ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی

ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی؛ ابزاری کاربردی در حرفه های مختلف

ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی، ضخامت سنجی با صفحه رنگی و منوی فارسی است که دقت 0.1 میکرون روی آهن و آلومینیوم دارد. این دستگاه دوکاره برای آهن و غیرآهن تعبیه شده است. دستگاه ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی ساخت کشور آلمان است که حافظه 80 عددی دارد. بازه اندازه گیری این دستگاه از 0 تا 1250 میکرون است. لازم به دکر است که وزن این دستگاه حدود 68 گرم است. با ما در این مقاله از سایت رادان کیوسی همراه باشید تا شما را برای خرید این ضخامت سنج راهنمایی کنیم.

ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی
ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی چیست؟

ضخامت سنج رنگ چیست؟

ضخامت سنج رنگ، یک ابزار دقیق برای اندازه گیری است. این ابزار در مدل های متفاوتی در بازار موجود است که شما با توجه به نیازتان میتوانید از انواع آن استفاده کنید. شرکت لیزر لاینر، شرکتی معروف در آلمان است که بطور حرفه ای ضخامت سنج تولید میکند. امروزه ضخامت سنج های مغناطیسی جای خود را به ضخامت سنج های لیزری داده اند. این دستگاه ها از 0 تا 2200 میکرون را میتوانند اندازه گیری کنند. دقت این دستگاه ها بالای یک میکرون است. استفاده از ضخامت سنج های رنگ الکترو جرمنی بسیار آسان است؛ زیرا منوی کاملا فارسی و وزن سبکی دارد.

بیشتر بخوانید: نحوه کارکرد دستگاه ضخامت سنج رنگ و پوشش

کاربرد ضخامت سنج رنگ

از ضخامت سنج رنگ، در صنایع مختلف استفاده میشود. از این ضخامت سنج در صنعت لاستیک، پلاستیک، کاغذ، شیشه، ام دی اف، بازرسی کالا و تولید ورق های فلزی مورد استفاده قرار میگیرد.

در کارشناسی رنگ خودرو نیز از دستگاه ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی استفاده میکنند. در تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو، ضخامت سنج رنگ بدین گونه عمل میکند که اگر اختلاف رنگ در قسمتی از بدنه 50 میکرون به بالا باشد ( به نسبت سایر نقاط ) نشان دهنده ی رنگ خوردگی آن قسمت است.

ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی

کاربرد ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی

این دستگاه در:

 • صنایع فلزی
 • کارشناسی رنگ اتومبیل
 • تست رنگ بدنه خودرو
 • تست آنادایز
 • تست کرم
 • تست پوشش سخت
 • تست پوشش کویت
 • تست رنگ تابلو برق
 • تشخیص رنگ شدگی
 • ضخامت سنج رنگ
 • تشخیص رنگ گالوانیزه
 • و …

ضخامت سنج پوشش چیست؟

برای اندازه گیری ضخامت لایه خشک از ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی (که به آن رنگ سنج نیز گفته می شود) استفاده می شود. ضخامت لایه خشک به دلیل تأثیر آن بر فرآیند پوشش، کیفیت و هزینه، احتمالاً مهم ترین اندازه گیری در صنعت پوشش است. اندازه گیری ضخامت لایه خشک را می توان برای ارزیابی عمر مورد انتظار پوشش، ظاهر و عملکرد محصول و اطمینان از انطباق با مجموعه ای از استانداردهای بین المللی استفاده کرد.

ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی
ضخامت سنج الکترو جرمنی

چگونه ضخامت لایه خشک را اندازه گیری کنیم؟

ضخامت لایه خشک (DFT) را می توان با استفاده از دو روش اندازه گیری کرد: اندازه گیری ضخامت مخرب، که در آن پوشش با استفاده از یک کاتر بر روی بستر بریده می شود. و اندازه‌گیری ضخامت پوشش غیر مخرب، با استفاده از تکنیک‌هایی که به پوشش یا زیرلایه آسیب نمی‌رسانند، مانند روش‌های اندازه‌گیری ضخامت جریان گردابی، مغناطیسی، القای مغناطیسی.

اندازه گیری ضخامت پوشش غیر مخرب را می توان بر روی سطوح فولادی مغناطیسی یا سطوح فلزی غیر مغناطیسی مانند فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم انجام داد. ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی برای اندازه گیری ضخامت پوشش روی لایه های فلزی ایده آل هستند. القای الکترومغناطیسی برای پوشش‌های غیر مغناطیسی روی زیرلایه‌های آهنی مانند فولاد استفاده می‌شود، در حالی که اصل جریان گردابی برای پوشش‌های غیر رسانا روی زیرلایه‌های فلزات غیرآهنی استفاده می‌شود.

ضرورت استفاده از ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی

از این دستگاه برای اندازه گیری و تعیین ضخامت رنگ استفاده میشود. برای مشخص کردن هر عیب و مشکلی مثل خوردگی، زنگ زدگی که میتواند یک قطعه را نابود کند، باید از ضخامت سنج رنگ یا هر ضخامت سنج رنگ دقیق دیگری استفاده کرد.

تجهیزات جانبی

معمولا برای هر دستگاه تجهیزات جانبی زیر وجود دارد: یک عدد پراب آهنی و غیرآهنی – تست بلوک های کالیبراسیون – فویل های کالیبراسیون – باطری – کیف حمل – دفترچه راهنما – گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش

ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی

به نقل از helmut-fischer:

به همان اندازه که خود پوشش مهم است، آزمایش ضخامت مستقیم در طول ساخت محصولات است. و این با استفاده از ضخامت سنج پوشش قابل حمل امکان پذیر است. به این ترتیب می توان مقرون به صرفه بودن و عملکرد صحیح را تضمین کرد. به عنوان مثال، اگر لایه طلا به طور سخاوتمندانه روی تخته های مدار چاپی اعمال شود، هزینه مواد به طور بی حد و حصر افزایش می یابد. اگر لایه خیلی نازک باشد، خرابی محصول قریب الوقوع است. با این حال، نه تنها در طول تولید، بلکه در طول کل چرخه زندگی کشتی‌ها، هواپیماها و موارد دیگر، سایر اجزای حیاتی ایمنی باید به طور مداوم با استفاده از ضخامت سنج پوشش بررسی شوند. به این ترتیب، وضوح ارائه می شود که پوشش و جزء همچنان الزامات را برآورده می کنند.

کلام آخر

ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی، یک ابزار دقیق جهت اندازه گیری است. این دستگاه براحتی قابل استفاده هستند. این دستگاه در تشخیص رنگ شدگی بدنه خودرو، ضخامت سنجی رنگ و… کاربرد دارند. بازه اندازه گیری این دستگاه از 0 تا 1250 میکرون است. با خرید این ضخامت سنج از فروشگاه رادان کیوسی خیالتان بابت قیمت مناسب و ضمانت نامه راحت است. امیدوارم خواندن این مقاله از  رادان کیوسی به شما جهت خرید ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی کمک کرده باشد.

سوالات متدوال

دستگاه ضخامت سنج رنگ الکترو جرمنی چیست؟

ضخامت سنجی با صفحه رنگی و منوی فارسی است که دقت 0.1 میکرون روی آهن و آلومینیوم دارد. این دستگاه دوکاره برای آهن و غیرآهن تعبیه شده است.

کاربرد ضخامت سنج رنگ چیست؟

از ضخامت سنج رنگ، در صنایع مختلف استفاده میشود. از این ضخامت سنج در صنعت لاستیک، پلاستیک، کاغذ، شیشه، ام دی اف، بازرسی کالا و تولید ورق های فلزی مورد استفاده قرار میگیرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *