ضخامت سنج التراسونیک چیست؟

ضخامت سنج التراسونیک چیست

ضخامت سنج التراسونیک چیست؟

ضخامت سنج التراسونیک، یک نوع دستگاه دیجیتال است که همانند سایر ابزار و تجهیزات اندازه گیری بعد که شامل کولیس، میکرومتر و ورنیه می باشد را تا ضخامت یک قطعه را اندازه گیری می کند. برای ضخامت سنجی به کمک این روش دسترسی داشتن به یک قطعه کافی است و بسیاری از مواد دیگر مانند فلزات، کامپوزیت ها، پلاستیک ها و لاستیک ها و حتی شیشه و سرامیک ها قابلیت ضخامت سنجی را دارند. ما در این قسمت از سایت رادان کیوسی درمورد دستگاه ضخامت سنج اولتراسونیک با شما صحبت می کنیم.

ضخامت سنجی التراسونیک، یکی از مهم ترین آزمون های غیر مخرب به حساب می آید، هدف ما در این راه اندازه گیری ضخامت یک قطعه یا جداره بدون تخریب آن است. هر مدل از دستگاه ضخامت سنج اولتراسونیک یک پراب و یا ترانسدیوسر دارد، پراب یکی از مهم ترین قسمت های یک سیستم است و نقش اصلی آن وظیفه ارسال و دریافت امواج التراسونیک را دارد.

ضخامت سنجی در این روش به دقت بالایی نیاز دارد و در بیشتر موارد می توانید تنها جایگزین ضخامت سنج مکانیکی باشد. ضخامت سنج های مکانیکی، فقط در لبه های کارایی دارند و با توجه به نوع ابزار، دارای فک های مختلفی می باشد. از ضخامت سنج های مکانیکی می توان در کالیبراسیون دستگاه ضخامت سنج التراسونیک به روش ضخامت سنجی معلوم استفاده میشود.

ضخامت سنج ها با ارسال پالس الکتریکی به کریستال داخل پراب آن را مرتعش کرده و موج التراسونیک ایجاد شده به کمک پراب به داخل جداره منتقل میشود. این موج بعد از رسیدن به انتهای قطعه و در صورت موازی بودن سطح به شکل درستی بازتاب میشود تا توسط پراب دریافت شود. این دو نمونه از پارامتر می تواند ضخامت دستگاه فاصله زمانی میان پالس ارسالی و دریافتی را اندازه گیری می کند. سرعت موج التراسونیک در داخل هر ماده و جداره قطعه را می توان محاسبه کرد.

انواع روش اولتراسونیک چیست؟

  • مبدل- تماسی
  • خط تاخیری
  • شناور
  • دو جزئی

هدف از ضخامت سنجی چیست؟

در ضخامت سنجی، هدف اصلی اندازه گیری ضخامت و آگاهی از میزان کاهش آن است. موج التراسونیک، یک موج مکانیکی است که برای انتشار به یک محیط مادی احتیاج دارد. این موج در خلا منتشر نمیشود. ماهیت این موج مانند صوت است، اما با این تفاوت که فرکانس آن بیشتر از صوت است. صوت به موج مکانیکی با گسترده فرکانسی 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز گفته میشود. این گسترده ای می باشد که بشر یا قوه شنوایی می تواند آن را دریافت کند.

ضخامت سنج التراسونیک
دستگاه التراسونیک

مزایای ضخامت سنج التراسونیک چیست؟

  • به تخریب نیاز ندارد.
  • عدم ضرورت دسترسی دو طرفه به قطعه نمونه
  • توانایی سنجش ضخامت اجسام از روی روکش و بدون نیاز به برداشتن آن
  • دقت قابل قبول
  • استفاده و کاربری آسان
  • عوامل مربوط به سرعت موج مکانیکی

سرعت موج فراصون در این اندازه گیری با توجه به جنس آلیاژ، محاسبه و ثابت فرض میشود. البته عوامل دیگری نیز مانند دما بر روی سرعت تاثیر دارد و نمی توان از اثر آنها چشم پوشی کرد. با پایش موج فراصوت، ضخامت قطعه با استفاده از فرمول زیر محاسبه میشود. در این فرمول مربوطه پارامترها به صورت زیر تعریف میشوند:

L : ضخامت موضعی دستگاه

C : سرعت ثابت موج فراصوت در قطعه با توجه به جنس آن

t : زمان رفت و برگشت موج التراسونیک

در فرمول گفته شده طول مسافت طی شده توسط موج التراسونیک بر 2 تقسیم میشود. علت آن این است که در اندازه گیری ضخامت به روش التراسونیک، فقط به یک مسیر دسترسی داریم. موج فراصوت، ضخامت قطعه مورد نظر با سرعت ثابت طی میشود و بعد از برخورد با وجه مقابل را بازتاب کرده و همان مسیر را دوباره طی می کند. در نتیجه با تقسیم مسیر طی شده توسط موج التراسونیک بر 2، ضخامت حساب میشود.

خرید و قیمت ضخامت سنج التراسونیک

در این مقاله از سایت رادان کیوسی درمورد اینکه ضخامت سنج التراسونیک چیست و چطور از آن استفاده میشود، توضیحاتی را در اختیارتان قرار داده ایم. فروشگاه اینترنتی رادان کیوسی، یکی از بزرگ ترین فروشندگان انواع ضخامت سنج است و کاربران می توانند با توجه به قیمت دستگاه ضخامت سنج لوله محصول مورد نیاز خود را سفارش دهند.

سوالات متداول

ضخامت سنج التراسونیک چیست؟

یک نوع دستگاه دیجیتال است که همانند سایر ابزار و تجهیزات اندازه گیری بعد که شامل کولیس، میکرومتر و ورنیه می باشد را تا ضخامت یک قطعه را اندازه گیری می کند.

کاربردی ترین روش اولتراسونیک چیست؟

دو جزئی

منبع : olympus-ims.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *