کارشناسی آپشن های خودرو چگونه است؟

کارشناسی آپشن های خودرو و تشخیص چگونگی آنها، از نکات قابل توجه هنگام خرید خودروی کارکرده، وارداتی و یا نو می باشد که خوب است با آن آشنا باشید. آپشن های خودرو یک ویژگی مهم است که باید به آن دقت داشته باشید و آنرا بررسی کنید. بدیهی است که ارزش و یا قیمت خودرو، به آپشن های آن بستگی دارد. داشتن این امکانات به راحتی و استفاده شما نیز کمک می کند؛ این آپشن ها دسته بندی مختلفی داشته و به انواع گوناگونی تقسیم می شوند. در این مقاله از مجموعه رادان کیوسی به این دسته بندی ها می پردازیم و هر کدام را بررسی می کنیم. آموزش آپشن های خودرو از دیگر مواردی است که در این مطلب توضیح می دهیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

دسته بندی آپشن های خودرو:

در ابتدای موضوع کارشناسی آپشن های خودرو، می بایست با دسته بندی آنها آشنا شویم. این امکانات از لحاظ گوناگون، به دسته های مختلف تقسیم می شوند:

 • آپشن های ظاهری خودرو: امکاناتی که به زیبایی ظاهری خودرو کمک می کند مثل قطعات دست ساز.
 • آپشن های رفاهی خودرو: برخی تجهیزات که در آسایش و رفاه سرنشینان و راننده تاثیر دارد، جزو این دسته می باشد. مواردی مانند: یخچال، گرم کن صندلی، پشتی گردن صندلی، خوشبو کننده هوا و… .
 • آپشن های ایمنی خودرو: از سری امکاناتی که امنیت خودرو را افزایش می دهد و به کنترل خودرو توسط راننده کمک می کند، آپشن های ایمنی هستند.
 • آپشن های صوتی و تصویری: اضافه کردن تجهیزات صوتی و تصویری مثل تلویزیون، رسانه های مالتی مدیا یا دستگاه های پخش پیشرفته در این دسته بندی قرار می گیرند.
 • آپشن های کمکی راننده خودرو: سنسور ها، قطعات و تجهیزاتی که به راننده کمک می کنند تا رانندگی راحت تری داشته باشد و همچنین از تصادفات و مشکلات جلوگیری شود، در دسته آپشن های کمکی قرار دارند. با کارشناسی آپشن های خودرو می توانید به جزئیات بیشتر این امکانات مسلط شوید.

کارشناسی آپشن های خودرو

آشنایی با چند مورد از جدیدترین آپشن های خودرو:

 1. پشت سری فعال شونده:

این دستگاه هنگام برخورد با مانع و یا ضربات شدید، فعال شده و از آسیب و صدمات سنگین جلوگیری می کند.

 1. صندلی ماساژور:

ماساژور از آپشن های رفاهی محسوب می شود که در رانندگی های طولانی مدت با لرزش ویبره ای به کار می افتد و به بهبود گرفتگی های عضلانی راننده کمک می کند.

 1. آینه های جانبی برقی:

در ادامه مقاله کارشناسی آپشن های خودرو اضافه می کنیم که: آینه های جانبی در دید بهتر راننده برای نقاط کور تاثیر گذار هستند؛ آینه های جانبی برقی دارای آپشن های بیشتری هستند این امکانات شامل موتور تنظیم زوایا، فلشر LED، کلید چرخان کنترلی و … می باشد که به دید بهتر راننده کمک می کند.

 1. سقف متحرک:

این امکان دو نوع سانروف(sunroof) و پاناروما دارد؛ نوع پاناروما کل سطح سقف ماشین را در بر می گیرد و دید کاملی به آسمان دارد اما نوع سانروف فقط یک سوم سقف را شامل شده و به تهویه و دید آسمان کمک می کند.

 1. گرمکن غربیلک فرمان:

این آپشن غربیلک فرمان را گرم می کند و فایده آن این است که درهوای سرد باعث عدم احساس سرما توسط استارت ماشین می شود.

 1. محدود کننده سرعت:

این امکان از موارد کارشناسی آپشن های خودرو، برای کنترل میزان سرعت می باشد و باعث می شود که سرعت حرکت خودرو بیش از مقدار تعیین شده و مجاز نشود. همچنین این آپشن باعث جلوگیری از تصادفات و جریمه شدن می شود.

سخن پایانی

امروزه با تولید خودرو های جدید با فناوری های نوین، آپشن های خودرو افزایش یافته است. تسلط بر کارشناسی آپشن های خودرو باعث می شود که بتوانیم با این امکانات آشنایی داشته باشیم و بهتر از آنها استفاده کنیم. در این مقاله از سایت رادان کیوسی، به بررسی این آپشن ها پرداختیم؛ دسته بندی انواع امکانات و برخی از مثال های آنرا برای شما توضیح دادیم. امیدواریم این مباحث برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *