شما در این صفحه میباشید: تجهیزات بازرسی فنی (NDT)

تجهیزات بازرسی فنی و تست های غیر مخرب
 NDT Equipment

از خدمات شرکت رادان، تامین و آموزش تجهیزات بازرسی فنی و تست های غیر مخرب یاNDT Equipment میباشد. دستگاه های NDT یا همان Non Destructive Equipment تجهیزاتی هستند که بازرسی فنی قطعات تولیدی، تست جوش ، تست مواد، بازرسی تجهیزات و ... به صورت غیر مخرب را ممکن میسازند.  دستگاه های NDT بسته به نوع دستگاه و روش تست به چندین دسته تقسیم میشوند ...
تست، بازرسی و اندازه گیری تجهیزات صنعتی

 

عیب یاب های اولتراسونیک

Ultrasonic Flaw Detector

عیب یاب آلتراسونیک یکی از پرکاربردترین دستگاه های تست غیر مخرب میباشد و کاربرد آن در تشخیص عیب های جوش، تست لوله، تست مواد و قطعات تولید شده بوسیله نورد و آهنگری میباشد. با دستگاه عیب یاب التراسونیک میتوان ترک های زیر سطحی را تا عمق زیاد تشخیص داد و ...

ضخامت سنج های اولتراسونیک

Ultrasonic Thickness Gauge

ضخامت سنج اولتراسونیک از تجیهزات مربوط به تست غیر مخرب است که به منظور اندازه گیری ضخامت موادی که به یک سطح آن دسترسی داریم بکار میرود. ضخامت سنج التراسونیک قادر به اندازه گیری ضخامت های بین 0.08 الی 650 میلیمتر است، البته این بازه به جنس قطعه و ...

سختی سنج های پرتابل

Portable Hardness Tester

نیاز به تولید دستگاه سختی سنج پرتابل از آنجا شکل گرفت که سختی سنجی بسیاری از قطعات بزرگ مثل قلتکها که امکان نمونه برداری از آن وجود ندارد ، با دستگاه سختی سنج رومیزی میسر نمیباشد. بسته به روش سختی سنجی مدلهای مختلف سختی سنج پرتابل وجود دارد ...

دستگاه ها و تجهیزات تست و اندازه گیری صنعتی

تجهیزات بازرسی فنی و تست های غیر مخرب
Non Destructive Testing Equipment

 تجهیزات مربوط به بازرسی فنی و تجهیزات تست غیر مخرب جهت بررسی وجود عیوب در مواد و همچنین تست جوش بو تست مواد به روش غیر مخرب کاربرد دارند. به دلیل اینکه در آزمایش های مخرب قطعه مورد آزمایش پس از انجام تست از بین میرود ، امکان ارزیابی تمام قطعات تولیدی به این روش امکان پذیر نمیباشد و  جهت اطمینان از کیفیت تمامی قطعات بدون وارد شدن آسیب به آنها باید از روش های غیر مخرب (NDT) استفاده نمود.

روشهای بسیار متنوعی جهت انجام تست های غیر مخرب وجود دارد که بسته به شرایط کاری، قطعه مورد تست و ... باید روش مناسب برای بازرسی و تست انتخاب گردد.

روشهای مختلف تست های غیر مخرب NDT :

هر روش NDT بسته به روش و اصول کار آن دارای فواید و مزیتها و از طرفی محدودیتها و نواقص خاص خود میباشد. در نتیجه در تست مواد، برای تست هر قطعه باید با توجه به این موارد یکی از روش های تست غیر مخرب NDT انتخاب گردد.

بازرسی فنی و تست های غیر مخرب به روش اولتراسونیک Ultrasonic :

بازرسی فنی و تست مواد اولتراسونیک یا آلتروسونیک

 تعريف : در آزمایش فراصوتی یا اولتراسونیک از موج با فرکانس فراتر از آستانه شنوایی انسان استفاده میشود. در این دستگاه تست ، با انتشار موج آلتراسونیک به درون قطعه مورد تست و مشاهده و تحلیل موج برگشتی میتوان به وجود  عیب و عیوب در قطعه پی برد.

در دستگاه تست و عیب یابی به روش التراسونیک انرژی الکتریکی توسط وسیله ای به نام ترنسدیوسر (Transducer) یا پراب به انرژی صوتی یا همان موج التراسونیک تبدیل میشود. پراب (Probe) از یک ماده پیزوالکتریک ساخته شده است که قادر ا انرژی الکتریکی را به امواج صوتی یا اولتراسونیک تبدیل کند  و همچنین با برخورد موج آلتراسونیک به پراب ، انرژی الکتریکی ایجاد خواهد شد. 
 

کاربرد : روش هاي فراصوتي كاربرد بسيار گسترده اي در تعيين نقص هاي دروني مواد به روش غیر مخرب دارند ، با وجود اين از آنها مي توان براي تعيين ترك هاي زير سطحي نيز استفاده كرد. آزمون هاي فراصوتي ،‌افزون بر بازرسي  فنی قطعات تكميل شده ،‌براي بازرسي كنترل كيفيت مراحل مختلف توليد قطعاتي همچون قطعات نورد شده نيز به كار مي روند . معمولاٌ از اين روش ها براي بازرسي قطعات و مجموعه هاي در حين كار نيز استفاده مي شود .

از تجهیزات تست های غیر مخرب مبتنی بر امواج اولتراسونیک میتوان به دستگاه های عیب یاب اولتراسونیک و ضخامت سنج اولتراسونیک اشاره کرد. دستگاه عیب یاب اولتراسونیک جهت تشخیص عیوب زیر سطحی و داخلی مواد کاربرد دارد و دستگاه ضخامت سنج التراسونیک نیز جهت ضخامت سنجی مواد و پیدا کردن پیتهای ناشی از خوردگی در لوله ها کاربرد بسیار دارد.

اطلاعات تکمیلی در مورد اصول ضخامت سنج آلتراسونیک و یا عیب یاب های آلتراسونیک را در بخشهای مربوطه خواهید یافت.
 

بازرسی فنی و تست های غیر مخرب به روش جریان ادی کارنت Eddy current :

تست های غیر مخرب NDT

 تعريف : در اثر نزدیک شدن یک کویل با جریان متناوب به سطح فلز ، اثر القای الکترومغناطیسی باعث ایجاد جریان گردابی در قطعه میشود و در صورتی که کویل مطابق با یک استاندارد معین کالیبره شده باشد میتوان با این خصوصیت بسیاری از خواص و شرایط قطعه را بررسی نمود. 

کاربرد : روش ET یک روش NDT با قابلیتهای بسیار متنوع میباشد. با این روش امکان اندازه گیری ضخامت ورقهای نازک، هدایت الکتریکی، قابلیت نفوذ مغناطیسی ، اندازه گیری سختی، شرایط عملیات حرارتی قطعه تحت آزمایش و ... وجود دارد. در این روش همچنین امکان اندازه گیری ضخامت پوششهای غیر فلزی روی سطوح فلزی وجود دارد. همچنین به وسیله تست به روش جریان گردابی (Eddy Current) ناپیوستگی های زیر سطحی از قبیل ترک ، seam و Lap و ناخالصیها نیز قابل تشخیص میباشند.

این تجهیزات به دلیل سرعت بالا در خطوط تولید کارخانجات تولیدی بسیار کاربرد دارند.
بازرسی غیر مخرب Non destructive testing

بازرسی فنی و تست غیر مخرب به روش مایعات نافذ Penetrant Testing :

تست دستگاه تست و بازرسی

 تعريف : اساس روش آزمايش مایعات نافذ مبتني بر قابليت نفوذ بعضي از مايعات با استفاده از خاصيت موئينگي به داخل حفره ها و ترك هاي خيلي نازك استوار است و بنابراين براي آشكار سازي ترکهایی که به سطح كار رسیده اند ‌به كار مي رود،‌ اين مايعات كشش سطحي كم و قابليت تر كنندگي خوب نسبت به ماده آزمايش شونده دارند و قادرند روي سطح اين مواد قشر نازكي تشكيل دهند. در این روش بعد از تمیزکاری سطح ، مایع نافذ از ست اسپری PT را روی سطح اعمال میکنند و با اعمال زمان کافی dwell time مایع penetrant به دلیل خاصیت موئینگی خود به درون تمام ناپیوستگی ها سطح و ترکهای سطحی نفوذ مینماید. سپس باید مایع نافذ اضافی را پاک کرد  ماده آشکارساز developer را اعمال نمود. پس از گذشت مدتی ماده آشکار سازف مایع نافذ را از درون ناپیوستگی ها و ترکها بیرون میکشد و  قابل رویت میسازد.

کاربرد : آزمایش مایعات نافذ فقط قادر به نمایان ساختن عیوب سطحی میباشد.
امروزه ،‌ بازرسي با مواد نفوذ كننده رنگي ، روش صنعتي مهمي است و براي تعيين نقص هايي مانند ترك ،‌ جدا لايگي ،‌رويهم افتادگي و منطقه هاي تخلخل سطحي در بسياري قطعات به كار مي رود . اين روش تقريباٌ براي تست همه قطعات قابل استفاده است ، ‌اعم از اينكه قطعه بزرگ باشد يا كوچك ، شكل ساده داشته باشد يا پيچيده ؛ اين روش براي بازرسي فرآورده هاي ريختگي و كار شده فلزات آهني و غير آهني و همچنين آلياژ ها ، سراميك ها ،‌شيشه آلات و برخي قطعات پليمري به كار مي رود .

تجهیزات بازرسی فنی و تست NDT

بازرسی فنی و تست های غیر مخرب به روش ذرات مغناطیسی Magnetic Particle :

عیب یابی غیر مخرب ترک یابی

 تعريف :  تست و بازرسی مواد به روش ذرات مغناطیسی بر این اصل استوار است که اگر قطعه مورد آزمايش از جنس مغناطيس شونده باشد و از آن مغناطيس عبور داده شود . خطوط قواي مغناطيس در برخورد با ناپيوستگي ها (تقريباً) عمود بر جهت ميدان تغيير مسير مي دهند و ميدان نشت قويي را به وجود مي آورند . اين ميدان نشت در سطح و بالاي قطعه مغناطيده قرار دارد ، حال چنانچه ذرات ريز مواد مغناطيس شونده بصورت خشك يا معلق در مايع ير روي سطح قطعه پاشيده شود ، در محل وجود عيب ، تجمع نموده پل مغناطيسي كه به اين ترتيب تشكيل مي شود ، محل ، اندازه و شكل ناپيوستگي را تعيين مي كند.  

کاربرد :  كاربردهاي صنعتي اصلي بازرسي فنی NDTبه روش ذرات مغناطيسي عبارتند از : بازرسي فرآيندي ، بازرسي نهايي . بازرسي دريافتي ، تعميرات جزيي و كلي . هر چند بازرسي فرايندي ، نقصها درحين فرايند توليد بسيار سريع نمايان مي شوند . اما در بازرسي نهايي تضمين بيشتري براي بي نقص بودن قطعات وجود دارد . در حين بازرسي هم قطعات خريداري شده نيمه تمام و هم مواد اوليه براي تشخيص نقصهاي اوليه آزمون مي شوند. بازرسي ميلگردها ،تسمه ها ، شمشهاي آهنگري و ريختگي هاي ماسه اي وارده با اين روش انجام مي شود . در صنايع حمل و نقل (جاده اي ، راه آهن ، هوايي و دريايي) بر اساس برنامه هاي منظم تعميرات كلي موجود ،‌قطعات حساس را براي شناسايي تركها بازرسي مي كنند . ميل لنگها ، قابها ، چرخ لنگرها ، قلابهاي جرثقيل ، محورها ، پره هاي توربين بخار و اتصال دهنده ها نمونه اي از قطعات آسيب پذير به شكست ، به ويژه شكست ناشي از خستگ اند ؛ و بنا براين به بازرسي منظم نياز دارند .، سيستم بازرسي به وسيله ذرات مغناطيسي را مي توان به سادگي خودكار كرد و در نتيجه ، بازرسي مطمئن و نسبتاً بدون زحمتي انجام داد . در حالي كه سيستم خودكار در حال انجام وظايف مكانيكي خود است ، مسئول بازرسي مي تواند تمام وقت خود را صرفاً به بازرسي اختصاص دهد . آهنگ توليد متناسب با عمليات متعددي است كه همزمان در ايستگاه هاي مختلف انجام مي شود . هزينه خودكار سازي در مقايسه با هزينه نيروي انساني براي چندين واحد منفرد دستي كه براي دستيابي به همان آهنگ هاي توليدي لازم است ، توجيه پذير خواهد بود

تجهیزات و دستگاه های تست و بازرسی غیر مخرب

 بازرسی چشمی Visual Testing :

تست مواد و تست های غیر مخرب

 تعريف : بازرسی مواد به روش بازرسي چشمي عبارتست از كنترل روز به روز وضعيت قطعات مورد ساخت و رسيدگي از نظر پذيرش آنها طبق مشخصات، معمولاٌ نخستين مرحله در بررسي هر قطعه ، بازرسي چشمي آن است. بازديد يا بازرسي چشمي يكي از مهمترين و متداول ترين روش بازرسي به شمار مي آيد.

پارامترهاي مهم در بازرسي چشمي عبارتند از شدت نور محيط و نوع نور محيط ، شرايط سطح وآماده سازي سطح مانند تميز كاري قطعه، زاويه نور نيز خيلي اهميت دارد ،‌چون بعضي از عيوب سطحي فقط تحت تابش نور صحيح ( تابش نور تحت زاويه مناسب )‌آشكار مي شوند

کاربرد : تمام عيوب ظاهري اعم از عيوب سطحي ، تركهاي سطحي ،‌نادرستي شكل ،‌ انحرافات در اندازه و غيره را مي توان با بازرسي چشمي پيدا كرد.بازرسي چشمي به عنوان يك روش بازرسي غير مخرب بازرسي غير مخرب ، براي مواد خام و محصولات نيمه تمام يا تمام شده مورد استفاده مي باشد .با بازرسي چشمي حين توليد ، همينطور دربررسي نهائي مي توان از روي شكل هندسي ، ابعاد و خصوصيات سطحي رنگ ،‌شفافيت و علائم مشخصه ديگ در مورد محصول داوري نمود . بازرسي چشمي صحيح قطعات و بررسي شكل ظاهري آنها چه با چشم غير مسطح ، ‌چه با ذره بين يا اندسكوپ انجام شود ،‌ در تشخيص عيوب متالورژيكي حائز اهميت است و مي تواند مبناي برنامه ريزي براي بازرسي هاي بعدي باشد . بعلاوه بازرسي چشمي اطلاعات مفيدي بدست مي دهد كه گاهي اوقات اين اطلاعات براي حل مسئله كفايت مي كند.

تجهیزات تست و بازرسی چشمی بسیار متنوع میباشند که از آن جمله میتوان به موارد ذیل اشاره کرد: