کارشناسی برق خودرو

کارشناسی برق خودرو

در این مطلب از سایت رادان کیوسی قصد داریم درباره کارشناسی برق خودرو صحبت کنیم. از آنجایی که غذا و تامین انرژی یکی از نیازهای مهم هر انسان است؛ یکی از چیزهایی که برای خودرو همینقدر مهم میباشد سوخت آن به حساب می‌آید. باید به یاد داشته باشید که سوخت بدون وجود برق مشتعل نمیشود و ماشین را  به حرکت باز نمیدارد. برق در خودرو انرژی برتر بوده و برای راه اندازی ماشین مهم ترین اصل است.در زمانی که قصد خرید خودرویی را دارید آن را به کارشناس مربوطه نشان دهید و تاکید کنید که برق خودرو را مورد برسی قرار دهد. از آنجا که امروزه معاملات ماشین های کارکرده بسیار زیاد شده، درست است که قبل از خرید، برق خودرو را تست نمایید. این کار باید توسط کارشناسی رنگ خودرو با تجربه انجام گیرد تا خودرو را مورد برسی کامل قرار دهد. در ادامه برای آشنایی بیشتر این موضوع توضیحات مفصلی خواهیم داد.

چرا قبل از خرید خودرو باید برق آن را کارشناسی کرد

از آنجایی که قیمت خودروها در سال های گذشته تا به امروز افزایش چشم گیری داشته، اکثر مردم برای رفع نیاز حمل و نقل خود ترجیح میدهند که اتومبیل های کار کرده را خردیداری نمایند. زیرا با خرید این اتومبیل ها قیمت کمتری میپردازند. اما باید به یاد داشته باشید که برای خرید مطمئن بهتر است که از سالم بودن همه قطعات حتی کوچک اطمینان حاصل پیدا کنید.همیشه از روی ظاهر تمیز و رنگ و لعاب خودرو نمیتوان تشخیص داد که این خودرو کاملا سالم میباشد یا خیر، پس برای خریداری آن بهتر است که به کارشناس خودرو نشان داده شود. یکی از بخش های مهم که متاسفانه میان خریداران زیاد مورد توجه قرار نمیگیرد سیستم توضیع برق خودرو میباشد. پس بهتر آن است که با کارشناسی برق خودرو از خرید خود مطمئن شوید.

سیستم برق خودرو از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

انژکتور یا کامپیوتر خودرو قطعاتی هستند که از برق استفاده میکنند. در خودرو قطعاتی وجود دارند که سیستم تامین برق خودرو را شامل میشوند. در انجام کارشناسی برق خودرو توسط کارشناسان رادان کیوسی، تمام این قطعات مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 • باتری

باتری منبع انرژی الکتریکی مبیاشد که وظیفه ذخیره سازی برق را در خود دارد.

 • دینام

دینام در خودرو انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل میکند تا از دشارژ شدن باتری جلوگیری کند.

 • کوئل

تقویت کردن برق باتری را بر عهده دارد تا برای ایجاد جرقه در شمع خودرو کمک کند.

 • دلکو

جریان برقی که در کوئل ایجاد میشود را بین شمع ها توزیع میکند و وظیفه اصلی آن قطع و وصل کردن جریان برق در شمع ها میباشد.

 • شمع

برای ایجاد جرقه در موتور اتومبیل از شمع استفاده میشود.

 • وایر شمع

سیم های هستند کا دارای عایق میباشند تا برق را به شمع ها برساند.

 • مدارهای الکتریکی

این مدارها شامل مدار اصلی و فرعی می‌شوند و سیستم برق رسانی خودرو را تقسیم می‌کنند. مدارهای اصلی شامل: مدارشارژ، مدار روشنایی و ندار جرقه است. این بخش در کارشناسی برق خودرو قسمت حائز اهمیتی میباشد.

 • آفتامات

برقی که در دینام تولید میشود منظم نیست و تنظیم آن بر عهده آفتامات میباشد.

 • فیوزها

فیوز هنگام برق رسانی به خودرو از افزایش بیش از حد مجاز و اتصالی ها در سیستم جلوگیری میکند.

 • کنترل کنندها

در بخش هایی که خودرو از برق استفاده میکند وظیفه قطع و وصل کردن آنها را دارد.

 • سوکت‌ها

رابطی بین سیم ها و مصرف کنندهای برق اتومبیل میباشند.

در کارشناسی برق خودرو چه بخش‌هایی بررسی می‌شود؟

مواردی که کارشناس برق خودرو برسی میکند:

 • یک کارشناس خودرو با تجربه‌ای که دارد بعد از این که کاپوت خودرو را باز میکند تمامی قسمت های آن را مورد برسی قرار میدهد که مهم ترین آن شامل: جعبه فیوز و فیوزهای آن میباشد.
 • قسمت بعدی در کارشناسی برق خودرو این است که چک شود سیستم هایی مانند فندک، مانیتور، بالا برهای شیشه و… به درستی کار می‌کنند یا خیر.
 • مرحله بعدی که مورد تست قرار میگیرد و بسیار مهم است دینام میباشد زیرا اگر دینام خودرو به درستی کار نکند به تمامی قطعات خودرو آسبیب میزند.
 • برسی بعدی که به آن میپردازد باتری خودرو خواهد بود، زیرا در مواقعی که باتری خودرو سلامت کافی نداشته باشد در سیستم برق رسانی دچار اختلال میشود.
 • در آخر شمع ها مورد برسی و تست قرار میگیرند که برای بهتر کار کردن پیشرانه اتومبیل حائز اهمیتند.

سخن نهایی

برای این که به خرید خود اطمینان داشته باشید باید از کارشناس کمک بگیرید، کارشناسی رنگ خودرو قبل از خرید که یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهید . زیرا بعد از صرف نظر کردن از این کار هر گونه خرابی خودرو به عهده خود شما میباشد. پیشنهاد میکنیم برای دریافت راهنمایی بیشتر و کسب اطلاعات کاملتر درباره این موضوع به وب سایت رادان کیوسی مراجعه کنید.

منبع : bachelorstudies.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *