کدام دیاگ بهتر است؟

کدام دیاگ بهتر است ؟

کدام دیاگ بهتر است؟ یکی از دستگاه های بسیار پر کاربرد در صنایع ماشین و خودرو، دستگاه دیاگ است. دستگاه دیاگ در واقع یک دستگاه است که برای عیب یابی از ماشین از آن استفاده می شود. دیاگ ها یکی از کاربردی ترین دستگاه های مربوط به ماشین هستند که تمامی کارخانه ها موظف هستند  که دیاگ مربوط به برند خود را طراحی کنند و در اختیار تعمیر کاران قرار دهند. امروزه دیاگ ها به وسیله ای تبدیل شده اند که حتی رانندگان معمولی نیز ممکن است به آن احتیاج داشته باشند. اما سوال مهمی که پیش می آید این است که کدام دیاگ بهتر است و بهترین دستگاه دیاگ چیست؟ در ادامه مطلب کدام دیاگ بهتر است؟ در سایت رادان تلاش داریم تا شما را با دیاگ آشنا کنیم و بگوییم که کدام دیاگ بهتر است؟

 

کدام دیاگ بهتر است؟

دیاگ ها از اوایل دهه 80 بود که وارد صنعت خودروسازی شدن و به مکانیک ها کمک بسیار شایانی کردند. بعد از ورود دیاگ ها به این صنعت، مکانیک ها دیگر نیاز نداشتند تا برای پیدا کردن مشکل ماشین، تمام دل و روده را بیرون بکشند تا بتوانند مشکل آن را بفهمند. در اصل با ورود دیاگ اکثر قطعات ماشین ها به یک شبکه وصل شدند و توسط دستگاه خاصی که دیاگ نام دارد اطلاعاتشان خوانده می شود. در قطعات حیاتی مانند گیربکس، موتور، ترمز ها، خنک کننده ها و قطعات برقی دیگر ماشین کامپیوتر های هوشمندی وصل می شود که در صورت بروز خطا و مشکل در کارکرد قطعه کد خاصی به دیاگ ارسال خواهد شد که مکانیک به راحتی بتواند مشکلات ماشین را تشخیص دهد. وجود و بیشتر شدن روز به روز امکانات رفاهی به خودرو ها نیز یکی دیگر از دلایل محبوب شدن این دستگاه در میان مکانیک هاست.

 

انواع اطلاعات دریافتی دیاگ

همانطور که گفته شد در 3 دهه گذشته، روی اکثر قطعات مهم ماشین که امکان خراب شدن آن وجود دارد. از این کامپیوتر های کوچک اطلاعات و کد خاصی به دیاگ ارسال می شود که این کد ها به دو دسته مختلف تبدیل می شوند.

 1. کد های تشخیص عیب سیستم انژکتوری
 2. کد های عملکردی موتور

کد های تشخیص عیوب انژکتوری یا الکتریکی کد هایی هستند که در سیستم انژکتوری موتور مثل سنسور ها، انژکتور ها یا سایر عملگر ها بوجود آمده و ECU خودرو آنها را تشخیص می دهد. این کد ها در حافظه ECU ماشین ذخیره شده و دستگاه های دیاگ اطلاعات را از روی این حافظه بر می دارند.

کد های عملکردی موتوری نیز کد هایی هستند که اطلاعات و پارامتر های کامل و جامع مربوط به موتور خودرو را به شما می دهند. این پارامتر ها عبارت اند از سرعت موتور، دمای هوا، دمای آب، آوانس جرقه، مقدار سوخت و برخی اطلاعات دیگر درباره موتور ماشین. دسته دوم کد ها یعنی کد های عملکردی موتوری نوع خاصی از کد هستند که به ECU می روند و شما با نگاه به این کد ها متوجه می شوید که موتور ماشین شما مشکل دارد.

همه کمپانی های خودرو سازی موضف هستند که برای تمامی خودرو های تولیدی خود دستگاه دیاگ مربوط به آن را تهیه و در اختیار تمامی تعمیرگاه ها و مراکز سرویس خود قرار دهند. معمولا دستگاه های دیاگی که توسط خود کمپانی ارائه می شوند بهترین عملکرد را در شناخت مشکلات ماشین دارند.

 

کاربرد های دیاگ

 • خواندن کد های خطا در ماشین و نشان دادن مشکل ماشین
 • خواندن مقدار لحظه ای سنسور ها (پارامتر ها)
 • فعالسازی عملگر ها
 • انجام تغییرات در تنظیمات یونیت کنترل

 

دیاگ شرکتی یا مولتی برند؛ کدام برای خودرو بهتر است؟

در کل دو مدل دستگاه دیاگ داریم. نوع اول مدل هایی است که خود کمپانی های خودروسازی موضف به ساخت آن هستند و برای ماشین های خود آن را طراحی می کنند و نوع دوم دیاگ ها دیاگ های مولتی برند هستند که به همه برند های ماشین ها می خورند و می توان از آنها برای همه ماشین ها استفاده کرد.

به عنوان مثال برای دیاگ های شرکتی دستگاه دیاگ GDS که دیاگ شرکتی مخصوص هیوندای و کیا هست را معرفی می کنیم. این دیاگ با انواع مختلف ماشین هیوندای و کیا نهایت سازگاری را دارد و با بهترین دقت مشکلات پیش آمده برای ماشین را به شما نشان می دهد.

دستگاه دیاگ GDS

برای مثال دیاگ های مولتی برند نیز می توان به برند G-Scan یا دیاگ لانچ اشاره کرد که قابلیت پشتیبانی از کد های خطای بسیاری از برند های مختلف ماشین را دارد و می تواند به شما در شناخت مشکل ماشین بسیار کمک کند.

دستگاه دیاگ G scan

اما سوال اصلی اینجاست که کدام یک را باید انتخاب کرد ؟ جواب این است که به شرایط شما بستگی دارد. اگر شما تعمیرگاه تخصصی یک مدل ماشین را دارید یا مدل خاصی از ماشین را دارید و مدل خاص دیاگ مربوط به برند ماشین خود را می خواهید بهتر است از دستگاه های دیاگ شرکتی استفاده کنید. اما اگر تعمیرگاه عمومی دارید و همه نوع ماشینی تعمیر می کنید برایتان بهتر و به صرفه تر است که از دیاگ های مولتی برند استفاده کنید.

 

معیار های انتخاب بهترین دستگاه دیاگ

در خرید هر محصولی معیار هایی برای بهترین انتخاب ها وجود دارد که به ما کمک می کنند و باعث انجام بهترین خرید ها می شوند. اما معیار های خرید بهترین دیاگ چیست و از کجا بفهمیم که کدام دیاگ بهتر است؟

اولین معیار

شما می تواند برند خودرو شما باشد. همانطور که در بخش قبلی توضیح دادیم اینکه تعمیرگاه شما تخصصی یک برند است یا عمومی است یا برند خاصی از ماشین را دارید تاثیر زیادی در انتخاب بهترین دیاگ برای شما می گذارد.

معیار دوم

در انتخاب دیاگ، مشخص کردن خواسته ها و نیاز های شما از دستگاه است. اینکه هدف شما از داشتن دیاگ چیست ؟ مشخص کردن کدهای خطا ؟ اندازه گیری پارامتر ها؟ فعالسازی عملگر ها؟ آنالیز کدهای خطا؟ برنامه ریزی و پروگرمینگ و غیره.

سومین معیار

میزان سرعت، عمق پوشش و تشخیص عیوب است. همه دستگاه های دیاگ همه برند ها را به یک میزان پوشش نمی دهند.

معیار چهارم

شما نیز می تواند گارانتی و پشتیبانی محصول باشد. تمامی دستگاه های دیاگ بعد از مدتی استفاده نیاز به بروزرسانی دارند و گارانتی و پشتیبانی این محصول نیز می تواند در انتخاب تاثیرگذار باشد. نکته مهم در استفاده از دیاگ ها این است که در صورت عدم بروزرسانی ممکن است کار نکنند تا زمانی که شما آن را بروزرسانی کنید.

برخی دیگر از موارد که می توانند در انتخاب بهترین دستگاه دیاگ می تواند موارد زیر باشد.

 • قیمت آپدیت نرم افزاری دیاگ
 • سرعت خواندن اطلاعات
 • تنوع خودرو های تحت پوشش (مولتی برند)
 • نرم افزار کاربرپسند
 • پردازشگر دستگاه
 • قابلیت های کدینگ، لاگین، آداپتیشن و تنظیمات اولیه
 • سازگار با CAN
 • نمایش گرافیکی
 • لمسی بودن یا نبودن دستگاه دیاگ
 • سیستم ارتباطی بلوتوث یا کابلی
 • حجم و وزن دستگاه

 

معرفی چند دیاگ برتر

مشخصات دستگاه ایکس کار

ویژگی های این محصول

این محصول از صفحه نمایش هفت اینچی بهره می برد که تمام رنگ می باشد همچنین از باطری داخلی قابل شارژ برخوردار میباشد که هم از طریقق برق شهری و هم از طریق باطری خودرو می توان شارژ کرد، رم ذخیره سازی دارد که 8 گیگ است و می توان آن را افزایش داد، سرعت پردازنده خیلی بالایی دارد و می توان مالتی متر به دستگاه اضافع کرد، سرعت پردازنده خیلی بالایی دارد و می‌توان از مالتی متر به دستگاه اضافه کرد و توانایی شباهت سازی حسگر های داخل خودرو را دارد با این وجود این دستگاه می توان سیم کشی را هم تست کرد، از طریق وای فای و یو اس بی به کامپیوتر متصل می‌گردد
نرم افزار های خودرو های داخلی را ساپورت میکند و کلیومتر کارکرد حقیقی خودرو را نشان می دهد.

مشخصات و توضیحات دستگاه دیاگ ویمکس

اولین موضوع که بسیار حائز اهمیت است قدرت پردازش سی پی یو بالا که باعث پر سرعت شدن پروسه عیب یابی می‌شود و می‌توان خودرو های شرکت های هیوندا و کیا را پیگیری کرد، خودرو های ایرانی را ساپورت میکند و هنگام عیب یابی نیازی به باطری ندارد، از طریق اینترنت به راحتی آپدیت میشود و بدون مراجعه به شرکت میتوان برنامه های به دستگاه اضافه کرد، توانایی تست کردن میزان باطری خودرو را دارد و توانایی تست کردن میزان باطری خودرو را دارد، وزن حدود نیم کیلو نه قلم لسمی دارد و صفحه تاچ با فن آوری تی افتی دارد لازمه که آدم باید فن آوری تی افتی یک مدل پایه برای نمایش آی پی اس می باشد و این دستگاه دارای کیف مخصوص و با کیفیت است

مشخصات بهترین دستگاه دیاگ نگار خودرو

قابلیت کاربری بسیار ساده و شناسایی و تعریف کد های سوئیچ با حالت های مختلف، توانایی تشخیص خودکار انواع ایسیو و توانایی تعریف کیلومتر های بیشتر خودرو های ایرانی، دارای لایه محافظ سخت افزاری جهت جلوگیری از شوک فیزیکی و توانایی کار روی عملکرد دمای فن و سنسور اکسیژن و حذف کردن میل سوپاپ موتور، دارای سوکت های اتصال مرغوب و درجه 1، دارای کیف محاظ و ساپورت پروتکل های معمولی، مجهز به سی دی رنگی با وضوح

مشخصات دیاگ مهاد صنعت

ساپورت حسگر شبیه سازی و به روز رسانی همچنین آپگرید از راه دور، سرعت پردازش زیاد و توانایی پشتیبانی از انواع کامپیوتر های خودرو و عدم نیاز به داشتن انواع مختلف و زیاد کابل های رابط، توانایی عیب یابی کردن درحالیکه خودرو حرکت می کند، توانایی خواندن و حذف کد های خطا و… و نمایش دادن پارامتر ها هم به صورت عددی هم به صورت گرافیکی به طور همزمان می باشد.

مشخصات دیاگ پردازش موتور

ساخت شده با سیستم عامل لوکال و بی نیاز از برق ورودی شهر و باتری، وزن سبک حدود یک کیلو گرم و پرتابل بودن بسیار بالا با جابه جایی راحت، ضمانت مادام العمر نرم افزاری، گارانتی صفحه نمایش به مدت یک سال و توانایی ارتباط و متصل شدن به وای فای می باشد.

تا به اینجا شما متوجه شدید که کدام دیاگ بهتر است؟ امیدوارم تا انتهای مقاله به برسی چند نکته مهم در دیاگ را برسی کنید.

 

چند نکته مهم در انتخاب دیاگ

نکته اول اینکه بعضی دستگاه های دیاگ همانطور که در بالا نیز ذکر شده بود ممکن است در صورت آپدیت نشدن از کار بیفتند و دیگر کار نکنند تا زمانی که آن را آپدیت کنید.

دوم اینکه شما باید مواظب محصولات چینی و به درد نخور نیز باشید چون دیاگ های کم کیفیت می توانند به خودرو آسیب برسانند.

نکته سوم اینکه توجه داشته باشید دستگاه های دیاگ مولتی برندی که قابلیت برنامه ریزی و انجام کار های تخصصی در برخی مدل ماشین ها دارند خیلی مورد اطمینان نیستند و این تبلیغ ها تبلیغ بی مورد هستند.

نکته چهارم اینکه میزان انتظارات شما از دیاگ تا حدودی به قیمت آن نیز برمی گردد. اگر قصد خرید اقتصادی دارید بهتر است قید برخی از امکانات و کاربرد ها را بزنید.

و پنجمین نکته و نکته آخر اینکه گران ترین دستگاه ها لزوما بهترین نیستند و ممکن است همه نیاز های شما را برآورده نکنند.

 

دیاگ به درد چه کسانی می خورد؟

در گذشته دیاگ ها بیشتر به درد مکانیک ها و تعمیر کار ها می خورد تا به واسطه آن مشکل اتومبیل خراب را پیدا کنند و آن را تعمیر کنند. ولی امروزه این دستگاه به کار همه افراد می آید و همه می توانند برای ماشین خود یک دیاگ تهیه کنند تا هنگامی که خودروشان دچار مشکل شد، کد مشکل را ببینند، آن را در اینترنت سرچ کنند یا از تعمیر کاری بپرسند تا بتوانند خودشان خودرو را در صورت امکان تعمیر کنند. به همین خاطر اگر احساس می کنید که ممکن است بهترین دستگاه دیاگ به کارتان بیاید، این دستگاه را خریداری کنید.

 

بین دیاگ های مولتی برند کدام دیاگ بهتر است؟

اگر فصد خرید دیاگ های مختلف مولتتی برند را دارید و به دنبال این هستند که بدانید کدام دیاگ بهتر است؛ باید جدولی اینچنین برای خود درست کنید. بعد باید نمره ای از بین 1 تا 5 به همه بخش های جدول بدهید و  سپس بهترین دیاگ را انتخاب کنید.

جدول ارزیابی و مقایسه مارک های بهترین دستگاه دیاگ

مارک دیاگ

سابقه در بازار به سال بروز بودن برنامه ها خدمات پس از فروش استحکام سخت‌افزاری کیفیت نرم‌افزاری قیمت مناسب

جمع امتیازات

دیاگ w

3 4 4 2 3 4

20

دیاگ x

8 4 3 4 5 3

27

دیاگ y

7 2 4 3 5 4

25

دیاگ z 9 5 5 3 4 2

28

بد = 1

ضعیف = 2

معمولی = 3

خوب = 4

عالی = 5

 

قیمت دیاگ خودرو

یکی از موضوعاتی که در خرید دیاگ ماشین معمولا ذهن مشتریان را درگیر می کند قیمت مناسب و خرید به صرفه است. اگر قصد خرید دیاگ برای ماشین یا تعمیرگاه خود را دارید می توانید دیاگ مورد نظر را با بهترین قیمت و کیفیت و همچنین بهترین پشتیبانی در وب سایت رادان خریداری کنید.

 

امیدواریم که توانسته باشیم در مقاله کدام دیاگ بهتر است؟ در سایت رادان به شما در شناخت دیاگ ها و معیار های خود کمک کرده باشیم و به شما نشان داده باشیم که کدام دیاگ بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *