ضخامت سنج رنگ لیزری

ضخامت سنج رنگ لیزری

ضخامت سنج رنگ لیزری، ابزاری دقیق برای اندازه گیری است که در طرح های مختلفی ساخته شده است. شرکتی بنام لیزر لاینردر آلمان، شرکتی شناخته شده و معروف در جهان است که در تولید ابزارهای دقیق و حرفه ای، فعالیت دارد. استفاده از ضخامت سنج برای تعیین دقیق ضخامت اجسام و ثبت آن، در حوزه های مختلف از جمله حوزه کنترل کیفیت، حائز اهمیت است. امروزه دستگاه های ضخامت­ سنج رنگ لیزری، با سیستم جدید لیزری، از 0 تا 2200 میکرون را میتوانند اندازه گیری کنند. این دستگاه­ ها دقتی بالای 1 میکرون دارند. صفحه برخی دستگاه های جدید، کاملا رنگی است و بصورت شارژی عمل میکنند.

دستگاه های ضخامت سنج رنگ لیزری، نرم افزارهای حرفه ای برای سیستم عامل های آیفون و اندروید را دارند. این نرم افزار را میتوانید از گوگل پلی و یا اپل استور تلفن همراهتان دانلود کنید. کار با این نرم افزارها خیلی آسان است و فهرست آنها کاملا فارسی هستند. از مزیت های این دستگاه میتوان به سرعت عمل بالا در عین حال داشتن دقت بالا اشاره کرد.

کاربرد ضخامت سنج لیزری

از دستگاه ضخامت سنج لیزری در صنعت نیز استفاده میشود. از این دستگاه برای ضخامت سنجی رنگ و گالوانیزه نیز میتوان کمک گرفت. این دستگاه در صنعت لاستیک، تولید ورق های فلزی، پلاستیک، کاغذ، شیشه، بازرسی کالا و ام دی اف از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از دیگر کاربردهای این دستگاه استفاده در کارشناسی رنگ خودرو نیز میتوان اشاره کرد؛ بدین گونه که هرگونه رنگ خوردگی در نقاط مختلف خودرو را تشخیص میدهد. تشخیص رنگ خودرو با استفاده از دستگاه ضخامت سنج رنگ این گونه است که، اگر اختلاف رنگ در قسمتی از بدنه 50 میکرون به بالا نسبت به سایر نقاط باشد، یعنی آن قسمت رنگ خوردگی دارد.

برخی ضخامت سنج ها دوکاره هستند. این ضخامت سنج ها بازه اندازه گیری وسیعی( تا 1800 میکرون ) برای اجسام آهنی و غیرآهنی دارند. این دستگاه ها سبک هستند و استفاده آسانی دارند. در تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو، ضخامت سنجی رنگ و پوشش بطور صنعتی کاربرد زیادی دارند.

نکات ضروری در خرید ضخامت سنج رنگ

  • در هنگام تهیه ضخامت سنج به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه موردنظر شما دارای حافظه داخلی مناسب برای ثبت مقادیر اندازه گیری شده باشد.
  • نکته مهم دیگر در رابطه با خرید ضخامت سنج ها، وجود درگاه کابل رابط جهت اتصال به کامپیوتر و انتقال اطلاعات بر روی دستگاه است.
  • کالیبراسیون آسان میتواند به شما در استفاده از این دستگاه کمک کند
  • از جمله نقاط قوت یک دستگاه ضخامت سنج لیزری، میتوان به داشتن صفحه رنگی بزرگ، قابلیت شارژ باطری و دقت اندازه گیری بالا اشاره داشت.
  • در هنگام خرید توجه داشته باشید که تمامی مواردی که به آن اشاره میکنیم، همراه دستگاه وجود داشته باشد: دستگاه اصلی، کیف حمل سامسونتی ( جهت جلوگیری از ضربه احتمالی و حمل آن با خیالی آسان )، فویل کالیبراسیون، و در دستگاه های دوکاره وجود موارد زیر لازم است: تست پلیت آهنی و تست پلیت آلومینیومی.

چرا باید از ضخامت سنج استفاده کرد؟

گفتیم اندازه گیری، تعیین و ثبت ضخامت اجسام اهمیت دارد. اگر هر عیب یا مشکلی در ضخامت پوشش یک قطعه وجود داشته باشد، میتواند باعث خوردگی، زنگ زدگی و نابودی آن قطعه شود. به همین دلیل است که باید از ضخامت سنج های دقیق برای اندازه گیری ضخامت فلز یا رنگ استفاده کرد.

نتیجه گیری

ضخامت سنج رنگ لیزری، ابزاری جدید و دقیق جهت اندازه گیری است که در صنعت های مختلف کاربرد فراوان دارد. این دستگاه در طرح های متنوعی در بازار وجود دارد که میتوانید با توجه به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید. برخی دستگاه ها دوکاره هستند که بازه اندازه گیری بسیار زیادی دارند. این دستگاه ها براحتی قابل استفاده هستند. در تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو، ضخامت سنجی رنگ و… کاربرد دارند.

امیدوارم این مقاله از فروشگاه اینترنتی رادان در انتخاب یک محصول خوب به شما کمک کرده باشد.

 

منبع : linshangtech.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *