تست چسبندگی ایکس کات

تست چسبندگی ایکس کات

تست چسبندگی ایکس کات

ایکس کات : برای اطمینان بیشتر درمورد اعمال پوشش رنگ بر روی سطح فلزات، باید چسبندگی رنگی که بر روی سطوح زده شده است را بررسی کرد و آزمایش هایی را بر روی آن انجام داد. روش های متنوعی برای بررسی چسبندگی رنگ به سطح مورد نظر وجود دارد که یکی از کاربردی ترین آنها روش تست با چاقوريال تست چسب نواری و pull off test است.

در این مقاله از سایت رادان کیوسی، درمورد روش تست چسب نواری که یکی از رایج ترین تست های چسبندگی است با شما صحبت می کنیم. تست ایکس کات مطابق با استانداردهای ASTM D 3359-09 می باشد. در این روش با اعمال و جدا کردن جسب نواری بر روی بریدگی یا چاک ایجاد شده بر سطح فیلم، چسبندگی فیلم های پوشش رنگ بر سطح فلز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

برای انجام این تست دو روش با متد A  و B وجود دارد. روش A اکثرا برای سایت های کاری و روش تست B برای آزمایشگاه ها مناسب می باشد. همچنین بهتر است بدانید که از روش تست B برای فیلم هایی با ضخامت بالای 5 MILS  تا 125  میکرون استفاده نمی شود.

روش تست A  (X CUT ) :

در  این روش یک بریدگی به شکل X در فیلم روس بر روی سطح فلز ایجاد میشود و بعد از آن چسب نواری حساس به فشار را بر روی بریدگی اعمال و سپس از روی آن برمیدارند. چسبندگی را به صورت کیفی از مقیاس 0 تا 5 مورد بررسی قرار می دهد.

تست B (CROSS- CUT) :

یک مدل شبکه ای با 6 یا 11 شکاف در هر جهت بر روی فیلم ایجاد میشود و  چسب نواری بر روی شبکه اعمال و سپس از روی آن برداشته میشود. چسبندگی بر اساس مقایسه همراه با توضیحات کامل ارزیابی میشود.

  • ابزار برش : تیغ، چاقوی جراحی و یا هر نوع وسیله تیز دیگر که می توان از استفاده کرد؛ البته توجه داشته باشید که لبه های تیغ حتما شرایط خوب و مناسبی داشته باشد.
  • خط کش برش : خط کش فولادی با لبه های صاف برای اطمینان بیشتر از برش صاف و مستقیم
  • چسب نواری : چسب باید نیمه شفاف همراه با پهنای 1 اینچ تا 25 میلی متر باشد.

نکته : چسب نواری که برای انجام این کار مناسب است، پرماسل 99 نام دارد که در بازار هم به راحتی یافت میشود.

  • روشنایی: یک منبع نور برای اطمینان بیشتر از برش های ایجاد شده بر روی فیلم تا به سطح فلز کشیده شده باشد.
ایکس کات
روش ایکس کات

آموزش تست چسبندگی ایکس کات

برای اینکار یک سطحی را انتخاب کنید که عاری از هر گونه خدشه و زنگار باشد و عیب و ایراد کمتری داشته باشد. از تمیز بودن سطح نیز مطمئن شوید. توجه داشته باشید که دمای بسیار زیاد و رطوبت بیش از حد بر چسبندگی تاثیر می گذارد.

دو برش به طول 1.5 اینچ که در حدود 40 میلی متر می باشد ایجاد کنید، به طوری که از وسط یکدیگر عبور کنند و زاویه حاده میان آنها 30 الی 45 درجه باشد. این کار را با استفاده از ابزار برش و خط کش در یک حرکت ثابت انجام دهید.

بریدگی و شکاف بوجود آمده از لحاظ رویت انعکاس نور از سطح فلز را بررسی کنید و از اینکه فیلم پوشش رنگ کاملا نفوذ کرده باشد، اطمینان پیدا کنید. اگر سطح فلز دیده نشد برش x را در یک محل دیگر ایجاد کنید.

نکته : تمامی اعمال برش کاری در تست ایکس کات باید در یک مرحله انجام شود و باید بدانید که عمیق تر کردن شکاف قبلی کار درستی نیست و چسبندگی را تحت تاثیر قرار می دهد.

دو دور کامل از چسب نواری را جدا کنید و یک تکه 3 اینچی که تقریبا 75 میلی متر است را ببرید.

وسط چسب را در نقطه برخورد برش ها قرار دهید و بعد با انگشت آن را بر روی برش بمالید و با استفاده از پاک کن ته مداد آن را به طور کامل بر سطح بچسبانید.

بعد از گذشت زمان 30 تا 90 ثانیه از اعمال چسب، نوار را به سرعت از روی سطح جدا کنید؛ این کار را تا جایی که امکان دارد بدون تکان دادن دست انجام دهید و همچنین نوار بر روی خودش هنگام کندن زاویه 180 درجه داشته باشد.

در آخر محل برش X را از لحاظ جدایش هر گونه پوشش از سطح فلز با در نظر گرفتن موارد زیر بررسی کنید:

  • بدون هیچگونه جدایش
  • مقدار کمی کنده شده باشد یا جدایش در امتداد بریدگی ها و یا در محل برخورد آنها باشد.
  • جدایش ناصاف و بریده برید در امتداد بریدگی ها تا 16 میلی متر در طرف دیگر باشد.
  • جدایش ناصاف و بریده بریده شده در امتداد بریدگی ها تا 3.2 میلی متر در اطراف دیگر
  • جدایش در اکثر نواحی برش X در زیر نوار
  • جدایش دورتر از ناحیه ایکس
تست چسبندگی ایکس کات
تست ایکس کات

و در آخر…

ما در این قسمت از فروشگاه رادان کیوسی درمورد اینکه تست چسبندگی ایکس کات چیست و اینکه روش تست چسبندگی رنگ X cut به چه صورت است برایتان توضیح داده ایم. شما می توانید برای اطلاع از قیمت چسب تست چسبندگی رنگ و خرید دستگاه تست چسبندگی رنگ با سایت رادان همراه باشید.

منبع: kta.com

پرسش و پاسخ

روش تست چسبندگی ایکس کات چیست؟

در این روش با اعمال و جدا کردن جسب نواری بر روی بریدگی یا چاک ایجاد شده بر سطح فیلم، چسبندگی فیلم های پوشش رنگ بر سطح فلز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

برای برش کاری در تست ایکس کات چه نکته مهمی را باید رعایت کرد؟

تمامی اعمال برش کاری باید در یک مرحله انجام شود و باید بدانید که عمیق تر کردن شکاف قبلی کار درستی نیست و چسبندگی را تحت تاثیر قرار می دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *