دستگاه های تست چسبندگی رنگ
انواع روشهای تست چسبندگی رنگ
اسفند ۴, ۱۳۹۷
بازرسی فنی و تستهای غیر مخرب
تجهیزات بازرسی فنی و تستهای غیر مخرب
اسفند ۴, ۱۳۹۷

انواع دستگاه های سختی سنج فلزات

انواع سختی سنج فلزات

به طور کلی دستگاه های سختی سنج ( Hardness Tester ) به دو دسته دستگاه رومیزی ( Stationary ) و دستگاه پرتابل ( Portable ) تقسیم بندی میشوند. سختی سنجی با دستگاه های رومیزی در حقیق یک روش مخرب است و نمونه  پس از تست دیگر قابل استفاده نمیباشد. روشهای برینل، راکول و ویکرز، روشهای مختلف سختی سنجی به روش مخرب میباشند.

دستگاه های سختی سنج پرتابل  ( Portable Hardness Tester ) بسته به روش اندازه گیری سختی به شکل زیر دسته بندی میشوند:

  • سختی سنجی بر اساس روش LEEB ( دستگاه سختی سنج Dynamic ) :

  • دستگاه سختی سنج پرتابل بر اساس روش اولتراسونیک ( UCI ) :

  • دستگاه سختی سنج پرتابل بر اساس روش اپتیک ( TIV  ) :

 

سختی سنجی بر اساس روش LEEB ( دستگاه سختی سنج پرتابل  Dynamic ) :

این روش در سال 1957 میلادی به وسیله شخصی بنام لیب اختراع شد و هدف آن تولید یک دستگاه سختی سنج پرتابل بود که با استفاده از آن بتوان از قطعاتی مثل قلتک ها که امکان نمونه برداری از آن وجود ندارد سختی سنجی کرد. در حقیقت این روش سختی سنجی یک روش غیر مخرب است و قطعه مورد تست میتواند پس از سختی سنجی به سرویس بازگردد.

اگر یک ساچمه به سمت یک قطعه پرتاب شود و یا بر روی آن سقوط کند سرعت بازگشت آن بستگی به سختی قطعه دارد. هر چقدر قطعه سخت تر باشد جذب انرژی آن کمتر و ساچمه با سرعت بیشتری باز میگردد. همین خاصیت معیار اندازه گیری سختی به روش لیب میباشد.

دستگاه سختی سنج پرتابل که بر اساس روش Leeb کار میکند را دستگاه سختی سنج نوع Dynamic گویند در روش Leeb یک پرتابگر ( Impact Device ) یک ساچمه (  Impact Body) را با سرعت مشخص به سمت قطعه پرتاب میکند. در مسیر حرکت ساچمه درون پرتابگر یک کویل وجود دارد که سرعت ساچمه را هنگام رفت و برگشت اندازه میگیرد. مقدار سختی Leeb از فرمول زیر محاسبه میشود:
HL= (V1/V2)*100

در سختی سنجی به روش لیب یک اثر خیلی کوچک بر روی قطعه باقی میماند که اندازه آن در حدی نیست که باعث خارج شدن قطعه از چرخه تولید و یا سرویس بشود و در کل یک روش تست غیر مخرب به حساب می آید.

بسته به جنس ، سایز ، شکل و جنس ساچمه ، پرتابگرها را نام گذاری میکنند که مدلهای متداول آن عبارتند از پرتابگر نوع D و C و G  و این پرتابگرها جزو لوازم جانبی یک دستگاه سختی سنج میباشن

 

 

 

 

از آنجا که در استانداردهای مختلف واحدهای سختی بکار برده شده  برینل، راکول و یا ویکرز میباشد، دستگاه های سختی سنج پرتابل عدد سختی محاسبه شده بر حسب لیب طبق جداولی که در حافظه دارند به واحد مورد نظر کاربر تبدیل میکنند و نمایش میدهند. عمل تبدیل و تغییر واحد یک خطا ایجاد میکند که طبق استاندارد ASTM قابل قبول میباشد.

دستگاه سختی سنج پرتابل بر اساس روش اولتراسونیک ( UCI ) :

در این دستگاه نفوذ کننده یا Indenter از جنس الماس و مشابه روش ویکرز است. تفاوت دراین است که محاسبه ابعاد اثر ایجاد شده بر روی نمونه با روش اپتیکی یا چشمی انجام نمیشود بلکه با استفاده از تکنولوژی اولتراسونیک محاسبه میگردد. به دلیل دقت بسیار بالای این روش میتوان از نیروهای خیلی کم استفاده کرد و در نتیجه اثر خیلی کوچکی بر روی قطعه ایجاد نمود و به طور کلی بازرسی و تست با دستگاه سختی سنج التراسونیک یک روش تست غیر مخرب میباشد

معروفترین و پیشرفته ترین دستگاه سختی سنج پرتابل به روش UCI دستگاه MIC10 و دستگاه MIC20 ساخت کمپانی Krautkramer سابق و یا GE Sensing فعلی میباشد.

دستگاه سختی سنج پرتابل بر اساس روش اپتیک ( TIV  ) :

این دستگاه توسط کمپانی Krautkramer اختراع شده است و دستگاه آن TIV نام دارد. اصول کار این روش مشابه روش ویکرز میباشد با این تفاوت که بجای استفاده از میکروسکوپ برای محاسبه ابعاد اثر ایجاد شده. اثر ایجاد شده توسط یک دوربین CCD که در درون نفوذ کننده Indenter قرار دارد بر روی صفحه تصویر دستگاه سختی سنج نمایش داده میشود و کاربر میتوان اثر را ببیند و ابعاد نیز نمایش داده میشود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با بخش فروش
WhatsApp chat