ضخامت سنج مغناطیسی رنگ خودرو

دستگاه تشخیص ضخامت آهنربایی

ضخامت سنج مغناطیسی رنگ خودرو: یکی از نکات بسیار مهم که مردم، دلال ها یا فروشنده های ماشین، همیشه قبل از خرید یک اتومبیل کار کرده به آن دقت می کنند این است که آیا بدنه خودرو قبلا رنگ شده یا نه؟ اینکه آیا یک ماشین در گذشته رنگ شده یا نه، به ضخامت آن ربط دارد و هر چه بیشتر یک ماشین رنگ شده باشد، ضخامت آن کمتر خواهد بود. اما سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که دانستن ضخامت رنگ خودرو به چه کاری می آید؟ استاندارد های ضخامت رنگ خودرو کدامند؟ و دستگاه های تست ضحامت رنگ خودرو چند نوع هستند و طرز کار هر کدام چیست؟

در ادامه این مقاله در وب سایت رادان، قصد داریم تا سوالات بالا را جواب دهیم و به اطلاعات شما عزیزان بیافزاییم.

 

دانستن ضخامت رنگ خودرو به چه دردی می خورد؟

تصور کنید که از رنگ سفید ماشین خودتان خوشتان نمی آید و قصد دارید رنگ آن را عوض کنید. چند میلیون نیز برای آن هزینه می کنید و رنگ آن تغییر می دهید و الان از رنگ ماشین خود بیشتر لذت می برید. بسیاری از افراد با این قصد رنگ خودرو خود را تغییر می دهند.

اما بسیاری از افراد برای دلیل دیگری مجبور به رنگ کردن خودرو خود می شوند. درصد بالایی از رنگ شدن ماشین ها به دلیل این است که یک ماشین تصادف می کند و روی بدنه آن خطی افتاده است و فرد دوست دارد تا ظاهر خودرو خود را به حالت قبلی برگرداند. او باید با رنگ کردن ماشین، مشکل خود را حل کند.

در هر صورت با رنگ کردن اتومبیل، یک لایه رنگ روی خودرو ایجاد می شود و باعث افزایش ضخامت رنگ خودرو می شود.

اما نکته ای که بسیار مهم است این است که افراد سودجویی هستند که قصد دارند تا ماشین تصادف کرده خود را با رنگ کردن نو جلوه بدهند و به واسطه آن پول بیشتری برای فروش آن به جیب بزنند. دانستن ضخامت رنگ خودرو و نحوه سنجیدن می توانیم از رخ دادن این اتفاق جلوگیری کنیم.

 

استاندارد های ضخامت رنگ خودرو

ما می توانیم با شناخت لایه های مختلف رنگ ماشین و ضخامت هر کدام؛ می توانیم خودمان به راحتی رنگ شدگی اتومبیل را تشخیص دهیم. در این بخش قصد داریم تا شما را با این لایه ها آشنا کنیم. این لایه های رنگ ماشین عبارت اند از:

  1. لایه اولیه و بدنه خودرو: این لایه جزء لایه رنگ حساب نمی شود اما در تشخیص رنگ شدگی اتومبیل نقش بسیار کلیدی دارد. این لایه همان فلز بدنه ماشین است که در اکثر مواقع به رنگ خاکستری یا طوسی می خورد.
  2. لایه پرایمر (Primer): این لایه، لایه اول رنگ است. پرایمر، در لغت به معنی آغازگر است و در واقع لایه اول در رنگ خودرو می باشد.
  3. لایه Basecoat: این لایه، دومین لایه رنگ اتومبیل است که به مانند یک لایه محافظ روی لایه پرایمر کشیده می شود.
  4. لایه Color Coat: لایه Color Coat نیز لایه آخر رنگ اولیه ماشین است که کارخانه، روی خودرو می زند و ما اتومبیل را به این رنگ می بینیم.

وقتی که یک ماشین را رنگ می کنند، یک لایه رنگ به ضخامت رنگ اتومبیل اضافه می شود و این به افراد کمک می کند که بتوانند، متوجه رنگ شده یا نشده بودن خودرو شوند.

 

چرا نیاز داریم تا ضخامت رنگ اتومبیل را بدانیم؟

همانطور که گفتیم، برخی از افراد سودجو برای اینکه بتوانند ماشین خود را با قیمت بالاتری بفروشند، ماشین خود را رنگ می کنند؛ به این امید که خریدار متوجه رنگ شدن ماشین نشود. برخی از این افراد حتی می خواهند که سر دلال ها و فروشنده های ماشین را کلاه بگذارند. شما برای اینکه بتوانید جلوی این اتفاق را بگیرید نیاز دارید تا درباره ضخامت رنگ خودرو آشنا باشید و در صورت نیاز، کار با دستگاه های مختلف ضخامت سنج رنگ اتومبیل را بلد باشید. برای همین است که ضخامت رنگ خودرو انقدر مهم است.

 

انواع ضخامت سنج های رنگ خودرو

  1. ضخامت سنج رنگ ساده
  2. ضخامت سنج رنگ مغناطیسی
  3. ضخامت سنج رنگ التراسونیک

 

تشخیص رنگ شدگی خودرو به وسیله دستگاه های ضخامت سنج خودرو

این دستگاه ها کمک می کنند تا شما بتوانید به راحتی ضخامت رنگ اتومبیل را بسنجید. کار با دستگاه ها بسیار راحت است. شما باید دستگاه ضخامت سنج خودرو روی بدنه ماشین بگذارید و دستگاه بعد از مدت کوتاهی عددی را به شما نشان می دهد. این عدد در برخی از دستگاه ها زیر ده است و در برخی دیگر از دستگاه ها، این عدد 3 رقمی است. این دستگاه ها هر کدام نمره خاصی دارند و اگر عددی که دستگاه به شما نشان از حد معلوم شده آن بیشتر باشد، یعنی که ضخامت رنگ خودرو بالاست و یعنی که ماشین رنگ شده است. این عدد در دستگاه های اول، 4.6 است ولی در دستگاه های دیگر ممکن است متفاوت باشد.

ضخامت سنج مغناطیسی رنگ خودرو

ضخامت سنج مغناطیسی رنگ خودرو

یکی از انواع خاص دستگاه های ضخامت سنج رنگ خودروی آهنربایی است. این دستگاه ها طرز کار خاصی دارند و نسبت به دستگاه های ضخامت سنج، وقت بیشتری برای تست ضخامت رنگ نیاز دارند. گفته شد که با هر بار رنگ شدن، ضخامت رنگ بیشتر می شود و با نسبت عکس، نیروی مغناطیسی بدنه کمتر می شود. این به شما کمک می کند تا با یک آهنربا یا دستگاه ضخامت سنج رنگ ماشین آهنربایی، رنگ شدگی خودرو را حدس بزنید.

برای کار با دستگاه های ضخامت سنج آهنربایی، شما باید به رنگ های مختلف دستگاه دقت کنید و معنی آنها را بدانید. شما باید آهنربا را روی بدنه ماشین بچسبانید و بعد به آرامی به سمت خود بکشید. در روی آهنربا سه رنگ وجود دارد؛ رنگ های سبز، زرد و قرمز. اگر وقتی آهنربا را به سمت خود می کشید، در بخش قرمز رنگ و خیلی زود از بدنه جدا شد، این یعنی خودرو روبروی شما حتما رنگ شده است. اگر در بخش زرد رنگ از بدنه جدا شد، به این معناست که شما بهتر از به رنگ شدگی این خودرو شک کنید. اگر هم در بخش سبز رنگ از بدنه جدا شد؛ شما می توانید مطمئن باشید که اتومبیل شما رنگ نشده است.

اگر هم قصد دارید که با یک آهنربای ساده این کار را انجام دهید، باید خیلی آروم آهنربا را بکشید. نکته دوم این که باید آهنربا را به چند جای بدنه متصل کنید و این کار را چندین بار تکرار کنید. اگر آهنربا خیلی زود از بدنه جدا شد، این به معنای رنگ شدگی خودرو است. در کل هر چه آهنربا، بیشتر بدنه را نگه دارد و سفت بچسبد، احتمال رنگ شدگی ماشین کمتر است. نکته آخر در تست رنگ شدگی ماشین توسط یک آهنربای ساده اینکه؛ برای تشخیص در این تست، شما باید کمی حرفه ای باشید تا متوجه رنگ شدگی یا عدن رنگ شدگی شوید.

 

امیدواریم که توانسته باشیم تا شما را با ضخامت رنگ خودرو، استاندارد های آن و همچنین، طرز کار با دستگاه های ضخامت سنج رنگ اتومبیل یا دستگاه های مغناطیسی ضخامت سنج رنگ خودرو؛ آشنا کرده باشیم و کمک کرده باشیم تا در صورت قصد خرید ماشین کارکرده، اطلاعات کافی را داشته باشید تا بهترین خرید را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *