ضخامت سنج چیست؟

ضخامت سنج چیست؟

ضخامت سنج چیست؟ احتمالا شما نیز تا به حال تلاش کرده اید که یک ماشین دست دوم یا کارکرده را خریداری کنید و به این شک داشته اید که آیا ماشینی که قصد خرید آن را دارید تصادف کرده یا نه؟ به هر حال وقتی ماشینی تصادف می کند، صاحب ماشین آن را به صافکار می برد و ظاهر ماشین را درست می کند و ماشین را تعمیر می کند. بیشتر افراد معمولا در هنگام فروش ماشین خود به این نکته اشاره می کنند که ماشینشان در گذشته تصادف کرده است. اما مشکلی که وجود دارد این است که بعضی از افراد این موضوع را نمی گویند که بتوانند ماشین خود را به قیمت بیشتری به فروش برسانند.

برای همین است که کارشناسی خودرو، پیش از خریدن آن یکی از مهم ترین کار هایی است که باید در زمان خرید ماشین های کارکرده انجام دهید. کارشناسی خودرو از کار هایی است که افراد انجام میدهند تا متوجه شوند، ماشین کار کرده ای که قصد خرید آن را دارند، سالم است یا نه؟ یکی از مهم ترین بخش های کارشناسی خودرو نیز تشخیص رنگ شدگی ماشین است که به ما نشان می دهد که ماشین قبلا رنگ شده است یا نه و این احتمال تصادفی بودن ماشین را بالا می برد. تشخیص رنگ شدگی ماشین نیز معمولا صورت ساده و با استفاده از ضخامت سنج های مختلف استفاده می شود.

گاها افراد سودجو قصد می کنند تا با نگفتن این موضوع، پول بیشتری برای فروش ماشین به دست بیاورند. تست رنگ شدگی ماشین این موضوع را روشن می کند و معمولا نیز این کار توسط ضخامت سنج ها انجام می شود. در ادامه این مقاله در وب سایت رادان، قصد داریم تا شما را کمی با ضخامت سنج ها و انواع آنها آشنا کنیم.

 

تشخیص رنگ خودرو چیست؟

تشخیص رنگ خودرو یا تست رنگ شدگی یکی از انواع تست هایی است که از ماشین های کار کرده گرفته می شود تا بتوان متوجه شد که ماشین رنگ شده است یا نه؟ این تست نشان می دهد که یک ماشین رنگ شده است و باید به تصادف کردن آن در گذشته شک کنید و مواظب باشید که ماشینی که قصد خرید آن را دارید، همان چیزی باشد که به شما گفته می شود.

برای انجام دادن این کار نیز دو روش وجود دارد. روش چشمی که در آن شما باید با نگاه کردن دقیق و انجام آزمایش هایی خاصی با دست و غیره، متوجه شوید که ماشین رنگ شده است. این روش به تجربه و مهارت بسیار زیادی نیاز دارد. روش دوم نیز استفاده از دستگاه هایی مثل ضخامت سنج های اتومبیل است. در بخش بعد بیشتر درباره ضخامت سنج ها صحبت خواهیم کرد.

 

ضخامت رنگ خودرو چیست؟

همانطور که گفته شد، یکی از مهم ترین بخش های کارشناسی خودرو تشخیص رنگ شدگی است و این کار به کمک ضخامت سنج های مخلتف انجام می شود. ضخامت رنگ خودرو مقدار ثابتی است که معمولا در استاندارد های رنگ خودرو به آن اشاره می شود. ضخامت رنگ خودرو مقدار ثابتی دارد و با هر بار رنگ شدن ماشین، این ضخامت بیشتر می شود. به همین دلیل ضخامت سنج ها می توانند به شما نشان دهند که یک ماشین تصادف کرده است یا نه؟

استاندارد ضخامت رنگ خودرو
استاندارد ضخامت رنگ خودرو

استاندارد های رنگ خوردو

رنگ ماشینی که شما روزانه سوار می شوید و با آن به مکان های مختلف می روید و نقل و انتقال های شما را آسان تر کرده است، یک استاندارد به خصوص دارد که باعث می شود در صورتی که یک ماشین رنگ شده بود، شما بتوانید متوجه این موضوع شوید. رنگ روی ماشین شما یک استاندارد دارد و شما میتوانید با شناختن آن بدنه رنگ شده یا رنگ نشده را از هم تشخیص دهید. شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با این استاندارد ها، به مقاله «استاندارد های رنگ خودرو» مراجعه کنید و با این استاندارد ها و لایه های مختلف رنگ ماشین آشنا شوید. استاندارد ضخامت رنگ ماشین به شکل لیست زیر است:

  • بدنه ماشین: بدنه فلزی و آهنی ماشین، اولین و مهمترین بخش استاندارد ضخامت رنگ ماشین است که به طور جالبی از ضخامت رنگ ماشین، مقداری به ان تخصص ندارد. اهمیت آن به این دلیل است که لایه اول است و به تشخیص رنگ شدگی کمک می کند.
  • لایه Primer: این لایه، لایه اول رنگ و لایه دوم ضخامت رنگ بدنه خودرو شماست که برای محکم تر شدن بدنه روی آن زده می شود و از 40 تا 55 میکرون ضخامت دارد. این لایه همان لایه نقره ای رنگ و براق رنگ است که وقتی رنگ ماشین به طور کامل میرود آن را می بینیم.
  • لایه رنگ Basecoat: بیس کت لایه دوم رنگ بدنه است که در کارخانه روی بدنه ماشین زده می شود و به طوری نازک روی و روی لایه پرایمر قرار می گیرد. ضخامت این لایه نیز از 10 تا 20 میکرون است.
  • لایه Clearcoat: این لایه نیز لایه آخر رنگ است که همان رنگی است که ما روی ماشین می بینیم و کارخانه در مرحله آخر این رنگ را روی ماشین می زند. این لایه از رنگ نیز معمولا از 30 تا 50 میکرون ضخامت دارد.

 

ضخامت سنج چیست؟

ضخامت سنج ها، دستگاه هایی هستند که در دو مدل آهنربایی و التراسونیک تولید می شوند و کاربرد آنها فقط در این است که آنها را روی نقاط مختلفی از بدنه ماشین بگذارید و عددی که به شما نشان می دهد را جایی یاد داشت کنید. تفاوت داشتن این اعداد با یکدیگر یکی از راه های فهمیدن رنگ شدگی ماشین است. راه دیگر شما این است که با استاندارد های رنگ ماشین آشنا باشید تا بتوانید برای رنگ شدگی تخمینی داشته باشید. ضخامت سنج ها در واقع دستگاه هایی هستند که شما میتوانید از آنها برای تشخیص ضخامت رنگ روی فلزات استفاده کنید و به واسطه این دستگاه می توان به راحتی ضخامت رنگ روی فلزات را بررسی کرد. این می تواند در دو کار مختلف برای ما سود داشته باشد.

ضخامت سنج چیست؟
ضخامت سنج چیست؟

دسته اول افرادی که می توانند از ضخامت سنج ها استفاده کنند و این دستگاه برایشان کاربرد دارد، افرادی هستند که رنگ را می سازند و با استفاده از انواع ضخامت سنج که در ادامه به آنها رسیدگی می کنیم، می توانند ضخامتی که از رنگشان روی سطح باقی می ماند را اندازه گیری کنند که این به طور مستقیم در کیفیت و قیمت رنگ تاثیر گذار است. دسته دوم نیز همه اشخاصی هستند که یا قصد خرید ماشین کار کرده دارند و یا ماشین فروش هستند و کارشان خرید و فروش ماشین است. این افراد نیز می توانند با ضخامت سنج ها رنگ شدگی بدنه ماشین را تشخیص دهند و به تصادفی بودن ماشین شک کنند.

 

انواع ضخامت سنج کدامند؟

قلم های کارشناسی خودرو

در دسته ضخامت سنج های ساده، این قلم های کارشناسی خودرو هستند که برای تشخیص رنگ شدگی در بدنه ماشین مورد استفاده قرار میگیرند و یکی از کاربردی ترین انواع ضخامت سنج می باشند. قلم های کارشناسی خودرو در واقع مگنت هایی هستند که به طوری تولید میشوند که ضخامت را بسنجند. اگر قلم دیر از بدنه جدا شود و تا آخرین لحظه به بدنه بچسبد، این یعنی که ماشین تا به حال رنگ نشده باشد اما اگر در مدت زمان کوتاهی و به سرعت از بدنه جدا شود، باید به تصادفی بودن ماشین شک کنید.

انواع ضخامت سنج چیست؟
انواع ضخامت سنج چیست؟

ضخامت سنج های الکترومغناطیسی

دسته اول ضخامت ستج های دیجیتالی، ضخامت سنج های الکترومغناطیسی هستند که قلم آنها را روی ماشین قرار می دهید و عددی را به شما نشان می دهد. این ضخامت سنح های نیز درواقع همان قلم های کارشناسی خودرو هستند که ضخامت را به صورت دقیق تر و به کمک یک دستگاه دیجیتال به شما نشان می دهند و از دسته محبوب ترین ضخامت سنج های جهان هستند.

ضخامت سنج های التراسونیک

ضخامت سنج های التراسونیک نیز نوعی از دستگاه های ضخامت سنج هستند که مثل ضخامت سنج های پیچیده مغناطیسی عمل می کنند و باید آنها را روی بدنه بگذارید تا بتوانند ضخامت رنگ ماشین را به روش خاصی تخمین می زنند و این تخمین بسیار دقیق است و شما میتوانید به آن اعتماد داشته باشید.

 

نحوه کار با قلم کارشناسی خودرو

نکات مهم در استفاده از ضخامت سنج خودرو دیجیتال

خرید ضخامت سنج های رنگ خودرو

اگر قصد خرید یک ضخامت سنج برای تست رنگ خودرو، را دارید، می توانید انواع دستگاه های ضخامت سنج را در سایت رادان، مرجع خرید انواع دستگاه های کارشناسی ماشین، خریداری کنید و برای تست رنگ خودرو های مختلف استفاده کنید.

 

در این مقاله در وب سایت رادان کیوسی تلاش داشتیم تا شما را به طور کامل با ضخامت سنج آشنا کنیم و به شما نشان دهیم که ضخامت سنج ها چیستند، به چه کاری می آیند و انواع آنها کدامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *