کارشناسی خودرو چیست؟

کارشناسی خودرو چیست؛ و دلایل نیاز به کارشناس خودرو

کارشناسی خودرو چیست؟ دلایل نیاز به کارشناسی خودرو

کارشناسی خودرو به کارشناسی کامل (۰ تا ۱۰۰) خودرو گفته می شود، که شامل کارشناسی رنگ و بدنه خودرو، کارشناسی موتور وفنی، کارشناسی آپشن و تجهیزات جانبی خودرو، و تست رانندگی میباشد که به منظور بررسی سلامت و تعیین ارزش واقعی خودرو می باشد. در ادامه این مقاله با سایت خرید تجهیزات کارشناسی خودرو رادان کیوسی همراه باشید، ما در این مقاله به بررسی دلایل نیاز به کارشناسی خودرو و همچنین تعریف کارشناسی خودرو می پردازیم.

کارشناسی خودرو عبارت ست از بررسی وضعیت سلامت کُلّیه ی قسمت های خودرو .مواردی همچون رنگ خودرو،اجزای تشکیل دهنده بدنه مثل سقف،ستون ها،درب های عقب و جلو،گلگیرها،بررسی ضربات وارده و سوابق تصادف.

بررسی وضعیت فنی خودرو از قبیل موتور،گیربکس،سیستم تعلیق و فرمان ،ترمز وموارد ایمنی،نصب دیاگ وبررسی کیلومترکارکرد.درنهایت با توجه به چک لیست سلامت خودرو که بیش از دویست آیتم در آن مورد بررسی قرار گرفته خودرو ارزش گذاری می شود.

کارشناسی خودرو چیست؟

تعریف مفهوم کارشناس خودرو

کارشناسی خودرو به بررسی کامل خودرو از نظر بدنه، فنی و موتور به منظور تعیین میزان سلامت خودرو و ارزش واقعی آن گفته می‌شود.

بسیاری از افرادی که به دنبال خرید خودروی دست دوم و یا حتی صفر هستند برای اطمینان از سلامت خودرو نیازمند استفاده از کارشناسی تخصصی خودرو هستند. این مقوله با معاینه فنی خودرو متفاوت است. چون در معاینه فنی ارزش واقعی خودرو تعیین نمی‌شود.کارشناس فردی است که در تمامی قسمت های خودرو سررشته کلی در زمینه موتوری گیربکسی رنگ و بدنه ، جلوبندی… دارد شرکت های بسیاری هستند که در این زمینه تخصصی کار می کنند. (منبع: ویکی پدیا)

دلایل نیاز به کارشناس خودرو

خریدن خودروی دست دوم بدون مشورت با یک فرد متخصص و کارشناس خودرو در مورد صحت و سلامت خودرو، می‌تواند ضررهای مالی بسیاری برای شما داشته باشد. ممکن است خودرویی که قصد خرید آن را دارید از لحاظ ظاهری عالی و بسیار مناسب و خوب به نظر برسد اما ایرادهای فنی ای داشته باشد که از نظر شما پنهان است.

بطور مثال برخی از افراد ممکن است کیلومتر شمار خودرو را دستکاری کنند تا میزان مسافت طی شده کمتری را نشان دهند.در برخی موارد این دستکاری به قدری دقیق است که تنها یک کارشناس خودرو می‌تواند آن را تشخیص دهد. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که درآن، صنعت تعمیر و بازسازی خودرو پیشرفت چشمگیری داشته و اشخاصی که در این حوزه وجود دارند و مشغول به کار هستند بسیار متبحر و حرفه ای هستند.

بطور مثال در بازار ایران یک خودرو بدون رنگ که از چند ناحیه نیز آسیب دیده باشد ارزش بیشتری نسبت به یک خودروی رنگ شده دارد زیرا میزان آسیب خودرو قابل روئیت است و چیزی بر خریدار پوشیده نیست. خودرویی که در یک تصادف، بدنه آن دچار مشکل و یا تغییر شکل شده‌است،دیگر از ایمنی و استحکام اولیه برخوردار نیست مگر اینکه بخش معیوب بطور کامل تعویض، نه تعمیر گردد. همه این موارد نیاز به استفاده از کارشناسی خودرو قبل از خرید را دو چندان می کند.

شما می توانید به کمک یک کارشناس خودرو ماهر و متخصص خودرو قبل از خریدخودرو از ایرادات فنی و ظاهری و احتمالی خودرو و هزینه‌های احتمالی در آینده باخبر شده و انتخاب بهتری در خرید خود داشته باشید.

کارشناسی بدنه خودرو

کارشناسی بدنه

کارشناسی بدنه خودرو یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های کارشناسی خودرو به‌شمار می‌رود؛ چرا که هرگونه خوردگی، تغییر شکل یا دفرمه شدن، رنگ شدگی، تعویض و یا زنگ زدگی در قطعات، در تعیین قیمت خودرو تأثیر چشمگیری و بسیاری دارد. مدلی خودرویی که در یک تصادف، بدنه آن دچار مشکل و یا تغییر شکل شده‌است، دیگر از ایمنی و استحکام اولیه برخوردار نیست مگر اینکه بخش معیوب به‌طور کامل تعویض، و نه تعمیر گردد. برای کارشناسی رنگ شدگی خودرو شما می توانید از دستگاه های ضخامت سنج رنگ خودرو موجود در فروشگاه رادان کیوسی که با کیفیت بسیار بالا و قیمت مطلوبی ارائه شده اند استفاده نماید.

تست رنگ خوردگی و تست رنگ خودرو - ضخامت سنج رنگ خودرو

یکی از مهم ترین معیار ها در خرید یک ماشین کار کرده و دسته دوم، ضخامت رنگ ماشین آن است. وقتی که یک ماشین تصادف می کند یا بر اثر هر حادثه دیگری، خطی روی بدنه آن می افتد یا به هر نحو ظاهر ماشین، از بین می رود؛ با رنگ کردن ماشین مشکل بوجود آمده در روی بدنه را از بین می برند. وقتی که ماشین را رنگ می کنند و ظاهر آن را درست می کنند؛ به طور ناخواسته لایه ای از رنگ به رنگ بدنه اتومبیل اضافه می شود. این موضوع می تواند کمک کند تا ما متوجه بشویم که آیا یک ماشین تا بحال رنگ شده یا نه. حتما تا بحال شنیده اید که وقتی ماشینی برای فروش پیشنهاد می شود، یکی از سوالات مهم که همیشه پرسیده می شود این است که رنگ شده است یا نه؟ این موضوع را به وسیله ضخامت سنج ها اندازه می گیرند.

کارشناسی بدنه خودرو خود شامل سه بخش می‌شود:

 • بررسی شاسی و ستون‌های خودرو
 • بررسی رنگ شدگی بدنه خودرو
 • بررسی تعویض قطعات بدنه خودرو

کارشناسی فنی؛ موتور و گیربکس خودرو

کارشناسی فنی؛موتور و گیربکس

یکی دیگر از سخت‌ترین بخش‌های کارشناسی مربوط به کارشناسی بخش فنی خودرو می‌باشد. کارشناسی این قسمت مستلزم داشتن دانش فنی حوزه مکانیکی خودرو و آشنایی کامل از قطعات بکار رفته در موتور می‌باشد. کارشناس در این بخش باید علاوه بر کنترل خودرو نسبت به هر گونه صدا یا لرزش غیرطبیعی خودرو دقت مضاعف داشته باشد تا بتواند مشکلات فنی را برای خریدار بازگو کند.

کارشناسی فنی و موتور از چهار قسمت اصلی تشکیل شده‌است که عبارتند از:

 • کارشناسی موتور
 • کارشناسی گیربکس
 • کارشناسی جلوبندی
 • تست دیاگ

کارشناسی تجهیزات جانبی و آپشن های خودرو

کارشناسی و تست آپشن؛ تست تجهیزات جانبی خودرو

کارشناسی این بخش کاملاً به نوع و تجهیزات بکار رفته در آن بستگی دارد. همان‌طور که در ابتدا به آن اشاره شد پیشرفت تکنولوژی صنعت خودرو از سرعت بالایی برخوردار است. هر روز یک خودرو با تکنولوژی خاص توسط یکی از سازندگان به بازار جهانی ارائه می‌شود. در خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان آپشن‌ها و تجهیزات جانبی درصد بالایی از قیمت یک خودرو را رقم می‌زنند که این امر در تعیین قیمت خودروی دست دوم نیز تأثیر چشمگیری دارد.

تست رانندگی خودرو

تست رانندگی خودرو

تست رانندگی یکی از حساس‌ترین قسمت‌های کارشناسی یک خودرو است. Drive Test یا همان تست رانندگی بازگوکننده میزان سلامت نسبی خودرو می‌باشد. کارشناس در این قسمت باید در حین رانندگی تمام مواردی که در تست دیاگ دارای مشکل بوده‌اند را نیز بررسی نماید. به عبارتی دیگر می توان گفت تست رانندگی اصلی‌ترین بخش کارشناسی فنی هر خورویی است.

موارد مورد بررسی در تست رانندگی:

 • شتاب خودرو
 • عملکرد ترمزها
 • سیستم تعلیق
 • سیستم هیدرولیک فرمان
 • سیستم گیربکس در حالت دستی و اتومات
 • میزان بودن فرمان
 • و ده‌ها نکته دیگر…

ما دراین مقاله در سایت خرید تجهیزات کارشناسی خودرو رادان کیوسی تلاش بر این داشتیم که سوالاتی از شما را از قبیل “کارشناسی خودرو چیست؟” و دلایل نیاز به کارشناسی خودرو” پاسخ داده و به موضوعاتی همچون کارشناسی رنگ خودرو، کارشناسی فنی خودرو، تست رانندگی خودرو و مواردی از این قبیل پرداختیم. امیدواریم ما با این مقاله توانسته باشیم به شما کاربران عزیز کمک شایانی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *