تست التراسونیک چیست؟

التراسونیک چیست؟

تست التراسونیک چیست و چگونه کار می کند؟

تست التراسونیک (UT) شامل طیف وسیعی از تکنیک های تست غیر مخرب (NDT) است که امواج اولتراسونیک را از طریق یک جسم یا ماده ارسال می کند. در این مقاله از سایت رادان کیوسی، به بررسی کامل اینکه تست التراسونیک چیست می پردازیم.

این امواج صوتی با فرکانس بالا برای مشخص کردن مواد یا برای تشخیص عیب به مواد منتقل می شوند. اکثر برنامه های بازرسی UT از امواج پالس کوتاه با فرکانس های 0.1 تا 15 مگاهرتز استفاده می کنند، اگرچه فرکانس هایی تا 50 مگاهرتز نیز قابل استفاده است. یکی از کاربردهای رایج این روش تست، اندازه‌گیری ضخامت اولتراسونیک است که برای تعیین ضخامت یک جسم مانند هنگام ارزیابی خوردگی لوله‌ها استفاده می‌شود.

تست التراسونیک چگونه کار می کند؟

بازرسی التراسونیک از یک مبدل پیزوالکتریک متصل به یک آشکارساز عیب استفاده می کند که در ابتدایی ترین شکل آن یک گیرنده پالس و نمایشگر اسیلوسکوپ است. مبدل از روی جسم مورد بازرسی عبور داده می شود که معمولاً توسط ژل، روغن یا آب به جسم مورد آزمایش کوپل می شود. این کوپلنت برای انتقال موثر انرژی صوتی از مبدل به قطعه مورد نیاز است، اما این کوپلنت هنگام انجام آزمایش‌هایی با تکنیک‌های غیر تماسی مانند مبدل صوتی الکترومغناطیسی (EMAT) یا با تحریک لیزری مورد نیاز نیست.

روش های تست التراسونیک چیست؟

تست اولتراسونیک را می توان با استفاده از دو روش اساسی انجام داد: اکو پالس و از طرق انتقال.

اکو پالس:

با آزمایش اکو پالس، همان مبدل انرژی موج صوتی را منتشر کرده و دریافت می کند. این روش از سیگنال‌های اکو در یک رابط، مانند پشت جسم یا نقص استفاده می‌کند تا امواج را به کاوشگر بازتاب دهد. نتایج به صورت نمودار خطی نشان داده می‌شوند که دامنه آن روی محور y شدت و فاصله یا زمان بازتاب را در محور x نشان می‌دهد و عمق سیگنال را از طریق ماده نشان می‌دهد.

انتقال:

آزمایش از طریق انتقال از یک امیتر برای ارسال امواج اولتراسوند از یک سطح و یک گیرنده جداگانه برای دریافت انرژی صوتی که به سمت مخالف جسم رسیده است استفاده می کند. عیوب در مواد، میزان صدای دریافتی را کاهش می دهد و امکان تشخیص محل عیوب را فراهم می کند.

تست تماس و غوطه وری

تست اولتراسونیک همچنین می تواند به دو نوع اصلی تقسیم شود: تست تماسی و غوطه وری.

 • تست اولتراسونیک تماسی معمولاً برای بازرسی در محل در دسترس بودن یا قابل حمل بودن استفاده می شود. بازرسی اولتراسونیک تماسی را می توان در جایی انجام داد که فقط یک طرف نمونه آزمایشی قابل دسترسی باشد، یا قطعاتی که باید آزمایش شوند بزرگ، شکل نامنظم یا حمل و نقل آنها دشوار است.
 • تست اولتراسونیک غوطه وری  یک آزمایش غیرمخرب مبتنی بر آزمایشگاه یا کارخانه است که برای اجزای منحنی، هندسه‌های پیچیده و توسعه تکنیک اولتراسونیک مناسب‌تر است. در این روش، جزء یا ماده در آب غوطه ور می شود که به عنوان کوپلنت به جای ژل های مورد استفاده برای سونوگرافی تماسی عمل می کند. غوطه وری UT عموما از روش پالس پژواک استفاده می کند و مسیرهای کاوشگر رباتیک را می توان برای بازرسی سطوح پیچیده ای که پوشاندن آنها با پروب های تماسی دشوار است، استفاده کرد. Immersion UT را می توان برای طیف گسترده ای از ضخامت دیوار و انواع مواد استفاده کرد که آن را به روشی مناسب برای آزمایش برای کاربردها و صنایع مختلف تبدیل می کند.

چرا از تست  UTاستفاده می شود؟

به عنوان یک روش تست غیر مخرب، تست اولتراسونیک برای تشخیص عیوب بدون آسیب رساندن به جسم یا ماده مورد آزمایش ایده آل است. بازرسی های دوره ای اولتراسونیک همچنین می تواند برای بررسی خوردگی یا رشد عیوب شناخته شده مورد استفاده قرار گیرد و بنابراین به طور بالقوه از خرابی یک قطعه، جزء یا کل دارایی جلوگیری می کند. در طیف گسترده ای از صنایع از جمله هوافضا، خودروسازی، ساخت و ساز، پزشکی، متالورژی و تولید استفاده می شود.

چه موادی را می توان  با تست اولتراسونیک آزمایش کرد؟

تست اولتراسونیک به دلیل مناسب بودن برای مواد مختلف در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. UT به طور ایده آل برای بازرسی ساختارهای متراکم و کریستالی مانند فلزات استفاده می شود. سرامیک ها، پلاستیک ها، کامپوزیت ها و بتن نیز می توانند با موفقیت بازرسی شوند اما با وضوح کمتر؛ تزیرا تضعیف در این مواد بیشتر است.

فناوری اولتراسونیک برای چندین دهه به طور موفقیت آمیزی در بخش پزشکی به کار گرفته شده است و به دلیل عدم وجود اشعه یونیزان، به طور فزاینده ای گزینه ارجح هم برای تصویربرداری تشخیصی معمول و هم برای تحقیقات پزشکی است.

مزایای تست اولتراسونیک عبارتند از:

 • قدرت نفوذ بالا، امکان تشخیص عیب در عمق یک قطعه را فراهم می کند.
 • حساسیت بالا، امکان تشخیص عیوب بسیار کوچک را فراهم می کند.
 • می تواند برای آزمایش زمانی که فقط یک طرف یک شی در دسترس است استفاده شود.
 • دقت بیشتر در مقایسه با سایر روش های تست غیر مخرب برای تعیین عمق عیوب داخلی و ضخامت قطعات با سطوح موازی.
 • قادر به تخمین اندازه، شکل، جهت و ماهیت عیوب است.
 • قادر به تخمین ساختار آلیاژی اجزا با خواص صوتی متفاوت است.
 • برای پرسنل، تجهیزات یا مواد مجاور غیر خطرناک است.
 • عملیات بسیار خودکار و قابل حمل امکان پذیر است.
 • می توان نتایج فوری را به دست آورد که امکان تصمیم گیری فوری را فراهم می کند.

برنامه های کاربردی تست UT

تست اولتراسونیک کاربردهای مختلفی در سراسر صنعت دارد، از جمله آزمایش یکپارچگی یک ماده. این می تواند شامل آزمایش جوش برای تعیین اینکه آیا ناپیوستگی وجود دارد یا خیر. این آزمایش را می توان بر روی مواد آهنی و غیر آهنی و همچنین برای مقاطع ضخیم تر و مواردی که فقط از یک طرف قابل دسترسی هستند انجام داد. UT همچنین قادر به تشخیص عیوب ریزتر و عیوب مسطح است که ممکن است به راحتی با آزمایش رادیوگرافی ارزیابی نشود. برنامه های کاربردی برای UT شامل مواردی است که در صنایع هوافضا، خودروسازی، ساخت و ساز، راه آهن، پزشکی و صنایع نفت و گاز هستند.

نتیجه گیری

فروشگاه رادان کیوسی تعدادی خدمات تست ضخامت سنج اولتراسونیک را به اعضای صنعتی ما و همچنین مجموعه ای از دوره های آموزشی تست غیر مخرب را برای کسانی که مایل به یادگیری در مورد تکنیک های مربوطه هستند ارائه می دهد.

ما می‌توانیم طیف کاملی از خدمات و تخصص‌های آزمایشی را ارائه کنیم. امیدوارم که این مقاله با موضوع تست التراسونیک چیست، مورد پسند شما واقع شده باشد. در صورت رضایت از ما، نظرات خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *