کارشناسی خودرو چیست؟

کارشناسی خودرو چیست؛ و دلایل نیاز به کارشناس خودرو

کارشناسی خودرو چیست؟ دلایل نیاز به کارشناسی خودرو

کارشناسی خودرو  یکی از لازم ترین کار هایی است که باید قبل از خرید ماشین های کار کرده انجام داد و سایت رادان کیوسی قصد دارد در این مقاله به طور کامل راجع به آن توضیح دهد. اگر دقت کرده باشید، در زمانی که قصد دارید تا ماشین خود را بفروشید، ماشین فروشان از ماشین شما تست های مختلفی می گیرند و در واقع ماشین شما را بررسی می کنند و در صورت وجود مشکل در عملکرد ماشین، قیمت مناسب برای ماشین را محاسبه کنند و به شما بگویند. کارشناسی فنی خودرو یکی از مهمترین کار هایی است که شما هم باید قبل از خریدن یک ماشین دست دوم و کار کرده انجام دهید و می توانید حتی این کار را به یک تعمیر کار یا ماشین فروش متخصص در این زمینه بسپارید.

کارشناسی خودرو مراحل بسیار مختلف و مهمی دارد که در این کار بسیار اهمیت دارند. مثال یکی از مهم ترین بخش های آن کارشناسی رنگ خودرو است که از طریق آن می توانید متوجه شوید که ماشین رنگ شده یا نه و این نشان دهنده این است که ماشین تصادف کرده است در گذشته یا خیر؟ در ادامه این مقاله در وب سایت رادان کیوسی قصد داریم تا شما را به طور کامل با کارشناسی ماشین آشنا کنیم.

کارشناسی خودرو چیست؟

تعریف مفهوم کارشناس خودرو

کارشناسی خودرو به بررسی کامل خودرو از نظر بدنه، فنی و موتور به منظور تعیین میزان سلامت خودرو و ارزش واقعی آن گفته می‌شود.

بسیاری از افرادی که به دنبال خرید خودروی دست دوم و یا حتی صفر هستند برای اطمینان از سلامت خودرو نیازمند استفاده از کارشناسی تخصصی خودرو هستند. این مقوله با معاینه فنی خودرو متفاوت است. چون در معاینه فنی ارزش واقعی خودرو تعیین نمی‌شود.کارشناس فردی است که در تمامی قسمت های خودرو سررشته کلی در زمینه موتوری گیربکسی رنگ و بدنه، جلوبندی… دارد شرکت های بسیاری هستند که در این زمینه تخصصی کار می کنند. (منبع: ویکی پدیا)

دلایل نیاز به کارشناس خودرو

خریدن خودروی دست دوم بدون مشورت با یک فرد متخصص و کارشناس خودرو در مورد صحت و سلامت خودرو، می‌تواند ضررهای مالی بسیاری برای شما داشته باشد. ممکن است خودرویی که قصد خرید آن را دارید از لحاظ ظاهری عالی و بسیار مناسب و خوب به نظر برسد اما ایرادهای فنی ای داشته باشد که از نظر شما پنهان است.

بطور مثال برخی از افراد ممکن است کیلومتر شمار خودرو را دستکاری کنند تا میزان مسافت طی شده کمتری را نشان دهند.در برخی موارد این دستکاری به قدری دقیق است که تنها یک کارشناسی فنی خودرو می‌تواند آن را تشخیص دهد. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که در آن، صنعت تعمیر و بازسازی خودرو پیشرفت چشمگیری داشته و اشخاصی که در این حوزه وجود دارند و مشغول به کار هستند بسیار متبحر و حرفه ای هستند.

بطور مثال در بازار ایران یک خودرو بدون رنگ که از چند ناحیه نیز آسیب دیده باشد ارزش بیشتری نسبت به یک خودروی رنگ شده دارد زیرا میزان آسیب خودرو قابل روئیت است و چیزی بر خریدار پوشیده نیست. خودرویی که در یک تصادف، بدنه آن دچار مشکل و یا تغییر شکل شده‌ است،دیگر از ایمنی و استحکام اولیه برخوردار نیست مگر اینکه بخش معیوب بطور کامل تعویض، نه تعمیر گردد. همه این موارد نیاز به استفاده از کارشناسی خودرو قبل از خرید را دو چندان می کند.

شما می توانید به کمک یک کارشناس خودرو ماهر و متخصص خودرو قبل از خرید خودرو از ایرادات فنی و ظاهری و احتمالی خودرو و هزینه‌های احتمالی در آینده باخبر شده و انتخاب بهتری در خرید خود داشته باشید.

کارشناسی بدنه خودرو

کارشناسی بدنه

کارشناسی بدنه خودرو یکی از اساسی‌ ترین و مهم‌ترین بخش‌های کارشناسی خودرو به‌ شمار می‌رود؛ چرا که هرگونه خوردگی، تغییر شکل یا دفرمه شدن، رنگ شدگی، تعویض و یا زنگ زدگی در قطعات، در تعیین قیمت خودرو تأثیر چشمگیری و بسیاری دارد. مدلی خودرویی که در یک تصادف، بدنه آن دچار مشکل و یا تغییر شکل شده‌ است، دیگر از ایمنی و استحکام اولیه برخوردار نیست مگر اینکه بخش معیوب به‌ طور کامل تعویض، و نه تعمیر گردد. برای کارشناسی رنگ شدگی خودرو شما می توانید از دستگاه های ضخامت سنج رنگ خودرو موجود در فروشگاه رادان کیو سی که با کیفیت بسیار بالا و قیمت مطلوبی ارائه شده اند استفاده نماید.

تست رنگ خوردگی و تست رنگ خودرو - ضخامت سنج رنگ خودرو

یکی از مهمترین معیار ها در خرید یک ماشین کار کرده و دسته دوم، ضخامت رنگ ماشین آن است. وقتی که یک ماشین تصادف می کند یا بر اثر هر حادثه دیگری، خطی روی بدنه آن می افتد یا به هر نحو ظاهر ماشین، از بین می رود؛ با رنگ کردن ماشین مشکل بوجود آمده در روی بدنه را از بین می برند. وقتی که ماشین را رنگ می کنند و ظاهر آن را درست می کنند؛ به طور ناخواسته لایه ای از رنگ به رنگ بدنه اتومبیل اضافه می شود. این موضوع می تواند کمک کند تا ما متوجه بشویم که آیا یک ماشین تا بحال رنگ شده یا نه. حتما تا بحال شنیده اید که وقتی ماشینی برای فروش پیشنهاد می شود، یکی از سوالات مهم که همیشه پرسیده می شود این است که رنگ شده است یا نه؟ این موضوع را به وسیله ضخامت سنج ها اندازه می گیرند.

کارشناسی بدنه خودرو خود شامل سه بخش می‌شود:

 • کارشناسی بدنه خودرو: یکی از اولین مراحل کارشناسی اتومبیل است که در آن بدنه ماشین بررسی می شود که آیا رنگ شده است یا نه و با دقت به دنبال غر شدگی ها و قسمت هایی که نشان دهنده تصادف باشند بررسی می شود.
 • کارشناسی فنی موتور و گیربکس: موتور و جعبه دنده ماشین شما از دسته مهم ترین قسمت هایی هستند که باید بررسی شوند و از سلامتشان اطمینان حاصل شود که به درستی و به طور کامل خوب کار می کنند.
 • تست سلامت آپشن ها: ماشین های مختلف، آپشن های بسیار متنوع و مختلفی دارند که ماشین باز ها اکثرا آنها را می شناسند و در این مرحله از کارشناسی، همه این آپشن ها تست می شوند که متوجه شوید که آیا همه آپشن ها خوب کار می کنند.
 • بررسی اصالت قطعات خودرو: قطعات خودرو نیز یکی از مهم ترین بخش هایی است که در خودرو وجود دارند که باید بررسی شوند. معمولا تمامی قطعات خودرو در کارخانه تولید آن تولید می شوند و با هم خوانایی دارند و اینکه یکی از این قطعات عوض شده باشد، خراب شدن ماشین در گذشته را نشان می دهند.
 • تست رانندگی: یکی از مهمترین تست ها نیز تست رانندگی است که معمولا در آن با سرعت بالا و پایین و پیچیدن و همه این کار ها را انجام می دهند و تست می کنند تا متوجه شوند که آیا ماشین در موقع رانندگی خوب عمل می کند و مشکلی ندارد؟
 • ارائه برگه گزارش نهایی: زمانی که ماشینی که قصد خرید آن را دارید، کارشناسی می شود و این کار تمام می شود، باید برگه گزارش را ببینید که تمامی اطلاعات مربوط به قسمت های بالا در آن گفته شده است.

کارشناسی فنی؛ موتور و گیربکس خودرو

کارشناسی فنی؛موتور و گیربکس

یکی دیگر از سخت‌ترین بخش‌های کارشناسی مربوط به کارشناسی فنی خودرو می‌باشد. کارشناسی این قسمت مستلزم داشتن دانش فنی حوزه مکانیکی خودرو و آشنایی کامل از قطعات بکار رفته در موتور می‌باشد. کارشناس در این بخش باید علاوه بر کنترل خودرو نسبت به هر گونه صدا یا لرزش غیرطبیعی خودرو دقت مضاعف داشته باشد تا بتواند مشکلات فنی را برای خریدار بازگو کند.

کارشناسی فنی و موتور از چهار قسمت اصلی تشکیل شده‌ است که عبارتند از:

 1. کارشناسی موتور
 2. کارشناسی گیربکس
 3. کارشناسی جلوبندی
 4. تست دیاگ

کارشناسی تجهیزات جانبی و آپشن های خودرو

کارشناسی رنگ خودرو

همانطور که گفته شد، یکی از مهمترین مراحل کارشناسی اتومبیل دست دوم، رنگ شدگی خودرو است که مورد بررسی قرار می گیرد و یا با روش های مختلف و یا با دستگاه های ضخامت سنج رنگ خودرو بررسی می شود. وقتی ماشینی تصادف کرده باشد، آن را رنگ می کنند تا ظاهر بهتری داشته باشد. در راستای رنگ کردن روی ماشین، ضخامت رنگ ماشین بیشتر می شود. اگر شما بتوانید رنگ شدگی ماشین را تشخیص دهید، می توانید متوجه شوید که ماشین در گذشته رنگ شده و امکان تصادف در آن وجود دارد.

کارشناسی و تست آپشن؛ تست تجهیزات جانبی خودرو

کارشناسی این بخش کاملاً به نوع و تجهیزات بکار رفته در آن بستگی دارد. همان‌طور که در ابتدا به آن اشاره شد پیشرفت تکنولوژی صنعت خودرو از سرعت بالایی برخوردار است. هر روز یک خودرو با تکنولوژی خاص توسط یکی از سازندگان به بازار جهانی ارائه می‌شود. در خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان آپشن‌ ها و تجهیزات جانبی درصد بالایی از قیمت یک خودرو را رقم می‌زنند که این امر در تعیین قیمت خودروی دست دوم نیز تأثیر چشمگیری دارد.

تست رانندگی خودرو

تست رانندگی خودرو

تست رانندگی یکی از حساس‌ترین قسمت‌های کارشناسی یک خودرو است. Drive Test یا همان تست رانندگی بازگوکننده میزان سلامت نسبی خودرو می‌باشد. کارشناس در این قسمت باید در حین رانندگی تمام مواردی که در تست دیاگ دارای مشکل بوده‌اند را نیز بررسی نماید. به عبارتی دیگر می توان گفت تست رانندگی اصلی‌ترین بخش کارشناسی فنی هر خودرویی است.

موارد مورد بررسی در تست رانندگی:

 • شتاب خودرو
 • عملکرد ترمزها
 • سیستم تعلیق
 • سیستم هیدرولیک فرمان
 • سیستم گیربکس در حالت دستی و اتومات
 • میزان بودن فرمان
 • و ده‌ها نکته دیگر …
Drive Test یا همان تست رانندگی بازگوکننده میزان سلامت نسبی خودرو می‌باشد.

 

ما در این مقاله در سایت خرید تجهیزات کارشناسی خودرو رادان کیوسی تلاش بر این داشتیم که سوالاتی از شما را از قبیل “کارشناسی خودرو چیست؟” و دلایل نیاز به کارشناسی خودرو” پاسخ داده و به موضوعاتی همچون کارشناسی موتور خودرو، کارشناسی فنی خودرو، تست رانندگی خودرو و مواردی از این قبیل پرداختیم. لازم به ذکر است که قیمت ماشین کارشناسی از خودرو های کارشناسی نشده معمولا بیشتر می باشد. امیدواریم ما با این مقاله توانسته باشیم به شما کاربران عزیز کمک شایانی کرده باشیم.

سوالات متداول

کارشناسی رنگ خودرو چیست؟ وقتی ماشینی تصادف کرده باشد، آن را رنگ می کنند تا ظاهر بهتری داشته باشد. در راستای رنگ کردن روی ماشین، ضخامت رنگ ماشین بیشتر می شود.

کارشناسی فنی چیست؟ کارشناس در این بخش باید علاوه بر کنترل خودرو نسبت به هر گونه صدا یا لرزش غیرطبیعی خودرو دقت مضاعف داشته باشد تا بتواند مشکلات فنی را برای خریدار بازگو کند.

 

یک دیدگاه برای " کارشناسی خودرو چیست؟ " ثبت شده است

 1. مطالبی که گذاشتید عالین فقط اگه میشه در مورد اینکه رنگ شدگی ماشین رو چجوری با این قوانین کارشناسی خوردو انجام بدیم بیشتر توضیح بدید… ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *