی خودرو

در دسته ضخامت سنج های ساده، این قلم های کارشناسی خودرو هستند که برای تشخیص رنگ شدگی در بدنه ماشین مورد استفاده قرار میگیرند. قلم کارشناسی خودرو در واقع مگنت هایی هستند که تولید میشوند که ضخامت را بسنجند.

اگر قلم دیر از بدنه جدا شود و تا آخرین لحظه به بدنه بچسبد، این یعنی که ماشین تا به حال رنگ نشده باشد اما اگر در مدت زمان کوتاهی و به سرعت از بدنه جدا شود، باید به تصادفی بودن ماشین شک کنید.

ضخامت سنج های الکترومغناطیسی

دسته اول ضخامت سنج های دیجیتال، ضخامت سنج های الکترومغناطیسی هستند که قلم آنها را روی ماشین قرار می دهید و عددی را به شما نشان می دهد. درمورد اینکه دستگاه ضخامت سنج دیجیتال چگونه کار میکند باید گفت این دستگاه ها درواقع همان قلم های کارشناسی خودرو هستند که ضخامت را به صورت دقیق تر و به کمک یک دستگاه دیجیتال به شما نشان می دهند.

ضخامت سنج جریان گردابی

این نوع در مقابل سایر مدل ها دارای كاربردهای عمومی تر است، که بیشتر جهت ضخامت سنجی پوشش های استفاده می شود که شامل پوشش پودری و مایع بر روی آلومينيوم و فولاد ضد زنگ غيرمغناطيسی است.

ضخامت سنج های التراسونیک

ضخامت سنج های التراسونیک نیز نوعی از این دستگاه ها هستند که مثل مدل مغناطیسی پیچیده عمل می کنند و باید آنها را روی بدنه بگذارید تا بتوانند ضخامت رنگ ماشین را به روش خاصی تخمین می زنند و این تخمین بسیار دقیق است و شما میتوانید به آن اعتماد داشته باشید. این دستگاه ها میتوانند ضخامت را از روی روکش و بدون برداشتن پوشش تشخیص دهند، از کاربردهای این مدل استفاده در صنایع کشتی سازی و تولید خطوط لوله است.

اساس کار آنها بدین گونه است که فرستنده پالس مغناطیسی را ارسال میکند؛ سپس این پالس از میان پوشش و رنگ عبور کرده، به پایه ی رنگ میرسد. در این مرحله پردازشگر ضخامت جسم را با محاسبات بدست می آورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجب این ضخامت سنج ها بروز ما به شما مقاله ضخامت سنج التراسونیک چیست؟ را پیشنهاد میکنیم. همچنین در مقاله طرز کار ضخامت سنج التراسونیک میتوانید با نحوه کار با این دستگاه آشنا شوید.

نحوه کار با قلم کارشناسی خودرو

نکات مهم در استفاده از ضخامت سنج خودرو دیجیتال

خرید ضخامت سنج های رنگ خودرو

اگر قصد خرید یک ضخامت سنج برای تست رنگ خودرو را دارید، می توانید انواع دستگاه های ضخامت سنج را در سایت رادانمرجع خرید انواع دستگاه های کارشناسی ماشین” خریداری کنید و برای تست رنگ خودرو های مختلف استفاده کنید. برای کسب اطلاع از قیمت دستگاه ضخامت سنج رنگ خودرو میتوانید به فروشگاه اینترنتی رادان کیوسی مراجعه کنید.

سخن آخر

در این مقاله در وب سایت رادان کیوسی تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل با ضخامت سنج آشنا کنیم و به شما نشان دهیم که دستگاه ها چیستند، به چه کاری می آیند و انواع آنها کدامند.

منبع: olympus-ims.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *