تشخیص رنگ روغن ترمز

رنگ روغن ترمز

تشخیص رنگ روغن ترمز : اگر اخیراً دلیلی برای نگاه کردن به زیر کاپوت خود داشته اید، احتمالاً متوجه تغییر در مخزن روغن ترمز خود شده اید. مخزن به اندازه کافی پر به نظر می رسد، اما مایع یک رنگ قهوه ای تیره غیر معمول است. کاملا مطمئن هستید که آخرین باری که نگاه کردید این رنگ نبود. آیا این طبیعی است یا نشانه مشکل ترمز است؟ سایت رادان کیوسی در این مقاله به طور کامل به آموزش تشخیص رنگ روغن ترمز می پردازد.

روغن ترمز چه رنگی باید باشد؟

روغن ترمز جدید، تیره نیست به طور کلی شفاف با رنگ کمی طلایی یا زرد است. با این حال، با استفاده از این مایع، به آرامی قهوه ای تیره تر می شود.

چرا روغن ترمز تیره می شود؟

هنگامی که روغن ترمز را در خودروی خود قرار می دهید، با آن رنگ روشن خالص شروع می شود. مانند بسیاری از روغن ها، روغن ترمز نیز با استفاده تغییر رنگ می دهد. به عنوان مثال، بسیاری از روغن های پخت و پز نیز اگر بیش از یک بار استفاده شوند، رنگ خود را عمیق تر می کنند. این تغییر رنگ اجتناب ناپذیر است و به طور کلی کاملا طبیعی است.

روغن ترمز از قسمت های مختلف سیستم ترمز خودرو شما عبور می کند. از آنجایی که مایع به طور مکرر استفاده می شود، ناخالصی ها را از نواحی عبور می کند. به عنوان مثال، با گذشت زمان، روغن ترمز شما به طور منظم با برخی یا همه موارد زیر تماس پیدا می کند:

  • کثیفی عمومی از قطعات سیستم ترمز.
  • رطوبتی که به سیستم مکیده می شود.
  • تکه های ریز لاستیک یا آلاینده هایی که از خطوط ترمز خارج می شوند.
  • هر یک از این مواد رنگ روغن ترمز را تیره می کند. به علاوه، سیال در حین کار گرم می شود. خود فرآیند گرم کردن نیز رنگ سیال را عمیق تر می کند.

آیا روغن ترمز قهوه ای مشکل ساز است؟

این روند تیره شدن معمولاً سالها طول می کشد. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه روغن ترمز تیره تر شود، پیرتر می شود. اگر مایع شما مانند روغن موتور تیره یا نزدیک به سیاه به نظر می رسد، این احتمال وجود دارد که بسیار قدیمی باشد و عمر مفید خود را به پایان برساند.

در حالی که روغن ترمز قهوه ای هنوز کار می کند، آن طور که باید موثر نیست، و مایع قدیمی تر ممکن است منجر به مشکلاتی شود. به عنوان مثال، ترمزهای شما ممکن است به طور کلی خوب کار کنند، اما ممکن است متوجه شوید که وقتی از آنها برای ترمز تند یا سریع استفاده می کنید، به طور معمول پاسخگو نیستند.

رطوبت در روغن ترمز

اگر روغن ترمز شما حاوی رطوبت بیش از حد باشد، این مایع بر نحوه گرم شدن مایع تأثیر می گذارد. آب سریعتر از روغن ترمز گرم می شود و رطوبت به بخار تبدیل می شود که هوا را در خطوط ترمز و همچنین مایع قرار می دهد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است پدال ترمز هنگام استفاده از آن نرم شود.

به علاوه، اگر مایع شما تیره شده است؛ زیرا توسط قسمت هایی از خطوط ترمز آلوده شده است، این می تواند نشانه ای از مشکل در خطوط باشد. اگر خطوط شما قدیمی هستند، ممکن است شروع به خراب شدن کنند و نیاز به تعویض داشته باشند. در صورت بروز نقص جدی، روغن ترمز ممکن است شروع به نشت کند. این سیستم ترمز شما را به خطر می اندازد.

هشدار‌های تشخیص رنگ روغن ترمز

اگر رنگ روغن ترمز شما قهوه ای تیره یا سیاه است، این را به عنوان یک علامت هشدار در نظر بگیرید. اگر به خاطر ندارید آخرین بار کی روغن ترمز خود را تعویض کرده اید یا اخیراً ماشین را دست دوم خریده اید و نمی دانید که مالک قبلی چه زمانی این کار را کرده است، اکنون زمان خوبی برای تعویض روغن است.

نتیجه گیری

امروزه تشخیص رنگ روغن ترمز امری تقریبا ضروری است؛ زیرا تعویض دیر هنگام روغن ترمزباعث می شود ضرر و خسارت های مالی بسیاری به خودرو شما وارد کند. این سبب شد تا رادان کیوسی در این مقاله به شما آموزش کارشناسی رنگ روغن ترمز را به طور کامل شرح دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *