تغییر رنگ خودرو چگونه است و چه شرایطی دارد؟

تغییر رنگ خودرو: رنگ های متداول در تولید و ساخت ماشین، رنگ های سفید، مشکی و خاکستری است؛ اکثر تولیدکنندگان اتومبیل، محصولات خود را به این رنگ ها تولید می کنند. حال ممکن است برخی افراد بخواهند متفاوت از دیگران انتخاب کنند و خودروی خود را به رنگ های دیگری در بیاورند. مجموعه رادان کیوسی قصد دارد در این مطلب چگونگی تغییر رنگ خودرو را برای شما بررسی کرده و مراحل مدارک مورد نیاز برای اقدام به این کار و نکاتی که باید قبل از انجام آن بدانید را توضیح دهد.

 

اقدامات و مدارک مورد نیاز برای تغییر رنگ خودرو:

تغییر رنگ خودرو قوانین و مراحلی دارد که باید بر طبق آن انجام شود. اگر قصد تغییر رنگ اتومبیل خود را دارید می بایست به این قوانین توجه داشته باشید. هرگونه بی توجهی به این مقررات و عدم دریافت مجوز، غیرقانونی بوده و جرم محسوب می شود؛ همچنین شما مجبور به پرداخت جریمه خواهید بود. مدارکی که می بایست به منظور اقدام به تغییر رنگ خودرو در دست داشته باشید شامل موارد زیر است:

 1. کارت خودرو،
 2. برگ سبز و سند مالکیت خودرو،
 3. گواهی عدم تخلف،
 4. کارت و مدارک بیمه شخص ثالث،
 5. مدارک مالک خودرو شامل: کارت ملی و شناسنامه،
 6. مدارک مربوط به محل سکونت مالک خودرو،
 7. رسید تسویه عوارض شهر داری.

شما می باییست به همراه این مدارک به مراکز تعویض پلاک رفته و مجوز لازم برای تغییر رنگ خودرو را دریافت کنید. پس از ارائه مدارک گفته شده، پلیس صحت سنجی اطلاعات را انجام داده و استعلام های مربوطه را می گیرد. در صورت عدم وجود مشکل مجوز صادر شده و می توانید اقدام به تغییر رنگ خودرو کنید. پس از آن می توانید به مراکز صافکاری و نقاشی خودرو مراجعه کرده و درخواست تغییر رنگ را اعلام کنید. متخصص مربوطه اقدام به تغییر رنگ ماشین کرده و بعد از آن بازرس برای بررسی رنگ خودرو، مراجعه می کند؛ رنگ خودرو می بایست با مشخصات درخواست شده مطابقت داشته باشد در غیر این صورت می بایست مجددا اقدام به تغییر رنگ کنید.

بعد از تایید شدن کامل رنگ ماشین، خودرو نیاز به کارت جدید دارد زیرا مشخصه رنگ آن تغییر کرده است. بنابراین می بایست کارت و برگه جدید، با اصلاحات لازم برای خودرو صادر شود.

تغییر رنگ خودرو

نکات مورد توجه برای تغییر رنگ خودرو:

 • رنگ های اختصاصی مانند: رنگ خودرو های تاکسی رانی، رنگ خودروی نیرو مسلح، رنگ سبز، فسفری، زرد، خاکی ارتشی و دیگر رنگ های خاص ممنوع است.
 • رنگ های نامتعارف و خاص ممنوع هستند؛ رنگ انتخابی باید از میان رنگ هایی باشد که خودرو ساز با آن رنگ، خودرو تولید کرده است.
 • زمان مورد نیاز برای اقدامات تغییر رنگ خودرو، حدود 3 الی 4 هفته می باشد.
 • در صورت عدم توجه به مقررات و طی نکردن مراحل قانونی تغییر رنگ اتومبیل، موظف به پرداخت جریمه می باشید و علاوه بر آن می بایست رنگ خودرو را حالت قبلی در بیاورید؛ در صورت عدم برگرداندن رنگ، خودروی شما توقیف خواهد شد.
 • مقدار جریمه ای که گفته شد، حدود یک چهارم – یک هشتم هزینه صرف شده برای تغییر رنگ خودرو می باشد.
 • در نظر داشته باشید رنگ شدن خودرو بر قیمت آن نیز تاثیر می گذارد؛ در مقاله تاثیر رنگ شدگی ماشین بر قیمت خودرو، درباره آن توضیح داده ایم.

سخن پایانی:

برخی افراد علاقه مند به این هستند که رنگ اتومبیل خود را بر خلاف رنگ های متدوال، تغییر دهند؛ چراکه کارخانه های خودرو سازی، اکثراً رنگ های معمول: سفید، مشکی، خاکستری و… را در تولید خودرو ها استفاده می کنند. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که می خواهید به تغییر رنگ خودروی خود اقدام کنید، باید بدانید این عملیات مراحل و اصولی دارد که باید قبل از انجام تغییر رنگ، با این مراحل آشنا باشید؛ ما در این مطلب از وبسایت رادان کیوسی قوانین و نکات مربوط به تغییر رنگ ماشین را برای شما توضیح دادیم و مدارک لازمی که باید در دست داشته باشید را نام بردیم.

منبع: https://justindetail.com/paint-refinement

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *