تخمین قیمت خودرو و عوامل موثر بر قیمت ماشین کارکرده

تخمین قیمت خودرو، عوامل موثر بر قیمت خودرو کارکرده و دست دوم

تخمین قیمت خودرو: اگر خودرویی دارید که می خواهید بفروشید و نمی‌دانید چگونه آن را قیمت گذاری کنید و یا خواهان خرید خودروی کارکرده و دست دوم هستید و نمی‌دانید قیمت آن مناسب است یا نه و به دنبال تخمین قیمت خودرو کارکرده هستید، بهتر است این مقاله را در سایت خرید تجهیزات کارشناسی خودرو رادان کیوسی تا انتها دنبال کنید.

تخمین قیمت خودرو
تخمین قیمت خودرو

تخمین قیمت خودرو کارکرده؛ عوامل موثر بر قیمت خودرو دست دوم

به طور کلی میشود گفت که قیمت خودرو کارکرده و دست دوم تابعی است از قیمت خودرو صفر در همان بازه زمانی و با افزایش و کاهش قیمت خودروی صفر، قیمت خودرو کارکرده  ودست دوم نیز بالا و پایین می‌رود. اما عوامل متعددی هم بر روی تخمین قیمت خودرو کارکرده تاثیرگذارند. این عامل می‌تواند یک قطعه تعویض شده فنی باشد، یک بخش تعمیر شده خودرو یا فقط یک خط ظریف بر روی بدنه خودرو باشد.

1-کارکرد خودرو؛ یکی از مهمترین معیار ها در تخمین قیمت ماشین کارکرده

میزان کارکرد هر خودرو تقریبا مهم ترین عامل و معیار در تخمین قیمت خودرو کارکرده است. همچنین باید دقت داشت که تاثیر معیار کارکرد بر روی قیمت خودرو تابع عوامل دیگری مانند قیمت پایه خودرو، سن خودرو، و نوع خودرو است. بطور مثال اگر یک  یک خودرو که ظاهر و بدنه ای بسیار تمیز و سالم دارد کمتر از 1000 کیلومتر کار کرده باشد قیمت آن حداکثر 4 درصد کاهش می یابد و اگر کارکرد آن خودرو بالای 1000 باشد تا 8 درصد قیمت تخمینی خودرو هم افت خواهد داشت. کارکرد استاندارد یک خودرو در هر سال از عمر خودرو حدود 20 تا 25 هزار کیلومتر می باشد. و بنابر این هرچقدر میزان کارکرد سالانه خودرویی بالای این میزان باشد قیمت آن نیز به مراتب پایینتر و کمتر خواهد بود.

سلامتی فنی خودرو و سن و طول عمر آن

2-سن و طول عمر مفید خودرو پر اهمیت است

خودرو ها هرکدام طول عمر متفاوتی دارند و بعد از آن طول عمر استاندارد به اصطلاح “به خرج می افتند” و هزینه استهلاک آن ها بیشتر از سوددهی شان خواد بود. این عمر مفید و استاندارد برای هر خودرویی می تواند متفاوت باشد، دقت داشته باشید که هنگام خرید یک خودرو عمر مفید آن به اتمام نرسیده باشد و در شرایط مناسبی باشد. خرید و فروش خودروی کارکره و دست دوم زمانی می تواند یک کار منطقی و عاقلانه باشد که به الزامات آن توجه کنیم. از مهمترین این الزامات همان توجه به عمر مفید خودرو می باشد.

تولید کارخانه ای خودرو

3- بررسی مدل خودرو را هرگز فراموش نکنید؛ تاثیر بالای مدل خودرو بر تخمین قیمت خودرو

راجع به موضوع مدل خودرو هم معیار‌های مهمی وجود دارد که شما را می توانند در تخمین قیمت خودرو بهتر به نتیجه مطلوبی برسانند. به طور مثال اگر یک از سال از مدل خودرو گذشته باشد تقریبا ۱۲ درصد از قیمت آن کم می شود، اگر دو سال تقریباً ۱۸ درصد، اگر سه سال تقریبا ۲۳ درصد، اگر چهار سال تقریبا ۲۷ درصد و اگر پنج سال حدوداً ۳۰ درصد از قیمت خودرو کاسته می شود.

بیمه خودرو
بیمه خودرو

4- بررسی مهلت اعتبار بیمه خودرو و تخفیف های بیمه ای

دقت داشته باشید که عده ای از فروشندگان خودرو دقت دارند که زمانی که مهلت بیمه خودرو رو به اتمام است اقدام به فروش کنند. پس شما هم باید به این موضوع مهم توجه خاصی داشته باشید. بطور مثال اگر ماشین بیمه نداشته باشد بین 400 تا 800 هزار تومن از قیمت آن کم می شود. در حالی که خودرو هایی که تخفیف بیمه آنها نیز به مالک جدید انتقال یابند به قیمت تخمینی خودرو بالاتری نیز تخمین زده می شوند و به فروش می رسند.

رنگ زدگی خودرو - بتونه کاری بدنه خودرو

5-تاثیر رنگ شدگی خودرو، روی تخمین قیمت خودرو

رنگ شدگی خودرو نشان از تصادفی بودن آن و یا حداقل برخود آن با اشیا دارد. در بازار خرید و فروش خودرو معمولا هر رنگ شدگی بدنه اتومبیل، قیمت تخمینی خودرو آن‌ را ۳ تا ۶ درصد کاهش می دهد. البته اثر رنگ‌شدگی خودرو بر روی تخمین قیمت آن متفاوت است و معمولا در کناره‌ها کمتر اهمیت دارد تا روی کاپوت و به طور کلی جلوی خودرو که اهمیت بالاتری دارند.

بهترین ضخامت سنج رنگ خودرو
ضخامت سنجی رنگ خودرو

برای مشخص کردن رنگ شدگی خودرو معمولا از آزمونی به نام تست ضخامت رنگ بدنه خودرو استفاده می کنند. بدنه خودرو پس از هر زدگی یا خوردگی رنگ، مجدد رنگ می شود، بنابر این بصورتی غیر عادی ضخامت رنگ اطراف آن ناحیه افزایش پیدا می کند و در واقع لایه رنگ جدید روی لایه رنگ قبلی می نشیند و باعث افزایش ضخامت رنگ آن ناحیه میشود. در کارشناسی خودرو با تست ضخامت رنگ خودرو و به توسط دستگاه های ضخامت سنج رنگ، نواحی مجدد رنگ شده و آسیب دیده مشخص خواهند شد. شما می توانید برای دیدن دستگاه های ضخامت سنج موجود در فروشگاه سایت رادان کیوسی به این لینک مراجعه داشته باشید. همچینین میتوانید برای اطلاع از ضخامت استاندارد رنگ بدنه خودرو مقاله “استاندارد های ضخامت رنگ خودرو” را مطالعه نمایید.

مشکل فنی خودرو - دود اگزوز
روغن سوزی و مشکلات فنی خودرو

6- وضع فنی خودرو بسیار اهمیت دارد

ایراد و مشکلات فنی خودرو از جمله دود کردن و روغن سوزی، ایراد در ترمزگیری و بسیاری از فاکتور های دیگر باعث افت در قیمت تخمینی خودرو می شود. جهت محاسبه هزینه های این نقایص فنی خودرو و برای کسر آن ها از قیمت خودرو، باز می‌توانید از مشاوره کارشناسان خودرو که از دستمزد تعمیر و قیمت قطعات خودرو نیز اطلاع کافی دارند، استفاده کنید.

تصادف خودرو
تصادف خودرو

7- تصادف سنگین خودرو

به طور کلی ممکن است یک تصادف کوچک تاثیر زیادی بر تخمین قیمت خودرو نداشته باشد اما اگر تصادفی باشد که باعث لطمه خوردن به شاسی، ستون یا سقف ماشین شده باشد، قیمت آن ماشین را میتواند بسیار پایین بیاورد. بطور مثال اگر سقف ماشینی رنگ شده باشد نشان از تصادف سنگین آن خودرو دارد که قیمت آن ماشین را بسیار پایین می آورد.

آپشن و تجهیزات جانبی خودرو
آپشن های خودرو

8-به آپشن ها و تجهیزات جانبی نیز باید دقت داشت

در خودرو های گران قیمتی که آپشن های زیادی دارند کن بودن هر یک از آپشن ها باعث افت قیمت می شود. دقت داشته باشید که آپشنی که خارج از کارخانه بر روی ماشین نصب شده باشد قیمت خودرو را افزایش نمی دهد. تنها آپشن های کارخانه ای که اصلی و فابریک کارخانه هستند دارای ارزش هستند. نقض در کارکرد آپشن ها و تجهیزات جانبی خودرو نیز در تخمین قیمت خودرو کارکرده تاثیر گذار می باشد. البته با این حال امکانات اضافی و جانبی که فروشنده بر روی خودرو نصب کرده است نیز مد نظر طرفین قرار می گیرد.

تمیزی داخل خودرو
تمیزی فضای داخلی خودرو

9- وضعیت داخلی خودرو و تمیزی ماشین نیز تاثیرگذار است

یکی دیگر از عوامل موثر در تخمین قیمت خودرو نیز تمیز بودن وضع داخلی خودرو می باشد. کهنه شدن و پارگی روکش صندلی‌ها، خراب بودن دکمه‌های شیشه برقی، پوسیدگی کف‌پوش، بوی نامطبوع و هر گونه آسیب در داخل خودرو در افت قیمت آن موثر خواهد بود. به این مورد توجه داشته باشید که تمیزی داخلی خودرو علاوه بر تاثیر معمول خود تاثیر بزرگی در پسندیده شدن خودرو توسط خریدار نیز دارد پس به این مورد توجه لازم را داشته باشید و در هنگام فروش ماشین سعی کنید ماشین را با وضعیت داخلی تمیز و مرتب به بنگاه معاملاتی یا نزد خریدار ببرید.

قطعات یدکی خودرو
قطعات یدکی خودرو

10- قطعات یدکی خودرو؛ تاثیر قطعات یدکی بر تخمین قیمت ماشین دست دوم

وفور و آسانی دسترسی قطعات یدکی و لوازم جانبی خودروی دست دوم، یکی دیگر از عوامل مهم در قیمت گذاری است. برای خودرو‌های دست دوم از آنجا که احتمال نیاز به تعمیر آن بالاتر است، دسترسی آسان به قطعات، امتیازی مهم محسوب می‌شود. همچنین قطعات یدکی حال حاضر خودرو نیز که بر روی آن به فروش میرسد میتوانید موثر در قیمت نهایی ماشین باشد. بنابر این دقت داشته باشید که فروشنده قطعات یدکی خودرو را هنگام خرید بطور کامل به شما تحویل دهد.

فضای داخلی خودرو

جمع بندی

ما در این مقاله در سایت خرید تجهیزات کارشناسی خودرو رادان کیوسی تلاش بر این داشتیم که تا آنجایی که میتوانیم به شما در تخمین خودرو خود کمک کرده و اطلاعات بروزی را ارائه نموده باشیم. همانگونه که متوجه شدیم عوامل مختلفی در تخمین‌ قیمت‌ خودرو و ماشین موثر می باشند که تعدادی از عوامل پر اهمیت تر آن را در این مقاله برای شما بازگو کردیم. امیدواریم این مقاله به تصمیم شما برای خرید یا فروش خودرو، تخمین و محاسبه قیمت خودرو و ماشین کمک شایانی کرده باشد.

سوالات متداول

تخمین قیمت خودرو به چه عامل مهمی بستگی دارد؟

کارکرد خودرو؛ یکی از مهمترین معیار ها در تخمین قیمت ماشین کارکرده می باشد.

آیا وضعیت داخلی خودرو و تمیزی ماشین در تخمین قیمت ماشین تاثیر گذاز است؟

به این مورد توجه داشته باشید که تمیزی داخلی خودرو علاوه بر تاثیر معمول خود تاثیر بزرگی در پسندیده شدن خودرو توسط خریدار نیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *