توضیحات کامل دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش دیجیتال

توضیحات کامل دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش دیجیتال

توضیحات کامل دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش دیجیتال

دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش دیجیتال: دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش به منظور اندازه گیری ضخامت فیلم رنگ خشک استفاده می شود. اندازه گیری ضخامت رنگ از جمله مهمترین عملیات ها می باشد؛ چراکه در فرآیند پوشش دهی، کنترل کیفی و تعیین قیمت نقش بسزایی دارد.

اندازه گیری ضخامت رنگ و پوشش در تعیین عمر پوشش، ظاهر و عملکرد و همچنین تعیین سازگاری با استانداردهای بین المللی کاربرد دارد. اندازه گیری ضخامت رنگ و پوشش به دو طریق مخرب و غیر مخرب انجام می شود.

در حالت مخرب، پوشش با استفاده از ابزار مخصوص برش داده می شود. به منظور عدم آسیب به رنگ و پوشش باید از دستگاه های القای مغناطیسی و ادی کارنت استفاده کرد.

کاربرد دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش

اندازه گیری ضخامت رنگ و پوشش به روش غیر مخرب هم بر روی سطوح مغناطیسی مانند فولاد و هم بر سطوح غیر مغناطیسی مانند استیل و آلومینیوم قابل انجام است. دستگاه ضخامت سنج رنگ دیجیتال به منظور اندازه گیری ضخامت رنگ بر روی سطوح فلزی مناسب می باشد.  باید این نکته را در نظر گرفت که هم سطوح آهنی و هم آلومینیومی در خودروها استفاده می شوند.

برای مثال اکثر خودروهای داخلی سطوح آهنی در بدنه خود دارند. در حالیکه برخی از خودروهای خارجی مانند تویوتا از سطوح آلومینیومی نیز در بدنه خود استفاده می کنند. با توجه به تنوع خودرو در بازار یک کارشناس حرفه ای رنگ و بدنه خودرو باید دستگاه مناسب برای اندازه گیری رنگ بر روی بدنه انواع خودروها را داشته باشد.

دستگاه های ضخامت سنج رنگ و پوشش بر اساس قوانین فیزیکی کار می کنند. برخی از آنها بر اساس القای مغناطیسی و برخی بر اساس پدیده ادی کارنت اندازه گیری می کنند. گاهاً از هردوی این قوانین در دستگاه های ضخامت سنج استفاده می شود.

توضیحات کامل دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش دیجیتال

انواع سطوح قابل اندازه گیری با دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش

بنابراین در اختیار داشتن یک دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش با قابلیت اندازه گیری ضخامت رنگ بر روی سطوح آهنی و غیر آهنی مزیت بسیار مهمی محسوب می شود. دستگاه های ضخامت سنج دیجیتال ابزارهای اندازه گیری با دقت بالا محسوب می شوند که هم برای سطوح آهنی و هم غیر آهنی میتوان از آنها استفاده کرد.

در دستگاه های ضخامت سنج دیجیتال امروزی از خاصیت القای مغناطیسی برای اندازه گیری ضخامت رنگ بر روی سطوح مغناطیسی مانند آهن استفاده می شود. در حالیکه از پدیده ادی کارنت برای اندازه گیری ضخامت رنگ بر روی سطوح غیر مغناطیسی مانند آلومینیم استفاده می شود.

این دستگاه ها این قابلیت را دارند که بصورت اتوماتیک جنس سطح را تشخیص دهند. سطوح آهنی را با حرف F و سطوح غیر آهنی را با حرف N نمایش می دهند. با این قابلیت دیگر نیاز نیست که کاربر تحقیقی در خصوص سطح کار داشته باشد. این امر سبب بالا بردن سرعت بازرسی و دقت آن می شود.

در شکل زیر یک دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش از برند FMC و از نوع TG35 نمایش داده شده است. با توجه به شکل حرف F بالای مقدار ضخامت رنگ نمایش داده شده است. با توجه به مقادیر نمایش داده شده بصورت خلاصه میتوان متوجه شد که اندازه گیری بر روی سطح آهنی انجام شده و مقدار ضخامت رنگ 115 میکرون می باشد.

دستگاه اندازه گیری ضخامت رنگ

دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش
دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش

 

ضخامت سنج رنگ و پوشش در صنایع مختلف کاربرد دارد. برای مثال در صنایع نفت و گاز برای اندازه گیری دقیق ضخامت رنگ در لوله های انتقال از این دستگاه ها استفاده می شود. همچنین در صنایع هواپیماسازی، کشتی سازی، صنایع فولاد به وفور از این دستگاه ها استفاده می شود.

امکانات دستگاه اندازه گیری ضخامت رنگ

دستگاه های ضخامت سنج رنگ و پوشش امکانات فراوانی در اختیار کاربر قرار می دهند.

واحد های اندازه گیری در دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش

کاربر میتواند اعداد اندازه گیری شده را در واحد های مختلفی مانند میکرون، میلی متر و میلز مشاهده کند. برای مثال در خودرو حدود ضخامت رنگ 100 الی 150 میکرون می باشد.این مقدار در حدود 4 میلز می باشد. مزیت تبدیل واحد در کاربری های مختلف خود را نشان می دهد.

برای مثال در خودرو استفاده از واحد میکرون دقیقتر است، چرا که ممکن است وجود 20 میکرون ضخامت رنگ بیشتر، نشان از رنگ شدگی باشد. بیان 20 میکرون در واحد میلز سخت تر است چرا که کمتر از واحد اندازه گیری میلز می باشد.

یکی از نکات قابل توجه در بحث ضخامت رنگ خودروهای مختلف تفاوت رنج آنها میباشد. برای مثال ضخامت رنگ خودروهای تولید داخل معمولا بین 100 الی 150 میکرون میباشد. در حالیکه برخی از کمپانی های خودروسازی مانند تویوتا ضخامت رنگ بیشتری در محصولات خود استفاده میکنند.

برای مثال در برخی از خودرو های این شرکت با استفاده از یک دستگاه ضخامت سنج رنگ دیجیتال میتوان مشاهده کرد که ضخامت متوسط بدنه خودروهای این کمپانی در حدود 150 میکرون میباشد.  در خصوص شرکت بی ام دابلیو از سال 2010 ضخامت رنگ محصولات این شرکت نسبت به قبل در حدود 30 میکرون کمتر شده و به حدود 90 میکرون رسیده است.

دقت دستگاههای ضخامت سنج رنگ

دقت دستگاههای ضخامت سنج در انتخاب آنها بسیار مهم است. دقت یک دستگاه ضخامت سنج در حقیقت اختلاف بین مقدار واقعی اندازه گیری و مقداری است که دستگاه نشان می دهد. نوع سنسور و تکنولوژی استفاده شده در دستگاه در تعیین دقت دستگاه بسیار مهم می باشد.

  • برای مثال دقت دستگاه FMC مدل TG25  دو و نیم درصد با خطای یک میکرون است.
  • برای مثال برای یک فیلم با ضخامت 100 میکرون این دستگاه حداکثر سه و نیم میکرون خطا دارد. چنانچه پس از کالیبراسیون خطای دستگاه در این حد باشد، دستگاه مشکلی ندارد و آماده استفاده است. ولی چنانچه خطا بیشتر از 5 میکرون باشد دستگاه مجدداً باید کالیبره شود.

توضیحات کامل دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش دیجیتال

ما در این مقاله از سایت رادان کیوسی اطلاعات کامل دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش دیجیتال را در اختیارتان قرار داده ایم و امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد.

 

:resource

amazon.com

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *