thickness gauge چیست ؟

placeholder 960
نحوه کار با ضخامت سنج رنگ و پوشش
نحوه کارکرد دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش
تیر ۱۱, ۱۳۹۸
دستگاه کارشناسی رنگ خودرو
معرفی coating thickness gauge مدل FMC TG 12 FN
تیر ۱۶, ۱۳۹۸

thickness gauge چیست ؟

ضخامت سنج چیست

thickness gauge یک دستگاه برای انجام تست های اندازه گیری ضخامت بدون تخریب در شرایطی است که به سطح جسم دسترسی داریم.

انواع ضخامت سنج

۱- ضخامت سنج لیزری به صورت C Frame قرار میگیرد و با اشعه لیزر ضخامت جنس مورد نظر را اندازه گیری می نماید.
این مدل از دستگاه به صورت تک کاناله و چند کاناله ، ضخامت یک یا چند نقطه از قطعه را به صورت آنلاین اندازه گیری کرده و بر روی نمایشگر نشان می دهد.

۲-ضخامت سنج پرتویی یک مدل ضخامت سنج است،که در صنایع قطعه سازی خودرو ، کارخانجات تولید فولاد، صنایع پتروشیمی، کارخنجات سیمان کاربرد فروانی دارند.
از ضخامت سنج پرتویی در آزمون های غیر تخریبی و آنالیز ترکیبات استفاده می شود
بشترین موارد مصرف این مدل ضخامت سنج پرتویی در سنجش ضخامت قطعات فولادی و آلومینیوم، لاستیک، کاغذ ،قطعات پلاستیکی است.

۳- ضخامت سنج مغناطیسی یا coating thickness gauge این مدل عمدتا به ضخامت سنج رنگ و پوشش یا ضخامت سنج رنگ خودرو معروف است. بیشترین کاربرد این مدل در اندازه گیری پوشش بروی سطح می باشد،که پوشش آن به صورت مایع و پودر یا رنگ می باشد.

۴- ضخامت سنج جریان گردابی که در مقابل سایر مدل ها دارای کاربردهای عمومی تر است، که بیشتر جهت ضخامت سنجی پوشش های استفاده می شود که شامل پوشش پودری و مایع بر روی آلومینیوم و فولاد ضد زنگ غیرمغناطیسی است.

امروزه با پیشرفته شدن تجهزات اندازه گیری بسیاری از ضخامت سنج های تولید شده بر اساس ترکیبی از دو سیستم جریان القای مغناطیسی و جریان گردابی کار می کنند.
این پیشرفت این امکان را فراهم ساخته که سنجش در دامنه بیشتری را بدون تغییر در مدل ضخامت سنج داشته باشیم.
شکل قطعه ای که اندازه گیری می شود، ما را در انتخاب مدل دستگاه و نوع پراب به کار رفته محدود می کند. برای تمام قطعات با اندازه و شکلهای متفاوت نمی توان از یک مدل ضخامت سنج و پراب استفاده کرد.
برای سنجش ضخامت پوشش بر روی قطعه ها با شکل های پیچیده، پراب های مختلف و جداگانه ای عرضه می گردد که شامل موارد زیر می شود :
پراب سرخود
پراب جدا
پراب استاندارد
پراب مینیاتوری
پراب ۴۵ درجه
پراب ۹۰ درجه

۵- ضخامت سنج اولتراسونیک Ultrasonic thickness gauge
موارد استفاده ضخامت سنج اولتراسونیک در سنجش ضخامت فلزات ، سرامیک ، پلاستیک می باشد. ضخامت سنج های اولتراسونیک میتوانند ضخامت را از روی روکش و بدون برداشتن پوشش تشخیص دهند، از کاربردهای این مدل از ضخامت سنج های اولتراسونیک استفاده در صنایع کشتی سازی و تولید خطوط لوله است. روش سنتی اندازه گیری ضخامت اجسام استفاده ازکولیس است. برای استفاده از کولیس می بایست نمونه ها را برش داد،که این امر باعث تخریب نمونه می شود.امروزه بدون تخریب و با استفاده از سیستم اولتراسونیک میتوان به راحتی ضخامت همه اجسام را حتی اجسام با ابعاد بزرگ را اندازه گیری کرد.

thickness gauge چیست ؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با بخش فروش