تست کراس چیست؟

تست کراس چیست؟

تست کراس چیست؟ یکی از مهم ترین نکاتی که در خرید انواع ماشین کار کرده باید به آن دقت داشته باشید، رنگ ماشین است. این که یک ماشین رنگ شده یا نه نشان دهنده این است که آیا ماشین دچار آسیب شده است یا نه؟ تست رنگ ماشین، از تست هایی است که ضخامت رنگ را نشان می دهد و به شما می گوید که یک ماشین آیا قبلا رنگ شده است یا خیر؟

اما تصور کنید که ماشین شما دچار مشکل شده یا قصد دارید تا آن را رنگ کنید. در این زمینه شما نیاز دارید که یک رنگ خوب به ماشین خود بزنید که در ماشین شما بماند، زیبا باشد و به راحتی خراب نشود. در این زمان، شما باید مطمئن شوید که رنگی که قصد استفاده از آن را دارید، کیفیت دارد یا نه؟ در این زمان است که تست کراس به کمک شما می آید. تست Cross یکی از تست های چسبندگی رنگ است که انجام می شود تا کیفیت رنگ و چسبندگی آن را تست کنید.

در ادامه این مقاله در وب سایت رادان، قصد داریم تا شما را با تست چسبندگی رنگ و تست رنگ کراس آشنا کنیم.

 

تست چسبندگی رنگ؛ چرا باید رنگ را تست کرد؟

در زمان رنگ کردن ماشین، یکی از مهم ترین معیار هایی که دارید این است که کیفیت رنگی که قصد دارید بزنید، بالا باشد که روی ماشین شما بماند و ماشین شما برای مدت زمان بیشتری زیبا بماند. در این زمان شما به ماندگاری و کیفیت رنگ، اهمیت زیادی می دهید. تست چسبندگی رنگ، یکی از تست هایی است که افراد مختلف انجام میدهند تا به واسطه آن کیفیت رنگ را بسنجند یا کیفیت آن را به دیگران نشان بدهند.

تست های مختلفی مثل تست X-Cut و Cross-Cut وجود دارند که چسبندگی رنگ را به طور کامل برای شما شرح می دهند. این تست ها به این شکل هستند که باید اول رنگ را روی سطحی مثل سطح بدنه ماشین بزنید و سپس تست را روی آن انجام دهید. مقدار رنگی که از روی سطح جدا می شود، نشان دهنده این است که درصد چسبندگی رنگ شما چقدر است. در تصویر پایین شما میتوانید درصد جدایی رنگ و نمره های مختلف این تست را ببینید.

تست چسبندگی رنگ ماشین
تست چسبندگی رنگ ماشین

تست کراس چیست؟ آموزش کامل انجام دادن تست کراس!

تست کراس یا Cross-Cut یکی از روش های تست چسبندگی رنگ است که انجام می شود و معمولا جواب دقیق و خوبی را به شخص می دهد. برای انجام دادن این کار شما نیاز به یک ابزار برش متقاطع شبکه ای دارید. این دستگاه، چندین تیغه تیز دارد که خطوط لازمی که شما نیاز دارید را به راحتی در روی سطح ایجاد می کند. برای انجام دادن تست به یک چسب نواری، پاک کن و چراغ قوه داریم.

برای انجام دادن این تست باید در ابتدا رنگ را روی یک سطح مانند بدنه اتومبیل خود بزنید و صبر کنید تا خشک شود. بعد از اینکه رنگ خشک شد، شما می توانید با دستگاه برش خاص Cross-Cut روی آن یک به علاوه (+) بکشید. طرحی که در لحظه روی سطح کشیده شده یک مربع است که باید برای مثال باید یک مربع 5 در 5 باشد.

در مرحله بعد باید یک چسب روی بزنید و سپس آن روی آن کمی پاک کن بکشید و پس از چند دقیقه آن را از روی سطح جدا کنید. در اینجا باید دقت کنید که چقدر از رنگ رفته است. برای این مرحله می توانید از چراغ قوه استفاده کنید و با دقت بیشتری این چسبندگی را بررسی کنید.

 

اهمیت کیفیت رنگ چیست؟

همانطور که گفته شد، ممکن است که در اثر یک تصادف رنگ ماشین شما برود یا حتی ممکن است که قصد کنید که رنگ ماشین خود را عوض کنید. تصور کنید که رنگ را عوض می کنید و رنگ کیفیت مناسبی ندارد و در آفتاب از ظاهر می افتد یا در اثر یک ضربه خیلی ساده، از بین می رود و شما باید دوباره ماشین را رنگ کنید.

وقتی کیفیت رنگ بالا باشد ماندگاری آن بالاتر است. مدت زمان بیشتری در روی بدنه ماشین شما باقی می ماند. در شرایط مختلف مثل گرما که به راحتی رنگ را خراب می کنند، مقاومت بیشتری نشان می دهد و این موضوع باعث می شود که شما نیاز نباشد که دوباره هزینه کنید و دوباره ماشین خود را رنگ کنید. شما می توانید با یک تست ساده از کیفیت رنگ مطلع شوید و خود را از هزینه های اضافی نجات دهید.

 

در این مقاله در سایت رادان؛ مرجع خرید دستگاه های مختلف کارشناسی ماشین، قصد داشتیم تا شما را با تست کراس کات برای تشخیص کیفیت رنگ آشنا کنیم تا آن را بشناسید و با اهمیت آن نیز آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *