چطور فقط با نگاه کردن متوجه رنگ شدگی ماشین شویم؟

تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم و بدون دستگاه

تشخیص رنگ شدگی خودرو با چشم و بدون دستگاه: امروزه یکی از شناخته شده ترین معیار هایی که در خرید ماشین دست دوم بسیار مهم است و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، تشخیص رنگ خودروست. معمولا وقتی اتفاقی برای ماشین می افتد آن را رنگ می کند تا شبیه به روز اول شود. ولی در بسیاری از کشور ها، تصادف ماشین و رنگ شدن آن از قیمت آن کم می کند و بسیاری از افراد قبل از خرید ماشین نیاز دارند تا از عدم رنگ شدگی خودرو مورد نظر مطمئن شوند. در ادامه این مطلب در وب سایت رادان، قصد داریم تا شما را با یکی از راحت ترین روش های تشخیص رنگ ماشین آشنا کنیم.

 

تشخیص رنگ ماشین و دلیل انجام آن

افراد در کشور های زیادی از جهان، هنگام خرید یک ماشین دست دوم و کار کرده، رنگ ماشین را چک می کنند. کارشناسی رنگ شدگی خودرو یکی از کار هاییست که افراد قبل از خرید انجام می دهند. اگر یک خودرو رنگ شده باشد، این یعنی که ماشین قبلا تصادف کرده است و با تعمیر کردن و درست کردن رنگ آن درستش کرده اند.بهتر است برای انجام این کار و تست رنگ ماشین، از دستگاه ها تشخیص رنگ خودرو استفاده کنید ولی برخی از راه ها وجود دارد که می توانید به واسطه آنها شما می توانید خودتان، رایگان یا با هزینه کمی تست رنگ خودرو را انجام دهید. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره خواهیم کرد.

 

روش های آسان و ساده تشخیص رنگ خودرو؛ بدون نیاز به دستگاه های سخت و پیچیده!

قصد داریم در ادامه با چند روش بسیار ساده و کم هزینه آشنا شویم که مجبور نشویم برای تشخیص رنگ شدگی ساده اتومبیل، به تعمیرگاه برویم، تعدادی از ان روش ها عبارت اند از:

1: تشخیص رنگ خودرو با آهنربا

این روش یکی از روش های کم هزینه تشخیص رنگ خودروست. در این روش شما یک آهنربا ضعیف یا یک آهنربای مخصوص تشخیص رنگ اتومبیل را تهیه می کنید و به بدنه می چسبانید. سپس آن را به آرامی به سمت بیرون کشیده، و اگر از آهنربا مخصوص استفاده می کنید به عدد آن دقت می کنید تا زمانی که آهنربا جدا شود. اینکار را چند بار انجام دهید. هر لایه رنگ باعث کمتر شدن قدرت مغناطیسی بدنه وسیله نقلیه شما می شود و هر چه ضخامت بالا تر باشد، آهنربا کمتر به بدنه می چسبد. به طور خلاصه اگر آهنربا به راحتی از ماشین جدا می شود، این یعنی که ماشین رنگ دارد و هر چه مقدار زمان جدا شدن آن بیشتر طول بکشد، احتمال وجود رنگ کمتر می شود. شما می توانید این روش را به طور کامل در مقاله کارشناسی رنگ ماشین با آهنربا مطالعه کنید و یاد بگیرید.

تشخیص رنگ شدگی خودرو با آهنربا
تشخیص رنگ شدگی خودرو با آهنربا

2: تشخیص رنگ خودرو با دست کشیدن روی بدنه

برای اینکه بتوانید با این روش تشخیص دهید که یک ماشین رنگ شده یا نه، شما باید خیلی حرفه ای باشید، اما ما در اینجا تئوری آن چیزی که باید بدانید را به شما می گوییم؛ شما باید خیلی آرام دست خود را روی بدنه ماشین بکشید و با نوک انگشتان خود بدنه را لمس کنید. اگر متوجه برآمدگی ها، ناهمواری ها یا تفاوت بین سطح های مختلف بدنه شدید و احساس کردید که بخشی از بدنه صاف است و بخش دیگر زبر؛ این نشان دهنده این است که ماشین تصادف داشته و رنگ شده است. زیرا خودرو که از شرکت سازنده بیرون می آید، در وافع پس از تولید، بدنه بسیار نرم و صافی دارد. وثتی هم که ماشین تصادف می کند و فردی آن را تعمیر و رنگ می کند، بخش زیادی از تعمیر را با سنباده انجام می دهد که باعث زبری بدنه می شود.

 

3: بررسی لبه های کاپوت صندوق و در ها

این راه یکی از مطمئن ترین راه های تشخیص رنگ شدگی اتومبیل بدون نیاز به دستگاه است. شما باید به درب ها، کاپوت جلوی ماشین و صندوق عقب دقت کنید. درب های فابریک کارخانه ای دارای مومی خاص هستند و معمولا پس از تعمیرات یا تعویض آن پس از تصادفات، این موم دیگر کار گذاشته نمی شود و شما می توانید از این روش به راحتی تشخیص دهید که آیا یک ماشین رنگ دارد یا نه؟ چک کردن کاپوت نیز می تواند خیلی به شما در این زمینه کمک کند. کاپوت ماشین یا صندوق عقب آن، یکی از بخش های مهم ماشین هستند که بیشتر در تصادف ها آسیب می بینند و معمولا این بخش و و سپر ها هستند که رنگ می شوند. شما می توانید با دقت به کاپوت و صندوق عقب و بدنه ماشین این موضوع که آیا ماشین رنگ دارد یا نه را متوجه شوید.

 

4: بررسی رنگ خودرو با استفاده از چراغ قوه

یکی دیگر از این روش ها، استفاده از چراغ قوه است. شما باید چراغ را در زاویه 160 درجه ای نسبت به بدنه ماشین قرار دهید. ممکن است در برخی نقاط بدنه، رنگ یک دفعه کدر و مات شود و نور را بازتاب نکند. اتومبیل ها معمولا به صورت متالیک تولید و عرضه می شوند. این راه نیز یکی دیگر از راه های تشخیص است. معمولا اگر دقت کرده باشید، کارخانه های مختلف بر طبق استاندارد های خاصی، همه ماشین های خود را با رنگ متالیک و به عبارتی براق تولید می کنند و رنگ هایی که برای از بین بردن آثار تصادف روی ماشی استفاده می شود، رنگ مات است. شما میتوانید با چراغ قوه و دقت کردن به این موضوع از رنگ شدگی ماشین مطلع شوید.

 

5: بررسی گلگیر

بررسی گلگیر و پیچ های گلگیر نیز یکی دیگر از راه هاست. در طول سال مقدار زیادی گلگیر برای تعویض، بتونه کاری یا رنگ شدگی فروخته می شوند. شما می توانید با دقت به گلگیر و پیچ های گلگیر و این نکته که پیچ ها نباید آچار خورده باشند. در واقع گلگیر نیز یکی از بخش هایی است که در تصادف ها بیشترین ضربه را می بیند و شما میتوانید با بررسی کردن گلگیر نیز پی ببرید که یک ماشین رنگ شده یا نه؟

تشخیص رنگ شدگی خودرو با بررسی گلگیر
تشخیص رنگ شدگی خودرو با بررسی گلگیر

6: بررسی رنگ، در جاهایی که نباید رنگی باشد

گاهی اوقات در رنگ کردن کردن ماشین افراد در جاهایی که نباید رنگی شود، به اشتباه رنگ می ریزند و متوجه آن نیز نمی شوند، شما می توانید با چک کردن این بخش ها مانند زوار دور ماشین و بر روی در که اگر رنگی شده بود به این معناست که این خودرو در گذشته رنگ شده است. بسیاری از رنگ کار ها برای اینکه کار را سریع تر تحویل دهند، به سرعت و بدون دقت کار را انجام می دهند و شما می توانید از رنگ شده بودن برخی از جاهایی که نباید رنگی باشند، متوجه رنگ شدگی شوید.

 

7: بررسی پیچ های لبه زیرین دستگیره ها

دستگیره ها نیز معمولا سرنخ خوبی به ما می دهند که بخش مهمی از این روش نیز پیچ های دستگیره هستند که ممکن است در روند رنگ شدگی، رنگی یا کدر شده باشند. همچنین خود دستگیره نیز از بخش هایی است که نباید رنگ شده باشد.

 

8: بررسی سیم هایی که از درب ها و گلگیر می گذرد

رنگی شدن این سیم ها نیز در عملیات رنگ کردن یک ماشین، یک اتفاق اجتناب ناپذیر است و اگه شما روی این سیم ها لکه هایی از رنگه پیدا کردید، این به شما خبر می دهد که ماشین در گذشته رنگ شده است. پس اگر به دنبال یک راه مطمئن برای متوجه شدن رنگ شدگی ماشین از روی علائم خاص هستید، این نشانه می تواند محکم ترین نشانه برای شما باشد.

 

چرا بهتر است از دستگاه ها استفاده کنیم؟

یک سوال که در ذهن مشتریان ما ایجاد می شود این است که بهتر است با همین روش های ساده پیش برویم یا دستگاه مخصوص این کار را خریداری کنیم. قطعا تشخیص شما با استفاده از یک دستگاه شناسایی رنگ شدگی اتومبیل، دقیق تر از روش های بالا خواهد بود و اگر شما یک تعمیرکار یا یک فروشنده هستی و کار تشخیص رنگ نیز یکی از وظایف شما برای سود کردن در کارتان است، حتما به یکی از انواع این دستگاه ها نیار خواهید داشت و بهتر است که یکی از آنها را خریداری کنید.

تشخیص رنگ خودرو با دستگاه
تشخیص رنگ خودرو با دستگاه

انواع دستگاه های تشخیص رنگ شدگی خودرو

برای تشخیص رنگ شدگی ماشین،  به صورت کلی 3 نوع دستگاه وجود دارد.

1- دستگاه های ساده

اولین نوع ضخامت سنج ها یا دستگاه های تشخیص رنگ شدگی، ضخامت سنج های ساده هستند که یکی از آنها الکومتر ها هستند و از آنها در تشخیص ضحامت رنگ تر ماشین استفاده می شود. برای اینکار الکومتر یا ضخامت سنج ساده را در رنگ مایع فرو می کنیم تا به بدنه ماشین برسد و سپس می توان ضخامت رنگ ماشین را از آخرین قسمتی که رنگی شده بود؛ تشخیص داد.

 

2- ضخامت سنج های الکترومغناطیس

در دومین نوع از دستگاه های تشخیص رنگ، تشخیص از روش الکترومغناطیس، یک موج به داخل زمین ارسال میشود و بر اثر برخورد با زمین یک موج یا میدان مغناطیسی ایجاد میشود، با اندازه گیری میدان مغناطیسی میتوان به تشخیص عمق پر برد! به این روش در نشخیص شخامت رنگ خودرو، روش گردابی نیز گفته می شود. این دستگاه ضخامت سنج رنگ خودرو، به نوعی کار می کند که باید آن رو روی بدنه ماشین بگذارید و دستگاه به صورت خودکار ضخامت رنگ را به شما نشان می دهد. برای اینکه بدانید چه عددی مناسب است و چه عددی خوب است باید به مقاله استاندارد رنگ خودرو مراجعه فرمایید.

 

3- دستگاه های التراسونیک

در این شیوه که ازمایش التراسونیک نام دارد، با استفاده از فرکانس هایی که فراتر از آستانه انسان است، استفاده میشود. در این روش دستگاه، با توجه به ارسال سیگنال نسبت به مسیر پیموده شده تا محل عیب میتواند عمق و ضخامت رنگ یا سطح را به خوبی تشخیص دهد.

دستگاه ضحامت سنچ رنگ خودرو
دستگاه ضحامت سنچ رنگ خودرو

امیدواریم که توانسته باشیم به واسطه این مقاله در وب سایت رادان به اطلاعات شما را درباره روش های شناسایی رنگ ماشین به صورت خودکفا، زیاد کرده باشیم. اگر هم راحتی کار را به هزینه آن ترجیح می دهید، می توانید انواع و اقسام دستگاه های تشخیص رنگ خودرو را در فروشگاه اینترنتی رادان خریداری کنید. شما می توانید محصول مورد نظر خودتون رو با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تهیه کرده و در وقت و هزینه زیادی صرفه جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *